Çörek Otunun Faydaları Nelerdir ?

Çoğu zaman yemeklerde ya da hamur işlerinde kullanılan çörek otu pek çok sağlık sorununa da faydası vardır. Toksinleri vücuttan atar, hücreleri yeniler, bağışıklık sistemini güçlendirir, bakterileri yok eder ve daha da fazlası… Çörek otunun faydaları ve kullanım alanları Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Çörek otu nedir ?

Çörek otu, haziran ve temmuz aylarında çiçek açan bir bitkidir. Daha çok Akdeniz bölgelerinde, Batı Asya’da, Suudi Arabistan’da, Sudan’da ve Etiyopya’da yetişir. Tohum, yağ, kapsül, krem ya da bitkisel çay gibi çeşitli şekillerde bulunabilir. Çörek otu tohumları, proteinleri, lipidleri, karbonhidratları ve amino asitler içerir. Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengindir.

Çörek otunun tarih yolculuğu

Çörek otunun iyileştirici özellikleri çok uzun zamandır bilinmektedir. Yetiştirilmesi ve kullanımı hakkındaki en eski veriler, eski Mısır tarihine dayanıyor. Öyle ki, Tutankhamun’un mezarı içerisinde yağlı çörek otu bulunmuştur. Çörek otu, Arapçada “nimet tohumları” anlamına gelen “Habbatul baraka” olarak adlandırılmaktadır. Geleneksel olarak, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da, pek çok hastalığı iyileştirmek için kullanılmıştır. Bugün ise çörek otunun faydaları bilimsel çalışmalarla doğrulanmıştır. 

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek otunun faydaları nelerdir ?

Çörek otu için « ölüm haricinde her derde devadır » diye bir söz vardır. Bilimsel araştırmalar da bu sözün doğruluğunu kanıtlamıştır. Araştırmacılar, çörek otunun, şimdiye kadar keşfedilmiş bileşikler arasında en faydalı unsurları içeren bitki olduğunu söyler. 100’den fazla faydalı farklı bileşik içerir. Vücuttaki ana antioksidan kaynağı ve tüm antioksidanların anası olarak kabul edilen glutatyon seviyelerini arttırır.

Çörek otunun iyi geldiği sağlık sorunları

1. Kanser 2. Artrit 3. AİDS 4. Alerjiler 5. İltihap 6. Eklem ağrısı 7. Kas ağrıları 8. Ekstremite ağrısı 9. Sırt ağrısı 10. Bronşit 11. Burun tıkanıklığı 12. Soğuk algınlığı 13. Öksürük 14. Grip 15. Göğüs tıkanıklığı 16. Kellik 17. Saç kırılmaları 18. Hemoroitler 19. Kaşıntı 20. Egzama 21. Genel ağrılar 22. Boğaz ağrısı 23. Baş ağrısı 24. Migren 25. Kabızlık 26. İshal 27. Enfeksiyonlar 28. Otitis 29. Diş eti iltihabı 30. Diş eti kanaması 31. Gaz 32. Mesane iltihabı 33. Diyabet 34. Kilo Kaybı 35. Tümörler 36. Kan Basıncı 37. Kolesterol 38. Bağışıklık 39. Mide ekşimesi 40. Romatizma 41. Hafıza 42. Bağırsak parazitleri 43. Uykusuzluk 44. Yüksek tansiyon 45. Konsantrasyon eksikliği 46. Astım 47. Saman nezlesi 48. Diş ağrısı 49. Cinsel güçsüzlük 50. Depresyon…

Araştırmalar, çörek otunun, en sık görülen hastalıkların iyileşme şansını arttırdığını söylüyor. Tek bir bitkinin tüm bu farklı hastalıkları nasıl iyileştirebildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun sebebi, çörek otunun bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, kişinin sağlık durumu o kadar iyi olur. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı savaşmasını sağlar ve vücudu iyi çalışır durumda getirir.

Dahili kullanımda çörek otunun faydaları

Çörek otu, vücudun iç dengesini sağlayan mükemmel bir besin kaynağıdır. Çok sayıda iyileştirici özelliği vardır: sindirim, idrar söktürücü, uyarıcı, antioksidan, galaktojenik (emziren kadınlarda süt salgısını aktive eder), analjezik ve antialerjik. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kötü kolesterolü düşürür ve yüksek tansiyonu önler. Düzenli çörek otu tüketimi, kan şekeri seviyelerini ve insülin direncini azaltır, bu da tip 2 diyabetin önlenmesinde etkili bir çözümdür. Çörek otu, solunum ve idrarla ilgili problemleri tedavi edebilir. Bağırsaklarda ve akciğerlerdeki toksinlerin atılmasına katkıda bulunur. Böylece hava yollarını her türlü dış etkenlere karşı güçlendirir ve korur.

Harici kullanımda çörek otunun faydaları

Harici kullanım için çörek otu yağı kullanılmaktadır. Çörek otu yağını ağrı kesici ve yatıştırıcıdır. Bölgesel uygulamalarda ya da masajlarda baş ağrıları, baş dönmesi ve eklem ağrılarını azaltır. Soğuk algınlığı, diş ağrıları (gargara yoluyla) ve cilt problemlerini (sedef hastalığı, akne, egzama, yanıklar) iyileştirir. Sivilce veya cilt problemlerini tedavi eder ve cildi iyileştirir.

Çörek otu kürünün faydaları

Çörek otu, vitamin, enzim, oligoelement veya omega-6 ve omega-3 içeren bir bitkidir. Tüm bu içerikler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonları ve alerjileri önlemeye yardımcı olur. Çörek otu yağı, mevsim değişiklikleri sırasında enerji depolamak için etkili bir besin takviyesidir. Her yıl üç hafta boyunca iki çörek otu yağı kürü yapmak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve genel sağlığı destekler.

Çörek otu kullanımı ve dozajı

Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarını tüketmekten daha kolay olması nedeniyle kür tariflerimizde çörek otu yağını tercih ettik.

  • Bir yetişkin için: 2 haftalık kürler için, yemek sırasında 1-3 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketin. Saf halde tüketmesi zor gelirse, bal, süt ya da yoğurtla da tüketebilirsiniz. 3 aylık kürler için, yatmadan önce 1 çorba kaşığı çörek otu yağı tüketilebilir.
  • 12 yaşın üstü çocuklar için: 2 haftalık bir kür için, günde 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketebilir. 12 yaş altı çocuklar ise yarım tatlı kaşığı tüketebilir.

Çörek otunun meyve suyu, süt, su, zeytinyağı gibi besinlerle karıştırarak tüketebilirsiniz. Örneğin, ishali sakinleştirmek için, 1 çorba kaşığı çörek otu yağını yoğurtla birlikte tüketebiliriz.

Uyarılar

Fazla miktarda tüketilen çörek otu toksik olabilir.

Çörek otunun faydaları çoktur ancak kullanmadan önce uzman bir hekime danışılması önerilir.

İlgili Yazılar: Her Derde Deva Şifalı Otlar Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •