Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir ?

Antiviral, antifungal ve antiseptik özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı, tüm cilt problemleri ve özellikle mantar enfeksiyonları için faydalıdır. Ciltteki sivilce ve küçük pürüzler ile mücadele için de sıkça kullanılan bir yağdır. Saçlara ve tırnaklara da faydaları çoktur. Çay ağacı yağının faydaları ve çeşitli tariflerle günlük kullanım alanları Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Çay ağacı yağı nedir ?

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından gelir.

Çay ağacı yağı, Avustralya yerlileri Aborijinler tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu yerli Avustralyalılar, çay ağacının yapraklarını ezerek yağını çıkarırlarmış. Bu yağı da  öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde ya da bazı cilt rahatsızlıkları gidermek için kullanırlarmış.

Çay ağacı yağında bazı bakteri, virüs ve mantarları yok eden terpinen-4-ol dahil birçok bileşik içerir. Terpinen-4-ol, beyaz kan hücresi aktivitesini arttırarak mikroplarla savaşır. Bu özellikleri sayesinde, çay ağacı yağı, bakteriyel ve fungal cilt hastalıklarını tedavi etmek, enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için doğal bir ilaç görevi görür.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir ?

Çay ağacı yağının sağlık için faydaları

Çay ağacı yağının dahili kullanımı (oral, rektal ya da vajinal) ile tedavi edebileceğimiz sağlık sorunları : Bronşit, sistit, grip, genital herpes, vajinal mantar, vajinit, bağırsak parazitleri, lökorto ve nazofarenjit.

Çay ağacının solunum yoluyla kullanımı ile tedavi edebileceğimiz sağlık sorunları : soğuk algınlığı, sinüzit, öksürük, faranjit, bronşit, grip, otitis ve nazofarenjit.

Çay ağacının harici kullanımı ile tedavi edebileceğimiz sağlık sorunları : Apse, akne, egzama, psişik dengeleme, dişeti iltihabı, herpes, mantar, cilt parazitleri, böcek ısırıkları ve kaşıntı.

Çay ağacı yağı ne için ve nasıl kullanılır ?

Çay ağacı yağının faydaları ve kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz :

1. Elleri dezenfekte eder

Çay ağacı yağı, eller için ideal bir dezenfektandır. Araştırmalar, hastalığa neden olan birçok yaygın bakteri ve virüsü bertaraf ettiğini göstermiştir. Doğal bir el dezenfektanı olarak ağaç yağının kullanılması, soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklara neden olan mikropların yok edilmesine yardımcı olabilir.

Kullanım önerisi : Ev yapımı bir dezenfektan yapmak için 3 çorba kaşığı aloe vera jeli, 1 çorba kaşığı su, 5 damla çay ağacı yağı ve 1 kapsül E vitamini karıştırın.

2. Böcekleri kovar

Çay ağacı yağı, cildinizden istenmeyen böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bilimsel bir araştırma, çay ağacı yağının, ticari olarak satılan böcek kovucularından daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu yağ yaz günlerinde özellikle sivrisinekler konusunda rahat etmemizi sağlar.

Kullanım önerisi : Çay ağacı yağı ve lavanta yağını karıştırarak etkili bir böcek kovucu elde edebilirsiniz.

3. Doğal bir deodorant olur

Çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri, terlemeden dolayı oluşan koltuk altı kokusunu gidermeye yardımcı olabilir. Terin kendisi kokmaz. Ancak, ter bezlerinin salgıları cildimizdeki bakterilerle birleştiğinde ortaya kötü kokular çıkabilir. Koltuk altında bu bezlerden çok bulunur ve vücut kokusundan sorumludur.

Kullanım önerisi : Çay ağacı yağını, hindistan cevizi yağı ya da lavanta yağı ile karıştırarak doğal bir deodorant elde edebilirsiniz.

4. Küçük kesik ve yararlar için antiseptik

Küçük de olsa yaralanmalar, mikropların kan dolaşımına girmesini kolaylaştırarak enfeksiyona neden olabilir.

Çay ağacı yağı, enfeksiyona neden olabilecek açık yaraları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

Kullanım önerisi: Yarayı suyla temizledikten sonra 1 damla çay ağacı yağı ile 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırıp yaranın üzerine uygulayın. Ardından yarayı sargı beziyle sarın.

5. Akne ve sivilceleri tedavi eder

Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silahtır. Çeşitli çalışmalar, sivilceyi azaltmaya ve şiddetini bastırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Araştırmaların sonucunda, çay ağacı yağının, en yaygın akne karşıtı ilaç olan benzoil peroksit kadar akneye karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağına dayanan akne jellerini kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz.

Kullanım önerisi : Sivilce karşıtı losyonunuzu evde kendiniz de yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı çay ağacı yağını 9 çay kaşığı su ile karıştırıp günde 1 ya da 2 kez sorunlu bölgelere bir kulak çubuğu yardımıyla uygulayın.

7. Mantarı tedavi eder

Tırnaklarda mantar enfeksiyonları oldukça yaygındır. Bunlar tehlikeli boyutlarda olmasalar da estetik açıdan sorun yaratabilir. Tırnak mantarını tedavi edebilen ilaçlar vardır. Ancak bazıları daha doğal bir tedavi biçimini tercih eder.

Araştırmalar, çay ağacı yağının, tek başına veya diğer doğal ilaçlarla birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kullanım önerisi : 4-5 damla çay ağacı yağı ile eşit miktarda hindistan cevizi yağını karıştırıp sorun bölgelere uygulayın. Mantarın başka bölgelere yayılmasını önlemek için işlemin ardından ellerinizi mutlaka yıkayın.

8. Diş çürüklerini ve ağız kokusunu önler

Araştırmalar, çay ağacı yağının diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşabileceğini göstermektedir.

Kullanım önerisi : Kimyasal madde içermeyen gargara suyunuzu hazırlamak için 1 bardak sıcak suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışımla yaklaşık 30 saniye gargara yapın. Diğer gargaralarda olduğu gibi çay ağacı yağı da yutulmamalıdır. Yutulması halinde toksik olabilir.

9. Cilt iltihabını rahatlatır

Çay ağacı yağı iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Cilt, nikel gibi bir alerjenle temas ettiğinde ortaya çıkan yaygın bir tahriş şeklidir. Kızarıklık, kaşıntı ve bazen cilt ağrısına neden olur. Araştırmalar, çay ağacı yağı uygulamasının bu semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çay ağacı yağı, böcek sokmalarına karşı da etkilidir. Böcek sokması sonucu oluşan kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltır.

Kullanım önerisi : 10 damla çay ağacı yağını, 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 çay kaşığı erimiş hindistan cevizi yağı ile karıştırıp sorunlu bölgeye uygulayın. Belirtiler yok olana kadar günde 1-2 kez kullanabilirsiniz. Bu karışımı hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

10. Sedef hastalığına karşı savaşır

Sedef hastalığının semptomları iyileştirebilecek ilaçlar olmasına rağmen kronik bir hastalıktır ve bilinen bir tedavisi yoktur. Yeni araştırmalara göre, çay ağacı yağı, sedef hastalığı semptomlarının giderilmesinde yararlı olabilecek anti-enflamatuar bileşikler içerir.

Kullanım önerisi : çay ağacı yağı ve hindistan cevizi yağı karışımının uygulanması sedef hastalığının belirtilerini hafifletebilir.

Uyarılar

 • Çay ağacı yağı yutulmamalıdır, çünkü yutulduğunda toksik olabilir.
 • Çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.
 • Alerji riskine karşı, cildinize uygulamadan önce, cildinizin bir bölümüne  1 damla çay ağacı yağı damlatıp 24 saat bekleyin.
 • Çay ağacı yağının faydaları çoktur ancak yağı kullanmadan önce bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

İlgili Yazılar: Çay Ağacı Yağı Ne İçin Kullanılır?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •