Adaçayının Faydaları, Adaçayı Neye İyi Gelir?

Yüzyıllar boyunca, adaçayı dünyadaki şifalı bitkiler arasında en popüler olanlardan biri olmuştur. Adaçayı hafızayı güçlendirmek, obeziteyle savaşmak ve kolesterol dengesini sağlamak gibi birçok yararı vardır. Ancak adaçayının faydaları bu kadarla kalmaz. Adaçayının sağlığa faydaları nelerdir? Adaçayı neye iyi gelir? Birlikte keşfedelim.  

Adaçayı nedir?

Adaçayı, grimsi yeşil yaprakları ve odunsu bir sapı olan her zaman yeşil kalan bir çalılıktır. Yaklaşık olarak 60 santimetre boyunda ve 60 santimetre genişliğindedir. Adaçayı bitkisi, ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında beyazdan pembe ve mora kadar değişen renkli çiçekler açar. Adaçayı bitkilerinin ayırt edici bir başka özelliği de dokularıdır. Her yaprak trikom adı verilen küçük kapiler yapılarla kaplıdır. Adaçayının birçok farklı çeşidi vardır. Toplamda, 500’den fazla farklı adaçayı bulunmaktadır. Yaprakları ve çiçeklerinin renkleri ve şekilleri farklılık gösterir ve her biri farklı lezzetler sunar.  

Akdeniz kökenli olan adaçayı günümüzde birçok bölgede bulunabilir ve dünyada aşçıların en sevdiği baharatlardan biridir. Adaçayını doğal yağ şeklinde de bulmak mümkündür. Her şekliyle sağlığa birçok fayda sağlar.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayı neye iyi gelir?

Adaçayı, binlerce yıl boyunca, Çin tıbbı ve Ayurveda tıbbı gibi geleneksel tıpta kullanılan önemli bir bileşen olmuştur. Adaçayının faydaları günümüzde de takdir görmektedir. Şişkinlik, enfeksiyon, ağrı kesici ve hafıza geliştirme dahil çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için adaçayı kullanılır. Adaçayı çayı, sindirime yardımcı olma, ishali azaltma ve yoğun adet ağrısı çeken kadınları rahatlatma etkisi nedeniyle sıkça önerilmektedir. Ayrıca yaralarla ve ağız enfeksiyonlarıyla mücadelede çok etkilidir. Gargara şeklinde kullanıldığında boğaz ağrıları, diş eti kanaması ve ağız ülseri ile ilişkili sorunları giderir.

Adaçayının içeriği nedir?

Adaçayının sağlığa faydaları sahip olduğu zengin içerikten gelmektedir. Bir yemek kaşığı (yaklaşık 2 gram) adaçayının içeriği:

6,3 kalori

1,2 gram karbonhidrat

0,2 gram protein

0,5 gram yağ

0,8 gram lif

34.3 mikrogram K vitamini

0,1 miligram B6 vitamini

33 miligram kalsiyum

0.6 miligram demir

0,1 miligram manganez

8,6 miligram magnezyum

Bunlara ek olarak C vitamini, E vitamini, niasin, folat, potasyum, çinko ve bakır içerir.

Adaçayının sağlığa faydaları nelerdir?

1. Adaçayı Alzheimer ve demans (bunama) belirtilerini hafifletir.

Geleneksel tıp, Alzheimer hastalığı gibi hastalıklarda azalan zihinsel işlevleri ve hafıza kaybını tedavi etmek için uzun süredir adaçayı önermektedir. Bundan yola çıkarak yakın tarihteYeni Zelanda Otago Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı araştırmacıları adaçayının faydaları üzerine klinik deneyler gerçekleştirdiler. Adaçayı yağı kullanımına dayanan araştırma sonucunda katılımcıların biliş düzeyinde önemli iyileşmeler görülmüştür. Alzheimer ve demans hastalarının dikkat düzeylerinde artış ve ruh hallerinde olumlu iyileşmeler gözlenmiştir.

2. Adaçayı diyabete iyi gelir

Birçok araştırma sonucunda adaçayının kan şekerini düşürdüğü görülmüştür. Tip 1 ve tip 2 diyabet hastalığının belirtilerini hafifletmek için önerilmektedir.

3. Adaçayı kolesterolü dengeler

Yapılan bir araştırma sonucunda, 4 hafta boyunca adaçayını demleyerek tüketen deneklerin şeker ve kolesterol düzeylerinin dengelendiği görülmüştür. Tedavinin ikinci haftasında deneklerin LDL kötü kolesterol seviyesinin düştüğü ve HDL iyi kolesterol düzeylerinin yükseldiği tespit edilmiştir.

İlginizi çekebilir: Kolesterole İyi Gelen 9 Etkili Besin

4. Adaçayı obeziteye karşı savaşır

Adaçayı, yağ yakıcı özelliği sayesinde obeziteye karşı savaşta bire birdir. Kilo kaybını hızlandırmak için etkili bir bitkidir.

5. Adaçayı menopoza iyi gelir

Adaçayının faydaları arasında, östrojen seviyesinin azalmasıyla hormon dengesizliği meydana gelen  menopoz döneminde görülen sıcak basmaları, uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, gece terlemesi ve çarpıntı gibi belirtileri hafifletmek sayılabilir.

İlginizi çekebilir: Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

6. Adaçayı ishale iyi gelir

Adaçayı bağırsak hareketliliğini düzenler ve ishali tedavi eder. Bununla birlikte gaz ve şişkinliğe de iyi gelmektedir.

7. Adaçayı sindirime iyi gelir

Adaçayı sindirimde büyük rol oynamaktadır. Yemeklerden sonra adaçayı içilmesi sindirimi kolaylaştırır. Bununla birlikte mide kramplarını ve şişkinliği giderir. Bağırsak gazını da azaltır.  

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin

8. Adaçayı boğaz ağrısını yatıştırır

Adaçayı, antiseptik ve antienflamatuar özellikleri sayesinde boğaz ağrılarını gidermede çok etkilidir. Boğaz iltihabını önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

9. Adaçayı ağız hijyenini sağlar

Adaçayı, boğazın yanı sıra ağız hijyeni için de çok iyidir. Diş etlerine zarar veren diş plaklarının oluşumuna neden olan bakterilere karşı savaşır. Bununla birlikte dişleri beyazlatma gücüne sahiptir hatta adaçayı içeren birçok diş macunu bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Diş Beyazlatma Yolları: 10 Doğal Çözüm

10. Adaçayı yaraları iyileştirir

Adaçayı antiseptik özelliği sayesinde yaralar üzerinde çok etkilidir. Küçük yara ve kesiklere uygulanan adaçayı yaprakları bunların hızla iyileşmesini sağlamaktadır.

11. Adaçayı böcek ısırklarına iyi gelir

Adaçayı böcek ısırıklarının meydana getirdiği kaşıntı ve ağrıların hafifletmeye yardımcı olur. Taze adaçayı yaprakları böcek ısırıklarının üzerine sürüldüğünde kaşıntı ve ağrıyı alır.

12. Adaçayı kepeğe karşı etkilidir

Adaçayı kozmetik amaçlı da kullanılabilir. Adaçayı saçlarda mucizeler yaratır. Kepeğe karşı etkili olmakla birlikte saçları parlatır ve saçların rengini canlandırır.

İlginizi çekebilir: Kepeğe Neden Olan 5 Şey Nedir?

13. Adaçayı cilde iyi gelir

Adaçayının cilde faydaları çoktur. Adaçayı cilt yağını dengeler, cildi temizler ve nemlendirir. Cildin nemini korumasıyla kırışıklıklara karşı mücadele eder.  

14. Adaçayı uçuğu iyileştirir

Adaçayının sağlığa faydaları arasında uçuğu iyileştirmek de vardır. Adaçayı uçuğun gelişmesini önler ve iyileşmesini sağlar. Uçuk üzerine 1-2 damla adaçayı yağı damlatarak uçuk tedavi edilebilir.

İlginizi çekebilir: Uçuk Nasıl Geçer? Oluşumu Nasıl Engellenir?

Adaçayının faydaları oldukça fazladır bu yüzden evden eksik edilmemesi gereken şifalı bitkilerden biridir.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •