Arap Sabununun Faydaları ve Kullanım Alanları

Arap sabununun faydaları

Arap sabunu nasıl yapılır, içeriği nedir ?

Arap sabununun faydaları konusuna geçmeden önce bu geleneksel sabunun nasıl yapıldığından söz edelim. Tüm sabunlar gibi Arap sabunu da sabunlaştırma işlemi ile elde edilir. Bu kimyasal dönüşüm, insanlık tarafından bilinen en eski kimyasal reaksiyonlardan biridir. Bunun için gerekli ham maddeler ise bir yağ maddesidir (çoğunlukla bitkisel bir yağ bazen de hayvansal bir yağ) ve potas (KOH) veya soda (NaOH) gibi güçlü bir bazdır. Sabunlaşma, 80 ila 100 ° C arasında bir sıcaklık gerektiren yavaş gelişen bir reaksiyondur. Seçilen bileşiklere bağlı olarak, farklı özelliklere ve kullanımlara sahip sabunlar elde edilir. Rengi, bileşime bağlı olarak yeşil, koyu kahverengi ila siyah arasında değişir.

Yüzlerce yıldır hamamlarda cildi temizlemek için kullanılan Arap sabununun vücuda faydaları çoktur.  Yumuşatıcı, besleyici ve E vitamini bakımından zengin olan Arap sabunu cildi ve saçı yumuşatır. Kozmetik olarak kullanımının yanında Arap sabununu evde de çok yönlü olarak kullanabiliriz. Zeminlerin, mutfağın, kıyafetlerin veya bahçenin bakımı için saf veya seyreltilmiş olarak kullanılan Arap sabunu doğal ve etkili bir temizlik ürünüdür.

Arap sabununun faydaları ve çeşitleri nelerdir ?

Dokuları ve renkleri birbirine benzese da, bileşimleri ve kullanımları farklı olan iki tip Arap sabun vardır. Biri çoğunlukla vücut bakımı için kullanılan, tamamen bitkisel ve yağlı bir macun kıvamında ya da kalıp sabun şeklindedir. Diğeri ise ev ve bahçede birçok kullanımı olan sıvı ya da macun şeklindedir.

Kozmetik amaçlı kullanılan Arap sabunu tuz ve potasyum içinde işlenmiş yağ ve ezilmiş siyah zeytin karışımından elde edilir. Arap sabununun faydaları arasında cilt sağlığını koruması da vardır: tahriş edici değildir ve yatıştırıcı özelliği ile bilinir. Genellikle kokusuzdur, ancak rahatlatıcı ve antiseptik özellikleri ile bilinen okaliptüs esansiyel yağı ile desteklenebilir. Lavanta veya neroli (portakal çiçeği) gibi diğer esansiyel yağlar da hoş bir koku vermek için eklenebilir.

Yüksek oranda konsantre olan ev tipi Arap sabunu, zeytinyağından, aynı zamanda keten tohumu yağı veya gliserinden de yapılabilir. % 100 biyolojik olarak parçalanabilir, tamamen doğal ve çevre dostu bir üründür. Marketlerden aldığımız temizleyicileri ve leke çıkarıcılarının yerini alabilecek çok amaçlı mükemmel bir temizlik ürünüdür. Güçlü yağ çözücü özelliği ile evin neredeyse her yerinde kullanılabilen bir sabundur.

Arap sabunu kullanım alanları

“Evde Arap sabununun kullanım alanları nelerdir? ” sorusunun cevabı epey uzundur. Arap sabunu güçlü özellikleri sayesinde evin içini ve dışını inanılmaz bir verimlilikle temizler. Arap sabunu pencerelerin, yerlerin, banyoların, mutfakların, derilerin ve evcil hayvanların temizliğinde kullanılabilir.

1. Arap sabunu yüzeyleri temizler

Arap sabunu, her türlü zeminlerdeki (PVC zeminler, parke zeminler, fayanslar, taş…) inatçı lekeleri temizlemek ve çıkarmak için idealdir. Arap sabununun besleyici özellikleri, yıkamanın yanı sıra, ahşap zeminler, fayanslar, seramikler ve hatta mermer gibi kaplamaları derinlemesine besler. Tüm zeminlerde kullanılabilir olan Arap sabunu, yüzeyleri etkin ve sağlıklı bir şekilde arındırır. Birçok kimyasal temizleyicinin yerini alabilecek aşağıdaki basit tarifi unutmayın.

Arap sabunu ile yüzey temizleme

 • 3 ila 4 litre sıcak suya 3 yemek kaşığı yumuşak Arap sabunu karıştırın
 • Zemini paspas veya süngerle ovalayın
 • İyice durulayın

2. Arap sabunu mutfak yüzeylerini ve mutfak eşyalarını temizler

Arap sabun aşındırıcı olmayan doğal bir yağ çözücüdür. Böylece fırın, ocak, davlumbaz ve tezgah gibi tüm yüzeyleri yağdan arındırmak için Arap sabunu kullanabilirsiniz. Bunun için, yağlı bölgelere Arap sabunu döküp sünger ile ovalayın ardından sıcak suyla durulayın.

3. Arap sabunu iz bırakmadan camları temizler

Camları iz bırakmadan temizleme yolunu hepimiz aramışızdır. Arap sabunu camları iz bırakmadan temizler ve yağdan arındırır.

Arap sabunu ile cam silme

 • Bir kaşık sıvı Arap sabununu 2 litre sıcak suda eritin.
 • Süngeri bu karışıma batırarak pencerelerinizi temizleyin.
 • Silecekle durulayın ve mikrofiber bir bezle parlatın.

4. Arap sabunu deriyi korur ve besler

Arap sabunu yumuşak ve besleyicidir. Ayakkabılarınızın, koltuklarınızı ya da ceketinizi Arap sabunu ile temizleyebilirsiniz. Arap sabunu deriyi temizlemekle birlikte korur ve derinin rengini canlandırır. Bir bezin üzerine sürdüğünüz Arap sabunuyla deriyi ovalayın ardından ılık suya batırılmış temiz bir bezle durulayın. Böylece deri temizlenmiş, canlanmış ve kalıcı olarak beslenmiş olur.

5. Arap sabunu lekeleri çıkarır

Arap sabununun faydaları arasında leke çıkarma özelliği de vardır. En sevdiğiniz kıyafet lekelendiyse Arap sabununu deneyin. Arap sabunu etkili bir leke çıkarıcıdır. Kıyafetinizi zedelemeden lekeden arındırmak için sıvı Arap sabunu kullanmayı tercih edin.

Arap sabunu ile leke çıkarma

 • Yıkama işleminden önce lekenin üzerine Arap sabunu dökün
 • Kıyafeti ters çevirin
 • Lekenin tersine de Arap sabunu dökün
 • Kıyafetinizi makineye atıp yıkayın
 • Kıyafetiniz boya lekesi olduysa yıkama işleminden önce o bölgeyi Arap sabunu ile çitileyin. Ardından 1-2 saat suda bekletin. Ardından makineye atıp yıkayabilirsiniz. Arap sabunu boya lekeleri hatta işlemiş zor lekeler için çok etkilidir.

6. Arap sabunu ile araba yıkanır

Arap sabunu araçlarınızı iyi bir şekilde temizler, yağdan arındırır, besler ve parlatır. İç plastik aksam ve dış kaporta üzerinde Arap sabunu kullanabilirsiniz. Sıvı Arap sabununu ılık suda erimesini sağlayarak aracınızın içini ve dışını temizleyin. Etkili bir sonuç almak için durulayın ve kurulayın.

7. Arap sabunu ile bahçe bakımı yapılır

Kim sebze bahçelerini yok eden böceklerden kurtulmayı hayal etmedi? Arap sabunu sayesinde bitkileri doğal bir yöntemle böceklerden koruyabilirsiniz. Arap sabunu çok etkili doğal bir böcek ilacı olarak görev yapar. Bunun için artık süpermarketlerden ürün almaya gerek yok!

Arap sabunu ile bahçe bakımı nasıl yapılır ?

 • 30 g sıvı Arap sabununu bir litre suyla karıştırın
 • Elde ettiğiniz karışımı bitkilerinize püskürtün.

8. Arap sabunu hayvan dostlarımızı temizler

Arap sabununun yararları sayesinde evcil hayvanlarınız da etkili bir biçimde temizlenebilir. Arap sabunu güçlü bir antibakteriyeldir. Sadık yoldaşlarınızın pirelerden kurtulmasını ve kürklerinin iyice temizlemesini sağlar. Ancak, katkı maddesi içermeyen bir Arap sabunu seçtiğinizden emin olun.

Arap sabununun faydaları sadece ev, bahçe, araba ve hayvan temizliği ile sınırlı değildir. Arap sabunu daha pek çok işe yarar. Arap sabununun cilde faydalarını keşfetmek için Arap Sabununun Vücuda Faydaları Nelerdir? yazımızı okuyun.

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •