Çay Ağacı Yağı Ne İçin Kullanılır?

Bazen küçük sivilceleri bazen soğuk algınlığını tedavi etmek için kullanılan çay ağacı yağını birçok kullanım alanı vardır. Çay ağacı yağı ne için kullanılır? Birlikte keşfedelim.

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

Çay ağacı yağı enfeksiyon karşıtı moleküller içerir. Bu moleküller virüslere, mantarlara ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini uyararak güçlendirir. Dünya Sağlık Örgütü, bu yağı belirli cilt ve mukozal rahatsızlıkların tedavisinde etkili olarak tanır: sivilce, uçuk, mantar enfeksiyonları, suçiçeği, sedef hastalığı, paronişi, zona, diş eti iltihabı, ağız ülseri, kanser yaraları, yağlı cilt, böcek ısırıkları, egzama, kaşıntı… Özellikle radyoterapi tedavisi gören kanser hastalarını radyasyona karşı korur ve ciltte yanıklar oluşmasını engeller. Daha fazla bilgi için: Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Ne İçin Kullanılır?

Çay ağacı yağı ne için kullanılır? Nasıl uygulanır?

Öncelikle çay ağacı yağı çok yoğun olduğu ve sinir sistemini etkilediği için saf halde kullanılmaz. Başka yağlarla birlikte karıştırılarak kullanılır. Bu yağ çocukların ve hamile kadınların kullanımına uygun değildir. Bu önemli uyarıları dikkate alarak çay ağacı yağı ne için kullanılır sorusuna geri dönebiliriz. Çay ağacı yağının kullanım biçimleri şu şekildedir:

Günlük hayatta sık karşılaşılan sorunların tedavisinde

Yara iltihabı: çay ağacı yağını zeytinyağı ya da başka bir doğal yağ ile karıştırarak yaralar için dezenfektan olarak kullanılabilir.

Boğaz ağrısı: Su ile karıştırılıp gargara yapıldığında boğaz ağrısını hafifletir.

Vajinal enfeksiyonlar (sistit, vajinal mikoz, genital herpes, prurit, vulvovajinit): Başka bir doğal yağ ile karıştırılıp alt karına masaj uygulayarak vajinal enfeksiyon ağrılarını hafifletir.

Ağız ve diş eti sorunları: biraz su ile seyreltip gargara yapıldığında ağız için yara ve enfeksiyonlara iyi gelir.

Cilt sorunları tedavisinde

Uçuk: çay ağacı yağını başka bir doğal yağ ile seyreltip uçuk üzerine uygulayın. Böylece uçuğun tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Zona, paronişi, mantar, su çiçeği, sedef hastalığı: çay ağacı yağını seyreltin ve cilt sorunlarının üzerine uygulayın.

Yağlı cilt: kullandığınız kremin içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz. Böylece yağlı ciltler için uygun bir bakım elde edebilirsiniz.

Stres ve yorgunluğa karşı

Stres: stresten korunmak için duş jelinize birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz.

Yorgunluk: Yorgunluğa karşı başka bir doğal yağ ile karıştırılan çay ağacı yağı ile omuriliğe masaj yapılabilir.  

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •