Alzheimer Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı, aşırı unutkanlık ile başlayan ve sonrasında kişilerin zihnini ve kişiliğini yavaşça yok eden trajik bir hastalıktır. Henüz bir tedavisi olmamasına rağmen, erken teşhis edildiğinde bu hastalık için tedavi yolları aramak veya en azından ilerlemesini geciktirmek için bazı ilaçlardan yararlanmak mümkündür. Alzheimer’ın erken teşhisi için hastalıkla ilgili spinal sıvıda belirli bir proteini tanımlayabilen biyo-barkod deneyi adı verilen yeni bir deney yapılmıştır. Bu deney, hastalığın yakın gelecekte teşhis ve tedavisi için kilit bir rol oynayabilir. O zamana kadar, Alzheimer’ın erken teşhisi üzerine yoğunlaşmak en doğru olandır. 

Alzheimer Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

1. Kişide Hastalığın İlk Belirtisi Olan Hafıza Kaybı Meydana Gelir 

Unutkanlık aslında hemen herkesin muzdarip olduğu zihinsel bir durumdur. Herhangi birisi otomobili nereye park ettiğini ya da mutfakta ne kullandığını hatırlamakta zorluk çekiyorsa, bu olağandışı bir durum değildir. Bu yalnızca yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Alzheimer’la ilgili unutkanlık ise, kısa süre önceki bir anıyı, bir saat önce öğle yemeği yediğini hatırlamamak gibi durumlardır. Hastalığın başka bir göstergesi, gözlük veya anahtar gibi günlük kullanılan eşyaları giderek artan bir şekilde yanlış yerleştirmektir. Hatta yiyecek içecekleri buzdolabında farklı yerlere yerleştirme şeklinde de olabilir. 

2. Kişi Eşyaların İsmini Hatırlayamaz

Alzheimer Hastalığı başlangıç evresinde, bir kaşık veya saç fırçası gibi yaygın kullanılan eşyaların ismini aklına getirememe durumu söz konusu olabilir. Birey nesnenin ismi yerine, nesneye benzeyen veya benzer bir anlamı olan bir kelimeyi telaffuz edebilir. Kişide konuşma ve anlama kabiliyeti giderek yavaşlar. 

3. Kişinin Dikkati Son Derece Dağınıktır

Alzheimer Hastalığı belirtisi olan bir bireyin dikkat süresi oldukça kısadır. Birey, sürekli tekrarlayan sorular sorabilir ve değişime direnebilir. Ayrıca, bu kişiler düşüncelerini organize etmekte ve mantıklı düşünmekte zorlanırlar. Bu durum, hesaplama yapma becerilerinin kaybı, satın alınan bir ürün karşılığında ödeme yapmayı unutma gibi vakalarla ortaya çıkabilir.

4. Kişi Rutin Faaliyetleri Yapamaz Hale Gelir 

Basit günlük işleri bir zamanlar olduğu kadar zahmetsizce yerine getirememek, Alzheimer başlangıcının bir başka belirtisidir. Birey rutin işleri yapması normalden çok daha uzun sürebilir ve acele ettirilirse şaşkınlık yaşayabilir. Ayrıca, bu kişiler bilindik yerlere bile giderken kolayca kaybolabilirler ve uyku düzenleri bozulabilir.

5. Bireyde Davranışsal Değişimler Görülür 

Alzheimer Hastalığı ile ilgili en erken değişikliklerden biri, hayata veya bir zamanlar zevk alınan durumlara karşı ilgi kaybı yaşanmasıdır. Kişide enerji seviyesi düşüklüğü, duygusal patlamalar ve anlamsız düşmanlık belirtileri görülebilir. Ayrıca, birey kalabalık bir ortamda soyunma veya uygunsuz konuşmalar yapma gibi davranışlara başvurabilir. Zaman ve mekanı algılama yeteneğinin kaybı ve etraflarında olup bitenler, kişiyi paranoyak davranışlara itebilir. 

6. Alzheimer Olan Kişi Bilinçsizce Hareketlerde Bulunabilir 

Alzheimer Hastalığı belirtileri arasında alışılmadık ve bilinçsizce yapılan hareketler de vardır. Örneğin, bu kişilerde geceleyin pijamalarıyla dışarıya çıkmak, kişisel bakım ve hijyenini ihmal etmek, eşyaları koyduğu yeri unutup etrafındaki bazı kişileri hırsızlık ile suçlamak gibi durumlar meydana gelebilir. 

Alzheimer Hastalığı, yukarıda açıklandığı gibi bariz belirtileri ile kolayca fark edilebilir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhisin hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. 

Alzheimer Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir? gibi daha fazla yazı için Hastalıklar kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •