C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini tüm vücudumuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu başlıca vitaminlerden biridir. Vücudun viral veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur, demir emilimine müdahale eder, iyileşmeyi kolaylaştırır, detoks etkisiyle vücudu toksinlerden arındırır, kansere karşı korur. Sağlığa birçok faydası olması nedeniyle beslenmemizde asla eksik etmememiz gerek bir vitamindir. Peki, yeterince C vitamini almadığımızı nasıl anlarız? C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? C vitamini eksildiğinde vücudumuz bazı sinyaller gönderir. Bunlara kulak verin!

C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

1. Yaraların geç iyileşmesi

C vitamini, doku yenilenmesine yardımcı olmakla birlikte kemikleri ve kasları güçlendiren kolajen sentezinde rol oynar. C vitamini eksikliği durumunda en küçük yaralardan cerrahi yaralara kadar tüm yaralar yavaş iyileşir.

2. Burun ve diş eti kanaması

Vücutta C vitamini eksildiğinde sık sık burun kanaması ya da diş eti kanamasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Damarlarımız C vitamini ya da bir başka deyişle askorbik asit eksikliği sebebiyle zayıflar ve kanamalara neden olur. Yeterli miktarda C vitamini almadığımız zaman diş fırçasının kılları ya da sert bir yiyecek diş etlerimizi kanatmaya yeter. Bu durumun devam etmesi sonucunda diş eti iltihabı da oluşabilir.

3. Morarma

Bir yere çarptığımızda vücudumuzun morarması olağandır. Ancak vücudumuzda sebepsiz morluklar oluşması C vitamini eksikliğinden olabilir. Bunun sebebi ise C vitamini eksikliği sebebiyle hassas hale gelen damarlardır.

Penti Tayt Koleksiyonu

4. Cildin kuruması

Cildinizde oluşan sıra dışı kuruluk yeterince C vitamini almadığınızı gösterebilir. Böyle bir durumda özellikle kol ve bacaklarda kuruluk görülür.

İlginizi çekebilir: Kuru Ciltleri Nemlendirmek İçin 10 Doğal Çözüm

5. Tırnak kırılmaları

C vitamini eksikliği belirtileri arasında tırnaklardaki zayıflamayı sayabiliriz. Tırnaklar yumuşar, kırılır ve yukarı doğru kaşık şeklinde uzamaya başlar. Bu belirtiler demir eksikliğinde de görülür. Bu sebeple hem demir hem de C vitamini bakımından iyi beslenmek gerekir.

İlginizi çekebilir: Kırılan Tırnaklar İçin Doğal Çözümler

6. Bağışıklık sisteminde düşüş

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi özellikle kış aylarında çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Sık sık grip ve soğuk algınlığına yakalanmak C vitamini eksikliği belirtisi olabilir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

7. Demir eksikliği

C vitamini demir emilimini sağlamaktadır. C vitamini eksikliği durumunda demirin emilimi yetersiz kalır, bu da demir eksikliğine sebep olur.

İlginizi çekebilir: Demir İçeren Besinler Nelerdir?

8. Yorgunluk

Yeterince dinlenmeye rağmen yine de yorgun hissetmek C vitamini eksikliği olabilir. C vitamini eksikliği metabolizmayı yavaşlatır ve anemiye sebep olur.

9. Eklem ağrıları

C vitamini eksikliği belirtileri arasında eklem ağrılarını da sayabiliriz. C vitamini dokular üzerinde etkili olan kollajen proteini ve eklemlerin bakımı için çok gereklidir. Eksikliği durumunda eklem ağrıları ya da eklemlerde şişme görülebilir.

İlgili Yazılar: C Vitamini Bakımından En Zengin Besinler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •