Bakliyat Yemek İçin 7 Önemli Sebep

Nohut ya da bezelye, mercimek ya da fasulye, baklagiller besleyici, lezzetli ve pişirilmesi kolaydır. Bakliyat yemek için sebepler bunlarla sınırlı değildir. Bakliyat yemek için 7 önemli sebebi keşfedin.

Bakliyat Yemek İçin 7 Önemli Sebep

Bakliyat Yemek İçin 7 Önemli Sebep

1. Protein bakımından zenginler

Baklagiller yüksek seviyede protein içerirler. Özellikle vejetaryenler ve veganlar tarafından sık tüketilirler. Et ürünlerinden aldığımız proteini balagillerden alabiliriz.

2. Demir içerirler

Vücudun düzgün çalışması için demir gereklidir. Demir eksikliği, yorgunluğa neden olabilir ve enfeksiyonlara karşı vücudu daha savunmasız bırakır. Bazı baklagiller, özellikle barbunya ve mercimek önemli demir kaynaklarıdır. Bunları C vitamini bakımından zengin besinler ile birleştirerek daha etkili hale getirebiliriz.

İlginizi çekebilir: Demir İçeren Besinler Nelerdir?

3. Kilo kontrolü için bakliyat yemek

Düşük glisemik indeksleri ve içerdikleri lifler kan şekerinin yükselmesini önler ve dolgunluk hissini arttırır. Bu nedenle kilo vermek isteyen ya da şeker alımını control altında tutmak isteyen insanlar için iyi bir yardımcıdır.

4. Vitamin ve mineral içerirler

Bakliyatlar vücudumuza önemli vitamin ve mineralleri sağlar. Baklagiller B vitamini, magnezyum ve çoğumuzun eksik olan potasyum içerir.

İlginizi çekebilir: Hangi Vitamin Ne İşe Yarıyor?

5. Her şekle girerler

Baklagiller bir çok şekilde kullanılabilirler : kuru, dondurulmuş, konserve tüketime hazır, aynı zamanda un halinde. Nohut, fasulye, mercimek, her türlü yemeğe dahil edilebilirler: salatalar, çorbalar , püreler, kekler, vb.

6. Bakliyat yemek çevre için faydalıdırlar

Bakliyat yetiştiriciliği kolaydır. Çok fakir topraklarda bile kolaydır ve azotlu gübre gerektirmezler.  Toprak verimliliğini ve sonraki mahsullerin verimini arttırırlar. Kısacası gezegenimiz baklagilleri çok seviyor.

7. Fiyatları ucuzdur

Nohut, bezelye, mercimek veya fasulye tüm yıl boyunca kullanılabilir. Daha da iyisi, baklagiller ucuzdur ve çürümeden uzun süre saklandıkları için atılma ihtimalleri yoktur. İsrafa karşı savaşmanın iyi bir yoludur.

İlgili Yazılar: Benzediği Organa İyi Gelen Besinler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •