Anksiyete Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kaygı, vücudun strese verdiği doğal bir tepkidir. Örneğin; okulun ilk günü, bir iş görüşmesine gitmek ya da bir konuşma yapmak çoğu insanın kaygı yaşaması ve gergin hissetmesine neden olabilir. Ancak, endişe duyguları çok fazlaysa, altı aydan uzun sürmüşse ve kişinin yaşamına müdahale ediyorsa anksiyete bozukluğu ya da başka bir deyişle kaygı bozukluğu söz konusu olabilir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete normal kaygı seviyesinin üzerinde ve kişinin yaşam kalitesini bozacak şekilde oluşan şiddetli panik ve korku hissidir. Bu psikolojik rahatsızlığı yaşayan kişiler, içinde bulundukları panik seviyelerinden dolayı, çok daha olumsuz olayları tekrar yaşayacakmış hissine kapılırlar.

Anksiyete Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu, birkaç farklı rahatsızlığı bünyesinde barındırır. Başlıca kaygı bozukluğu türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Panik Bozukluk

Beklenmedik zamanlarda tekrarlayan panik ataklara neden olan bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğu olan bir kişi, sürekli bir sonraki panik atak korkusuyla yaşamak zorunda kalabilir.

2. Fobi

Belirli bir nesne, durum veya faaliyete karşı duyulan aşırı korkuları kapsar. Fobiler, birçok kişinin hayatında etkili olan en yaygın kaygı bozukluğu türlerinden biridir.

İlginizi çekebilir: Fobi Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

3. Sosyal Anksiyete Bozukluğu

Sosyal ortamlarda başkaları tarafından değerlendirilme korkusundan kaynaklanır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler, bu korkuları nedeniyle toplum içerisinde bulunmaktan kaçınmayı tercih ederler.

İlginizi çekebilir: Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir ?

4. Obsesif-kompulsif Bozukluk

Bireyi spesifik ve tekrarlanan davranışlarda bulunmaya yönlendiren takıntılı düşüncelerden oluşur.

Kaygı bozukluğu nedir?

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

İnsanlar önemli bir kaygı yaşadıklarında kabuslar ve panik ataklar yaşayabilirler. Ayrıca, genel bir korku ve endişe hissi ortaya çıkabilir. Kaygı bozukluğu belirtileri, bu durumu yaşayan kişiye bağlı olarak değişebilir. Bu kişilerde kalp atışlarının hızlanması, nefes darlığı yaşama, konsantre olamama ve uykuya dalma gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

Anksiyete Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörler ile beyin kimyası bu hastalığın gelişiminde etkili olabilir. Ayrıca, araştırmacılar bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde beynin korku kontrolünden sorumlu alanlarının etkilenmiş olabileceğine inanırlar.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozukluğu tedavi edilebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Kaygı bozukluğu şüphesi ile psikiyatr ya da psikoloğa başvuran bir hasta için, öncelikle kan ve idrar testleri ile birlikte çeşitli psikolojik testler uygulanır. Anksiyete tedavisi psikoterapi ve ilaç tedavisi olmak üzere 2 kategoriye ayrılır. Psikoterapi tedavisi uygulanan bazı hastalar için gerekirse ilaç tedavisine de başlanır. Anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında antidepresanlar ve sakinleştiriciler bulunur. Bu ilaçlar, beyin kimyasını dengeleme, anksiyete (kaygı) veren olayları önleme ve bozukluğun en ciddi semptomlarını önleme konusunda etkilidir. Ayrıca, bu hastalığın tedavisi için yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra stres ve kaygıların bir kısmını kişiye yeniden yaşatma oldukça etkili bir yoldur. Diğer yandan, anksiyete bozukluğunun tedavisine yardımcı olmak için düzenli bir yaşam tarzı, kaliteli uyku ve sağlıklı beslenme de çok önemlidir.

İlgili Yazılar: Depresyon Nedir ? Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •