Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar: 12 Büyük Hata

Cildiniz solgun, kuru, yorgun ya da sivilceli mi? Üstelik bu yaşta hala neden sivilceli olduğunuzu anlamakta zorlanıyor musunuz? Neden cilt problemleri yaşadığınızı bir türlü anlamıyorsanız bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz. Aynada taze ve nefes alan bir cilt görmek istiyorsanız cildinizi bozan şeylerden uzak durmalısınız. Cilde zarar veren alışkanlıklar Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Cilde zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

Cilt problemleri yaşıyorsanız mucizevi tarifler aramadan önce cilde zarar veren alışkanlıklar benimseyip benimsemediğinizi düşünün. Bazen farkında olmadan yaptığımız bazı hatalar cilde büyük zararlar verir. İşte cilt için zararlı 12 alışkanlık:

1. Yatmadan önce makyajınızı temizlememek.

2. Her sabah ve akşam cildi nemlendirmemek. Cildi nemlendirme yağlı ciltler için de gereklidir.

3. Cildinizi haftalarca aynı temizleme süngeriyle temizlemek. Cilt temizliğinde kullandığınız süngerleri sık sık değiştirmelisiniz.

4. Makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlememek. Özellikle de fondöten fırçası ya da süngeri her gün yıkanmalıdır.

5. Sigara içmek.

6. Genel olarak yağlı ve şekerli besinler tüketmek.

7. Gece eğlencelerini fazla kaçırmak. Alkol, çerez ve az uyku cildi bozan önemli etkenlerdir.

8. Cildi güneşe fazlaca maruz bırakmak.

9. Cilde fazla dokunmak. Sivilceleri ve siyah noktaları sıkmak cildin durumunu daha da kötüleştirir.

10. Yastık kılıfını düzenli olarak yıkamamak. Cildinizdeki ve saçlarınızdaki kalıntılar yastık kılıfında birikir. Bunlar cilt gözeneklerini tıkar ve cildi yağlandırır. Bunun sonucunda sivilcelere zemin hazırlanır. En ideali yastık kılıfını haftada bir değiştirmektir.

11. Sıcak suyla yıkanmak. Sıcacık bir suyla duş almayı seviyorsanız bu keyfinizden vazgeçmelisiniz. Sağlıklı bir cilt için ılık suyla yıkanıp duş sonunda soğuk su şoku yapmaktır.

12. Cildi her gün kalın bir fondöten ile boğmak. Cildin hava alması için fondöten kullanımına ara sıra ara vermek gerekir ya da fondöteni daha ince sürmek gerekir.

İyi muamele edilmeyen cilde bakım uygulamak kirli tırnaklara oje sürmek gibidir. Sağlıklı ve güzel bir cilt için öncelikle günlük hayatımızda yaptığımız hataları düzeltmeliyiz çünkü cilde zarar veren alışkanlıklar cilt sağlığını bozar. Bu alışkanlıkları bırakıp cildimize gerekli bakımları uygulayınca taze ve genç bir görünüme kavuşabiliriz.

İlgili Yazılar: Ev Yapımı Kırışıklık Karşıtı Maske Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaş
 • 25
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  25
  Shares