Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Çatlaklar birçok kadının kabusudur. Çünkü bunlar vücudun neredeyse her yerinde, karın, bacak, göğüs ve hatta kollarda da görülebilir. Çatlaklardan kurtulmak için birçok yöntem önerilir. Peki bunlar kesin çözüm müdür? Çatlaklardan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Çatlaklar hakkında merak edilenler Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Çatlaklardan kurtulmak mümkün müdür?

Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Çatlaklar nedir?

Çatlaklar derinin alt tabakası dermiste oluşan yırtık şeklindeki çizgilerdir. Bunlar derinin kısa sürede hızla gerilmesiyle meydana gelir. Deri hızlı bir şekilde esnediğinde ciltteki birbirine bağlı olan fiberler kopar ve çatlaklar oluşur.

Hamilelik ve ergenlik döneminde çatlak oluşumu

Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Cildimizin çatlak oluşumuna en yatkın olduğu dönemler hamilelik ve ergenlik dönemleridir. Bu dönemlerde çatlak oluşumuna neden olan iki etken vardır. Biri mekanik biri de hormonal faktörlerdir. Hamilelikte vücudumuzun bir bölgesinin hızlı büyümesi ergenlikte ise kortizol hormonu salgısındaki artış. Bunlar ciltte çatlak oluşumuna zemin hazırlayan etmenlerdir.

Çatlak oluşumu önlenebilir mi?

Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Evet, çatlakları önlemek mümkündür. Bunun için hızlı kilo alıp vermemeye dikkat etmeliyiz. Özellikle hamilelik döneminin ilk üç ayında çok kilo almamaya özen gösterilmelidir. Cildimizin kuru kalmasına izin vermemeliyiz. Hamilelikte ya da kilo alıp verme zamanlarında cildimizi mutlaka nemlendirmeliyiz. Bununla birlikte hormonal nedenlere karşı yapılacak pek bir şey yoktur.

İlginizi çekebilir: Kuru Ciltleri Nemlendirmek İçin 10 Doğal Çözüm

Beyaz ve kırmızı çatlaklar arasındaki fark nedir?

Çatlaklar ilk oluşum aşamalarında kırmızı renktedir. Zamanla beyazlaşır ve bu halde kalır. Çatlak tedavisine ilk oluşum aşamasında başvurmak gerekir. Çünkü çatlakların beyazlaşması yerleştiklerine işarettir.

Çatlak tedavisi nedir? Ne işe yarar?

Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Oluşan çatlakları tedavi etmek amaçlı birkaç teknik uygulanmaktadır. Yine de hiçbir tedavi yöntemi çatlaklardan kurtulmak için yeterli olmuyor. Fakat bazı yöntemler çatlak görünümünde gözle görülür iyileşmeler sağlar.

Radyofrekans tedavisi: bu yöntemde elektrik kullanılarak fibroblast adı verilen hücreler uyarılır. R-Matrix adı verilen bir makineyle 5-6 seansta çatlaklar daha ince bir görüntüye kavuşur.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisiyle beyaz çatlaklar yüzeysel düzeyde tedavi edilir, çatlak görünümü azaltılır. Oluşum aşamasındaki kırmızı olanlar kızarıklığı azaltılır ve derinleşmesi önlenir.

Çatlak önleyici krem kullanımı: Bu kremler çatlak oluşumunu önlemede yardımcı olur. Özellikle hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilir. Ancak hormonal faktörlere dayalı çatlak oluşumu üzerinde bir etkisi yoktur.

İlgili Yazılar: Varisleri Önlemenin Yolu Nedir?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Müdür?” için bir yorum

 • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 08:59
  Permalink

  Hamileliğimde o kadar yağ krem kullandım son 3 ayında bebeğimin büyümesiyle yırtılmalar başladı. Daha az duş ve bol bol yağlanmaya daha fazla özen göstersemde doğum sonrası inanılmaz derecede derin ve büyük yırtılmalarla karşılaştım.
  Sonrasında eczacını verdiği kremleri karştırarak kullandım, o bir nebzede olsa toparladı ama hiç bir şekilde kesin çözüm yok. Olmayan deriyi yerine koymaya çalışmak gibi birşeymiş bu. Bir daha doğurmayacağıma inansam dövmeyle kapatmakta iyi bir alternatif olabilirdi.
  http://anilarimbombos.blogspot.com.tr/2016/01/hamilelikte-olusan-catlaklar-icin-cozum.html?m=1

Yorumlar kapatıldı.