C Vitamininin Cilde Faydaları: C Vitamini Maskeleri

Sağlıklı kalmak ve bağışıklık sistemi hücrelerinin erken yaşlanmasını önlemek istiyorsanız C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmek çok önemlidir. C vitamininin cilde faydaları da çoktur. Cildin sağlığını ve gençliğini korumak için C vitamini bakımından zengin beslenmek gerekir. Bununla birlikte, C vitamini maskeleri uygulayarak cilde ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilirsiniz.

C vitamininin cilde faydaları nelerdir?

 • C vitamini cildin gençliğini, parlaklığını ve görünümünü etkileyen serbest radikal hasarlarından koruyan güçlü antioksidan özellikler içerir.
 • C vitamini kolajen üretimine katkıda bulunur. Bu sayede  kırışıklıkların gözle görülür şekilde azaltır ve yeni kırışıklıkların oluşumunu geciktirmeye yardımcı olur.
 • C Vitamini güneşin cilde verdiği zararları iyileştirir ve güneşin cilt üzerindeki etkisini azaltır.
 • C Vitamini kan dolaşımını iyileştirir ve kremlerin ve yüz bakımlarının etkilerini güçlendirir.
 • Ciltte oluşan iltihabı azaltır ve daha sağlıklı ve güzel bir görünüm sağlar. Yüze uygulanan C Vitamini maskeleri şişlik, kızarıklık ve iltihapla mücadele için mükemmeldir.
C Vitamini maskeleri

Cilde C vitamini uygulaması kimlere önerilir?

1. 30 yaş üstü kişilere önerilir. C vitamini, kolajen üretimine katkıda bulunur ve bu yaştan itibaren görülmeye başlanan erken yaşlanma belirtilerine karşı etki eder.

2. Ciddi derecede güneşe maruz kalmış ciltler için çok uygundur

3. Donuk ve yorgun ciltlere önerilir. C vitamini donuk ve yorgun ciltlerin görünümünü iyileştirir ve cildi canlandırır.

Uyarı: Egzama, alerji, hassas cilt, siğil veya uçuk durumunda C vitamini içeren ürünlerin cilde uygulanması tavsiye edilmez.

Cilde C vitamini uygulaması nasıl yapılır?

C vitaminini cilde uygulanmanın birkaç yolu vardır ancak akşamları temizlenmiş cilde uygulanması gerekir. Gündüz saatlerinde uygulanması önerilmez çünkü C vitamini güneş tarafından okside olur ve istenen etkileri elde edemezsiniz. Gece uygulandığında cildin daha etkili bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur.

C vitamini doğrudan cilde uygulamak gerekir. Makyaj veya güneş kremi üzerine uygulamayın çünkü bu durumlarda emilim sınırlı olur.

C Vitamininin Cilde Faydaları

C vitamini içeren kozmetik ürünler

Cilde C Vitamini uygulaması için en basit ve en yaygın yol C vitamini bakımından zengin kozmetik ürünleri kullanmaktır. C vitamini uygulaması için profesyonel bir güzellik merkezine de başvurabilirsiniz. Böylece en doğru dozda uygulanan bakım ile cildinize sağlık ve ışıltı katabilirsiniz.

Piyasada en yaygın C vitamini içeren ürünler:

C vitamini ampulleri: Cilde doğrudan bir yüz kremi olarak uygulanırlar, normalde % 5 ila 20 arasında değişen ve C vitamini gibi diğer besinleri içerebilen veya nemlendirici özelliklere sahip olabilecek çeşitli C vitamini seviyeleri sunarlar. Ampul açıldıktan sonra, maksimum 24 saat içinde kullanmalısınız yoksa vitamin oksitlenir ve işe yaramaz hale gelir. Hemen ve göze çarpan bir sonuç almak istiyorsanız, C vitamini ampulleri her gün kullanılmalıdır.

C vitamini serumları: Yağlı ciltler için mükemmeldirler ve yapıları sayesinde kolay uygulanırlar. C vitamini ile zenginleştirilirler ve sıklıkla yoğun bir tedavi olarak kullanılırlar. C vitamini serumları, cilde parlaklığını geri kazandırmak ve cildi beslemek için arka arkaya 10 gün boyunca uygulanır. Serumlar donuk veya güneşten zarar görmüş ciltler için mükemmel bir etki yapar.

C vitamini kremleri: C vitamini kremleri, bu vitaminin etkilerinden uzun vadede faydalanmak isteyenler için idealdir ve genellikle besleyici, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip diğer bileşenler de içerirler.

C Vitamini tozu: Bu ürün seçtiğiniz bir krem veya serum ile karıştırılır ve cildin bu vitaminin tüm avantajlarından yararlanmasını sağlar.

Doğal C vitamini maskeleri 

C vitamini ile zenginleştirilmiş bir kozmetik ürününü güzellik rutininize dahil etmek olumlu bir fark yaratır ancak bu besleyicinin cildiniz üzerindeki etkilerini görmek için ev yapımı doğal maskeleri de tercih edebilirsiniz. Aşağıda tarifi verilen 2 maskeden birini akşamları uygulayın ve temiz bir yüze sahip olun. Bu maskeleri haftada bir yapabilirsiniz.

Cilde  ışıltı kazandıran sıkılaştırıcı maske

Bu maske yumurta sarısının besleyici özelliklerini, balın nemlendirici özelliklerini ve C vitamininin cildinize parlaklık kazandıran antioksidan özelliğini bir araya getirir. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • C vitamini içeren 1 efervesan pastil

Yumurta sarısını ve balı iyice çırpın. Bir adet C vitamini tabletini bir kaşık su içinde eritip bal ve yumurta karışımına karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sünger veya fırça ile cildinize uygulayıp  15 dakika bekletin. Bekleme süresi bitince ılık suyla durulayın. Beslenmiş ve nemlendirilmiş yumuşak bir cilt elde edeceksiniz.

Portakallı besleyici maske

Bu doğal maske bal ile cildi nemlendirir ve arındırır. Portakal suyu ile de cildin ihtiyaç duyduğu C vitaminini sağlar. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • 1 çorba kaşığı bal
 • Yeni sıkılmış bir portakal suyu

Bal ve portakal suyunu iyice karıştırıp temiz ve kuru cilde uygulayın. 15 dakika bekletin. Bekleme süresi bitince ılık su ile yıkayın. Işıltılı cildinize hayran kalacaksınız.

İlgili Yazılar: C Vitamini Bakımından En Zengin Besinler

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •