Bipolar Bozukluk Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluğun belirtileri nelerdir? Kimler bu hastalık riskini taşır? Tedavisi nedir? Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Bipolar bozukluk nedir ?

Bipolar bozukluk, enerji ve hiperaktivite artışı ve depresif hal (manik-depresif) evreleriyle kendini gösteren değişken bir ruh hali rahatsızlığıdır. Bir başka deyişle hasta yükselen ve alçalan iki kutuplu bir ruh hali gösterir. Bu değişken manik-depresif haller yerini zaman zaman normal ruh haline bırakır. Ancak normal ruh halinin devam etme süresi farklılık gösterir.

Manik dönemlerde kişi sinirlenebilir, aşırı hareketli olabilir, uykuya çok az ihtiyaç duyar, çok konuşur ve çoğu zaman abartılı bir özgüven hissi duyar. Bununla beraber, depresif dönemlerde, kişinin enerji seviyesi anormal derecede düşüktür, üzgün ve karamsardır ve etkinliklere ilgi göstermez.

Nüfusun % 1 ila % 2,5’ini etkileyen en yaygın psikiyatrik hastalıklardan biridir. Hastalık genellikle genç erişkinlerde (25 yaş altı) ortaya çıkar ve tekrar eder. Bipolar bozukluk birçok sosyal, mesleki ve duygusal engel oluşturan ve sıklıkla intihar girişimlerine yol açabilen bir hastalıktır.

Bipolar bozukluk tehlikeli midir?

Bipolar bozukluk, tedavi altında bile olsa, manik-depresif nöbetlerin sık sık tekrar etmesiyle kendini gösterir.

Bu hastalığın korkutan en önemli yanı intihar riski olmasıdır. Ayrıca bipolar bozukluk, hala tam olarak anlaşılamayan biyolojik nedenlerden dolayı sıklıkla kalp, metabolik ve hormonal hastalıklarda bir artışa neden olmaktadır.

Araştırmalar, tüm bu nedenlerden dolayı, bipolar hastaların ortalama yaşam sürelerinin, nüfusun geri kalanına oranla ortalama 10 ila 11 yıl daha düşük olduğunu göstermektedir.

Bipolar Bozukluk Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir ?

Eskiden manik-depresif psikoz veya manik depresyon olarak bilinen bu hastalık birçok biçimde ortaya çıkar. Bu yüzden bipolar bozukluğa halüsinasyon ve sanrılar gibi psikotik belirtiler de eşlik edebilir.

Bipolar bozukluğun belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazılarında depresyon belirtileri baskınken bazılarında hareketlilik, aşırı enerji ve hatta saldırganlık baskındır.

Manik evre hareketli bir ruh hali, benlik saygısında artış ve üstünlük duyguları ile kendini gösterir. Bu evreyi yaşayan kişi sürekli konuşma, sayısız fikirlerini bildirme ve aynı anda bir çok işle uğraşma ihtiyacı duyar. Uykusu süresi azalır ve 3-4 saatlik uykuyla kendini dinlenmiş hisseder. Bu evre en az bir hafta sürer. Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir ?

Depresyon evresinde ise , tüm günlük aktivitelere karşı ilgisizlik, yorgunluk, suçluluk ve değersizlik duygusu ve konsantrasyon sorunu görülür. Hatta intihar düşünceleri ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerin hepsi görülmeyebilir ancak hastalık tanısı bu belirtilerin çoğunun bir arada görülüp görülmemesine dayanarak konulur.  Bipolar insanların yaklaşık dörtte üçünde, endişe, alkol veya madde bağımlılığı da görülür.

Bipolar bozuklukta görülen bu iki farklı ruh halinin şiddetti farklılık gösterebilir. Bazen çevrenin dikkatini çekmeyecek düzeyde olabilir. Bunun için tanısı daha zordur ve çoğu zaman depresyon ile karıştırılır.

Depresyon ile ilgili ayrıntılı bilgi için: Depresyon Nedir? Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Bipolar bozukluk riski taşıyan kişiler kimlerdir?

Bipolar bozukluğun nedenleri hala bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülür. Biyolojik olarak bakıldığında, bipolar kişilerin beyinlerinde nörotransmiterlerde anormallikler olduğunu görülmüştür. Bu nedenle, manik atakları anormal derecede yüksek bir norepinefrin düzeyi ile ilişkilidir. Genetik faktörler üzerinde de durulmaktadır. Ailesinde bipolar bozukluk tanısı olan biri varsa kişinin bu rahatsızlığa yakalanma riski daha çoktur.

Bununla birlikte dış etkenler de bu hastalığı tetikleyebilir. Çocukluk döneminde yaşanan travmalar, stres, hayattaki köklü değişiklikler gibi etkenler de bipolar bozukluğa yol açabilir.

Bipolar bozukluk önlenebilir mi?

Bipolar bozukluğu önlemek mümkün değildir. Ancak bazı doğru alışkanlıklar ve doğru yaşam tarzıyla belirtilerin ciddiyetini azaltabilir ve ruh halinin dengelenmesine yardımcı olabiliriz :

Düzenli bir uyku düzeni oluşturmak ve geceleri yeterince uyumak

Düzenli fiziksel aktiviteler yapmak

Tütün, esrar, alkol ve diğer uyuşturucu maddelerini kullanmamak

İnsanlarla ilişki içinde olmak ve stresli ortamlardan kaçınmak

Bipolar bozukluk tedavisi nasıl olur ?

İlaçla tedavi

Bipolar bozukluk tedavisinin iki amacı vardır: manik ya da depresif akut atak durumunda belirtileri azaltmak ve uzun vadede ruh halini dengeleyip atakların tekrar etmesini önlemek.

Reçete edilen ilaçlar ülkeden ülkeye değişebilir ancak genellikle aynı tür ilaç tedavileri uygulanır.

Hastanın tedavisi mümkün oldukça hekim, psikiyatr ve psikologdan oluşan üçlü bir destekle yürütülmelidir.  Ayrıca hastanın çevresindeki kişilerin de psikolojik destek alması gereklidir çünkü hastanın durumu çevresini de olumsuz yönde etkilemektedir.  

Hastane yatışı

Hastada intihar düşüncesi mevcut olduğunda ya da hastanın atakları sırasında kendine ve çevresine zarar verecek düzeyde olduğunda hastane yatışı gereklidir.

Psikolojik destek

Bipolar bozukluk için ilaç tedavisine ek olarak psikolojik destek önerilmektedir. Kişisel ya da grup terapisi şeklinde verilecek destek ile ruh halini daha uzun süre dengede tutmak amaçlanır. Bu terapiler hastalıktan önce yaşanan olaylara ve kişinin çevresiyle ilişkilerine odaklanarak olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmayı hedefler.

İlgili Yazılar: Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir ?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •