Bulaşık Makinesini Temizlemek İçin İpuçları

Bulaşık makinesi hemen hemen her gün kullanıldığından, kir, kireç taşı, zift ve bazen de küf biriktirir. Bunun bulaşık makinenize zarar vermesini önlemek için, makinenin düzenli olarak temizlenmesi şarttır. Sizin için bulaşık makinenizi daha düşük bir maliyetle ve doğal bir şekilde korumak için bir dizi ipucu hazırladık. Bulaşık makinesini temizlemek için ipuçları, Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Bulaşık makinesini temizlemek için ipuçları

Bulaşık makinesini temizlemek için karbonat ve sirke

Bulaşık makinesini düzenli olarak karbonat ve sirke ile arındırmak makinenin ömrünü uzatır. Kir ve kireç kalıntılarını azaltmak için, her ay kabartma tozu ve sirke kullanarak makinenizi temizleyin.

İlk önce, makinenin üst bölmesine beyaz sirke dolu bir bardak koyun ve makinenizi yüksek ısıda çalıştırın. Sirke, kireç önleyici özellikleri sayesinde, makinenizden kireç kalıntılarını yerinden çıkarıp temizler. Daha sonra, bulaşık makinesinin dibine kabartma tozu serpin ve tekrar çalıştırın. Karbonat, cihazınızdaki kokuları tamamen giderir.

Bulaşık Makinesini Temizlemek İçin İpuçları

Erişilemeyen alanları temizlemek için diş fırçası kullanın

Bulaşık makinenizde çok fazla kir, bakteri ve muhtemelen küf biriktiren erişilemez alanlar vardır. Bunun üstesinden gelmek için bir diş fırçası ve sabunlu sıcak suya ihtiyacınız var. Makinenin kıyı ve köşelerini dış fırçası yardımıyla temizleyin.

Bulaşık makinesini kötü kokulardan arındırın

Bazen bulaşık makinesi, yıkama çevrimleri sırasında filtrede sıkışmış yiyecek artıkları ya da tankın altında biriken yağ birikintileri nedeniyle rahatsız edici koku yayar. Bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olmak için cihazınızın altına bir bardak beyaz sirke dökün. Aynı miktarda kabartma tozu ve birkaç damla limon yağı ekleyin. Makinenizi boş bir şekilde çalıştırın. Kokuların yok olduğunu görebilirsiniz. Bu, aynı zamanda, makinenizi dezenfekte etmenizi ve yenilemenizi sağlar.

Filtreyi haftada bir kez temizleyin

Bulaşık makinesini temizlemek için filtrenin de temizlenmesi gerekir. Filtrenin temizlenmesi, cihazın daha dayanıklı olması için üreticiler tarafından önerilmektedir. Bunun için filtreyi cihazın kullanım kılavuzundaki talimatlara göre bulunduğu yerden çıkarın ve filtreyi fırça kullanarak bulaşık deterjanı ile temizleyin. Bu işlem sayesinde, filtreye sıkışmış gıda parçalarından kurtulabilirsiniz. Bu sayede makinenizin ömrünü de uzar.

Bulaşık Makinesini Temizlemek İçin İpuçları gibi daha fazla yazı okumak için Pratik Bilgiler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar: Ütü Nasıl Temizlenir? (Videolu Anlatım)

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •