Ayakkabılardaki Kötü Kokular Nasıl Yok Edilir?

Ayakkabılarımızın kötü kokmasına neden olan üçlü: sıcaklık, terleme ve bakteriler. Neyse ki “Ayakkabılardaki kötü kokular nasıl yok edilir?” sorusuna yanıtımız var.

Ayakkabılardaki kötü kokular nasıl yok edilir?

Tüm gün ayaklarımızı koruyan, o sevdiğimiz ayakkabılarımız günün sonunda kötü kokular yayabilir. Bunu önlemek için bazı yöntemler vardır. Bunları uyguladığımızda ayakkabılardaki kötü kokulardan kurtulabiliriz.

Ayakkabılardaki kötü kokular için ayakkabı tabanlığı kullanın

Ayakkabılardaki kötü kokular nasıl yok edilir

Ayakkabı tabanlığı kullanarak kökü kokuya sebep olan terin emilmesini sağlayabilirsiniz. Yalnız bunları sık sık değiştirmeyi ihmal etmemek gerekir.

Ayakkabılarınızı havalandırın

Eve geldiğinizde ayakkabılarınızı  bir süre açık havada, örneğin balkonda bırakın. Bu sayede ayakkabılarınız havalanır ve kokulardan arınır.

Farklı ayakkabılar giyin

Her gün aynı ayakkabıyı giymek ayakkabıları hem eskitir hem de kötü kokuları hapsetmesine neden olur. En sevdiğimiz ayakkabı da olsa iki gün aralıkla giymeye çalışın.

Spor ayakkabılarını çorapsız giymeyin

Genellikle yaz aylarında yapılan yanlışlardan biri spor ayakkabılarını çorapsız giymektir. Spor ayakkabılarını çorapsız giydiğimizde bakteri oluşumuna ve buna bağlı olarak kötü kokulara neden oluruz.

Ayakkabılardaki kötü kokular için karbonat kullanın

Birçok kullanım alanı olan karbonat ayakkabılardaki kötü kokulara karşı da iyi bir savaşçıdır. Akşamları ayakkabılarınızın tabanına bir çay kaşığı karbonat serpin ve tüm gece bekletin. Karbonat ayakkabılardaki nemi alır ve kötü kokuları yok eder.

Bebek pudrası kullanın

Ayakkabılarımıza karbonat uyguladığımız gibi bebek pudrasını da uygulayabiliriz. Hatta bebek pudrasını çorapsız giydiğimiz sandalet ve babet gibi ayakkabıları giymeden önce ayaklarımıza da serpebiliriz. Bu sayede terlemeyi önler ve kötü koku oluşumunu engelleyebiliriz.

Narenciye kabuklarını değerlendirin

Buzdolabına yarım limon koyduğumuzda içerideki havayı nasıl değiştirdiğini biliriz. Bu uygulama ayakkabılarımız için de geçerlidir. Greyfurt, limon ve portakal kabuklarını ayakkabılarımızın içinde bir gece beklettiğimizde kötü kokulardan kurtulduğumuz gibi ayakkabılarımıza hoş bir koku da verebiliriz.

Ayakkabılardaki kötü kokular için bitkilerin gücünü kullanın

Ayakkabılardaki kötü kokular nasıl yok edilir?

En etkili koku giderici bitkiler arasında lavanta, ada çayı ve melisa çayını sayabiliriz. Ayakkabılarımızın içine bu bitkilerin kurusunu koyarak kötü kokusundan arındırabiliriz.

Ayaklarınızı iyi kurulayın

Genellikle duştan çıktığımızda ayaklarımızı kurulamayı ihmal ederiz. Bu büyük bir yanlıştır. Her duştan sonra tüm parmak aralarımızı iyice kurutmalıyız. Çünkü parmak araları nemli kaldığında bakteri oluşumuna zemin hazırlar.

Soğuğun etkisine güvenin

Sporcular bu yöntemi iyi bilir. Ayakkabılarımızı bir poşete sarıp bir gece buzlukta beklettiğimizde ayakkabılardaki kötü kokular giderilir.

İlgili Yazılar:Bebek Pudrasının Farklı Kullanım Alanları

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •