Ayak Tırnaklarını Yumuşatmak İçin Ne Yapmalı?

Ayak tırnaklarına bakım yapmak, tırnakların sağlığını ve güzelliğini korumak, tırnak batmalarını ve enfeksiyonlarını önlemek için çok önemlidir. Ayakların bakımı ve temizliği ellerinki kadar önemlidir. Ayakların temizliğini sağlayarak tırnak hastalıklarından korunmanın başlıca yoludur. Ayak tırnaklarını kısa, temiz ve nemli tutmak gerekir. Ancak ayak tırnaklarının sertleşmesi durumunda bunları kesmek hiç de kolay değildir. Bu yüzden bunları yumuşatarak işe başlamak gerekir. Ayak tırnaklarını yumuşatmak ve kusursuz bir pedikür yapmak için ipuçları Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Ayak tırnaklarını yumuşatmak için ne yapmalı?

Bebek yağı ile ayak tırnaklarını yumuşatma

Ayak tırnaklarını kesmek için en uygun zaman duş ve banyo sonrasıdır. Sıcak su ile yumuşayan tırnakları kesmek kolaylaşır. Ancak bu işlemi ayaklarınıza daha özenli bir bakım uygulayarak yapmak isterseniz çok etkili bir yöntem önerebiliriz.

Öncelikle ayaklarınıza ve tırnaklarına masaj yoluyla krem sürün. Ardından ayaklarınızı birkaç damla bebek yağı damlatılmış ılık suyla dolu leğende 15 dakika bekletin. Yumuşatma ve arındırma etkisini artırmak için bu suyun içine biraz elma sirkesi ve iri tuz ekleyebilirsiniz. Bu şekilde ayakların rahatlamasını da sağlamış olursunuz. Süre bitiminde tırnaklar hem yumuşamış hem de nemlendirilmiş olur. Böylece kolayca kesilir hale gelir.

Alkol ile ayak tırnaklarını yumuşatmak

Ayak tırnaklarını içine birkaç damla alkol ve doğal sabun eklediğiniz suyun içinde bekleterek de yumuşatabilirsiniz. Bu şekilde tırnakları yumuşatmanın yanında dezenfekte de etmiş olursunuz. Ayak tırnakları tam bir bakteri yuvasıdır bu yüzden temizliğini sağlamak çok önemlidir. Ayaklarınızı hazırladığınız suyun içinde 15-20 dakika beklettikten sonra temiz bir havluyla kurutun. Tırnaklarınız kesilmek için hazır. Ayak tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterin ancak tırnak bakmaları ve iltihap oluşumuna karşı çok derinden kesmemeye dikkat edin. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltebilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra ayaklarınızı iyice nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Nemlendirme işlemini krem ile yapabileceğiniz gibi güçlü bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağı gibi bir doğal yağ ile yapabilirsiniz.

Ayak Tırnaklarını Yumuşatmak İçin Ne yapmalı? gibi daha fazla yazı okumak isterseniz El & Ayak Bakımı kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •