C Vitamini Bakımından En Zengin Besinler

Kışın hasta olmamak için en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden biri C vitaminidir. Gribi önlemek için bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininin bolca tüketilmesi gerekir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte yaşlılık belirtilerini önler ve demir emilimine yardımcı olur. Sağlıklı bir kış için C vitamini bakımından en zengin besinler hakkında bilgi sahibi olun.

C vitamininin faydaları

C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için özellikle kış aylarında gribi önlemek için bire birdir. Ayrıca serbest radikalleri hapsederek hücrelerimizin erken yaşlanmasını engeller. Bitki kaynaklı demirin emilimine de yardımcı olur. Özellikle hamilelere, emziren annelere, yaşlılara ve sigara kullananlara C vitamini bakımından zengin beslenme önerilir. Yalnız besinlerin vitamininden daha iyi faydalanabilmek için besinleri yüksek ateşte ve uzun süre pişirmemek gerekir. Besinlerin vitaminini korumanın en iyi yolu buharda pişirme yöntemidir.

C vitamini bakımından en zengin besinler

Çoğumuz C vitamini depolamak için portakal, limon ve mandalina gibi turunçgillere sarılırız. Çok da doğru bir seçimdir. Sıkılmış bir portakal suyu ortalama 52,6 mg C vitamini içerir. Yalnız düşünülenin aksine turunçgiller en çok C vitamini içeren besinler değildir! En çok C vitamini içeren besinler neler, birlikte keşfedelim.

1. Sarı biber

Sarı biber, kırmızı ve yeşil biberden daha fazla C vitamini içerir. 100 g çiğ sarı biberde 184 mg C vitamini bulunur.  100 g kırmızı biberde ise 159 mg C vitamini vardır.

2. Kuş üzümü

100 g kuş üzümünde 181 mg C vitamini bulunur.

3. Maydanoz

Miktar olarak portakal tükettiğimiz kadar maydanoz tüketmeyiz fakat maydanozu salatalarımıza ve yemeklerimize sıklıkla ekleyerek getirisini artırabiliriz. 100 g maydanoz 177 mg C vitamini içerir.

4. Kekik

Maydanoz gibi kekiği de yemek ve salatalarınıza eklemekten kaçınmayın.  100 g taze kekik 160 mg C vitamini içerir.

5. Brokoli

100 g brokolide 106 mg C vitamini bulunur.

6. Brüksel lahanası

100 g Brüksel lahanası 103 mg C vitamini içerir.

7. Kivi

C vitamini bakımından en zengin besinler arasında kiviyi de sayabiliriz. C vitamini depolamak için kiviye başvurabilirsiniz. 100 g kivi 92,7 mg C vitamini içerir.

İlgili Yazılar:Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •