Avokadonun Sağlığa Faydaları: 10 Sağlık Faydası

Meksika kökenli bir meyve olan avokado yağ bakımından çok zengindir. Zengin yağ içeriği sayesinde avokadonun sağlığa faydaları çoktur. Avokado neye iyi gelir diye merak ederseniz beslenmenize bu değerli meyveyi dahil etmeniz için 10 sebep sunuyoruz.

Avokadonun sağlığa faydaları

1. Avokado sindirime iyi gelir

Sindirim sorunları yaşıyorsanız avokado yemeyi ihmal etmeyin. Bir avokado %7 oranında lif içerir. Bu da bağırsak geçişini kolaylaştırır ve sindirim sorunlarına çözüm olur.

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin

2. Avokado iştahı keser

Sindirime olan faydalarının yanında avokado etkili bir iştah kesicidir. İçerdiği yağ asitleri sayesinde beyne hızlı bir şekilde doygunluk sinyalini gönderir. Bu sayede daha uzun süre açlık hissi hissedilmez.

İlginizi çekebilir: En Etkili İştah Kapatan Besinler

Avokadonun Sağlığa Faydaları

3. Avokado kolesterolü düşürür

Avokado, kolesterol seviyelerine iki farklı şekilde etki eder. İlk olarak, kötü kolesterol denilen LDL’yi düşüren fitosterolleri içerir. İkinci olarak da iyi kolesterolü HDL’yi artıran oleik asit içerir. Böylece kolesterol seviyeleri dengelenmiş olur.

İlginizi çekebilir: Kolesterole İyi Gelen 10 Etkili Besin

5. Avokado gözlere iyi gelir

Havuç gibi avokado da gözler için faydalı bir meyvedir çünkü lutein ve karotenoidler içerir. Lutein ve karotenoidler göz sağlığını korur.

6. Avokado C ve E vitamini deposudur

Avokadonun sağlığa faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesini de sayabiliriz. Avokado, C ve E vitaminleri bakımından zengin olmakla birlikte beslenmemizde çoğu zaman eksik kalan birçok vitamin daha içerir. Bu sayede vücuda gerekli vitaminleri vererek bağışıklığı güçlendirir.  

Penti Tayt Koleksiyonu

7. Avokado kan şekerini düşürür

Avokado K vitamini bakımından zengindir. İçerdiği K vitamini sayesinde kan şekeri seviyelerini dengeler. Özellikle şeker hastalarına sıklıkla önerilen bir meyvedir.

8. Avokado kanserle mücadele eder

Bazı araştırmalar avokadonun prostat kanseri de dahil olmak üzere kanser önleyici özellikler taşıdığını iddia ediyor. Bu etkisi henüz kanıtlanmamış olsa da aksini söyleyen bir kanıt da yoktur.

9. Avokado magnezyum deposudur

Avokado birçok vitamine ek olarak magnezyum ve potasyum da içerir. Vitamin eksikliği çeken hamile kadınlar için mükemmel bir yardımcıdır.

10. Avokado iltihabı önler

Avokadonun sağlığa faydaları arasında iltihap önleme özelliğini de sayabiliriz. Avokadonun antioksidan etkisi özellikle adet sırasında meydana gelen endometriyumun iltihaplarını önlediği bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •