Alıç Bitkisinin Faydaları Nedir? Alıç Neye İyi Gelir?

Bilimsel adı Crataegus laevigata olan alıç bitkisi Rosaceae ailesine ait bir çalılıktır. Dikenlerle kaplı bir bitkidir. Geçmişte alıç kötü ruhlardan korunmak için kullanılıyordu. Günümüzde ise tıbbi özellikleri ile bilinmekte ve kullanılmaktadır. Tıpta özellikle yaprakları ve kırmızı meyveleri kullanılır. Alıç bitkisinin faydaları nelerdir? Alıç neye iyi gelir? Birlikte keşfedelim.

Alıç bitkisinin faydaları nelerdir? Alıç neye iyi gelir?

1. Kalp hastalıkları

Alıç özellikle on dokuzuncu yüzyıl boyunca kalp hastalıklarını ve çarpıntıları önlemek için kullanılmıştır. Alıç kalp kaslarının doğru çalışmasını sağlar ve kalp krizlerini önler. Bununla birlikte çarpıntıları azaltır, kalbe daha iyi oksijen gitmesini sağlar. Alıç kalbin düzgün çalışmasını destekleyen flavonoidler içerir. Bu sayede kalp ve atardamarlar arasında kan akışını kolaylaştırır. Kalp yetmezliği durumunda alıç çayı tavsiye edilir. Ayrıca alıç çayı ayaklardaki ödemi de alır.

İlginizi çekebilir: Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kriz Anında Ne Yapmalı?

2. Anksiyete ve uyku sorunu

Alıç bitkisinin faydaları arasında anksiyete ve uyku sorunlarına olan olumlu etkisi de vardır. Alıç sinir sistemi sakinleştiricidir. Beyin sinirlerinin uyarılabilirliğini azaltır ve böylece stres, endişe ve uyku eksikliğinden kaynaklanan problemlerle savaşır.

İlginizi çekebilir: Anksiyeteye iyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

3. Cilt sorunları

Alıç cilt sorunları konusunda da iyi bir yardımcıdır. Alıç bitkisinin kaynatılarak elde edilen suyun yüzdeki kızarıklık ve sivilceleri yok eder. Ayrıca cildi yumuşatır ve sıkılaştırır.

İlginizi çekebilir: Sivilcelere Neden Olan Besinler Nelerdir?

4. Menopoz dönemi

Alıç bitkisi menopoz döneminde yaşanan sıkıntılara da çözüm olabilmektedir. Bu büyülü bitki hormonları ve kan basıncını yeniden dengeler. Böylece çarpıntı ve sıcak basması gibi menopoz ile ilgili problemleri azaltır.

İlginizi çekebilir: Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

5. Kolesterol dengesi

Alıç bitkisi kolesterol için de faydalıdır. Alıç yaprakları kolesterol seviyesindeki problemleri çözmek için kullanılır. Günlük olarak alıç çayı tüketimi LDL (kötü kolesterol) seviyelerini büyük ölçüde azaltır.

İlginizi çekebilir: Kolesterole İyi Gelen 9 Etkili Besin

6. Kas sistemi

Alıç bitkisinin faydaları arasında kasları güçlendirmek de vardır. Alıç meyveleri kaslar için güçlendirici elementlere sahiptir. C vitamini ve şeker bakımından oldukça zengindir. Bu sayede kasları güçlendirerek kas sağlığını korur.

Alıç Bitkisinin Faydaları Nedir? Alıç Neye İyi Gelir? gibi daha fazla yazı için Şifalı Bitkiler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar: Meyan Kökünün Faydaları: Meyan Kökü Neye Yarar?

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-7462645834749429"
   data-ad-slot="3411682896"></ins>
<script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>
Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •