Dişleri Sarartan Yiyecekler ve İçecekler

Yediklerinize dikkat edin! Diş lekeleri bazı yiyecek ve içecekleri tükettiğimizde ortaya çıkabilir. Bu yiyecekler dişlerimizin sararmasına sebep olduğu için bunları tüketirken dikkatli olmak gerekir. Kırmızı Ojeli Kadın’da dişleri sarartan yiyecekler ve içecekler.

Dişleri sarartan yiyecekler ve içecekler

Kahve

Kahve içerdiği kafein ve tanin sebebiyle dişleri sarartan içecekler arasında sayılabilir. Tanin, polifenol ailesinden olup diş minesini sarartan bitkisel bir maddedir. Bu maddeler diş yüzenine temas ettiğinde, diş yüzeyinde çizgiler varsa buralardan diş minesine ulaşır ve dişlerin sararmasına sebep olur.

Gazlı içecekler

Renkli gazlı içecekler içeriklerindeki renklendiriciler ve kafein sebebiyle dişlerde leke oluşturur. Bunun için bu tarz bir içecek içtiğimizde suyla ağzımızı çalkalamamız ya da bir bardak su içmeliyiz.

Kırmızı şarap

Kırmızı şarap da dişleri sarartan içecekler arasında sayılır. Kırmızı şarabın içinde de dişlerde leke bırakan tanin vardır.

Çay

Siyah ya da yeşil çay içeriğindeki tein maddesi de dişleri sarartır. Dişlerin sararmasına sebep olan tanin maddesi kahveden daha çok çayda bulunur. Çay içtikten sonra çay fincanınızı hemen duruladığınızda hiç çay lekesi kalmaz. Yalnız 30 dakika sonra durulamaya kalktığınızda lekeler yok olmaz. Lekeleri çıkarmak için sürmeniz gerekecektir. Aynı durum dişler için de geçerlidir. Çay içtikten hemen sonra ağzımızı çalkaladığımızda diş lekelerini önlemek mümkündür.

Soya sosu

Dişleri sarartan yiyecek ve içecekler arasında soya sosunu da sayabiliriz. Soya sosu içerdiği tanin nedeniyle dişleri lekelendirir ve asit içeriği nedeniyle de diş yüzeyinde gözenekler açar.

Köri

Hindistan baharatı olan köri diş yüzeyini sarartır. Rengi ister sarı, ister kırmızı ya da yeşil olsun diş lekeleri meydana getirir.

Pancar

Pancar da diş lekelerine sebep olan bir yiyecektir.

Kırmızı meyveler

Yaban mersini, böğürtlen, çilek, kuş üzümü ve kiraz gibi meyveler de dişler üzerinde leke bırakır.

Öneriler

Yukarıda saydığımız dişleri sarartan yiyecek ve içecekler tüketildikten sonra ağız mutlaka suyla çalkalanmalıdır. Hatta mümkünse dişler fırçalanmalıdır. Dişleri fırçalamak için de elektrikli diş fırçaları tercih edilmelidir çünkü elektrikli diş fırçaları diş yüzeyi temizliğinde daha etkilidir. Bununla birlikte dişler üzerinde oluşan lekelerle mücadele etmek için senede bir diş hekimine başvurup gerekli temizleme işlemi yaptırılmalıdır.

İlgili Yazılar: Diş Beyazlatma Yolları: 10 Doğal Çözüm

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •