D Vitamininin Faydaları Nelerdir? Nasıl Depolanır?

Vücudun düzgün çalışması için gerekli olan D vitamini uzun kış aylarından sonra azalır. D vitamini ihtiyacımızın % 80’i güneşten karşılanır. Son zamanlarda yapılan birçok bilimsel çalışma bu vitaminin birçok hastalığa karşı korunmada çok değerli olduğunu doğruluyor. Bütün organlarımız D vitamini reseptörlerine sahiptir. Organlar yeterli miktarda D vitamini alamazsa işlevleri bozulur ve önemli hastalıklara yol açılabilir. D vitamininin faydaları nelerdir ? D vitamini eksikliği nasıl önlenir ? Vücudumuza D vitamini depolamak için ne yapmalıyız ? Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da.

D vitamininin faydaları nelerdir ?

D vitamini vücudumuzun iyi çalışabilmesi için çok önemli rol oynar ve birçok önemli hastalığı önler. D vitamininin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1. Kemikleri güçlendirir

D vitamini, kalsiyumun bağırsaktan emilimini kolaylaştırır ve böylece iskeletin güçlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca menopoz sonrası kadınlarda osteoporoza (kemik erimesi) karşı aktif koruma sağlar. Çocuklarda raşitizmi önler ve iskeletin uygun şekilde büyümesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Kemik Erimesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

2. Bağışıklık artırır

D vitamininin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesini de sayabiliriz. Ancak güçlü bir bağışıklık sistemiyle hastalıklara karşı korunabiliriz. D vitamini eksikliği daha fazla idrar yolu enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonuna sebep olur. Bulaşıcı olan tüberküloz hastalığına karşı da vücudu savunmasız bırakır. Bununla birlikte D vitamini sedef veya tip 1 diyabet hastalığının önlenmesinde de rol oynar.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

3. Astımı hafifletir

D vitamini antienflamatuar maddelerin salgılanmasında rol oynayan genleri aktive eder. Böylece astımı azaltır, tedaviye daha iyi yanıt vermesini sağlar ve solunum fonksiyonlarını % 20 iyileştirir.

4. Kanserle savaşır

Kolon, akciğer ve yumurtalıklardaki kanser hastalığı  ölümlerinin güneşli bölgelerde düşük olduğu gösterilmiştir. Bu D vitamini seviyelerindeki önemli farklılıklar ile açıklanmaktadır. Araştırmalara göre, hastalık bildirildikten sonra günlük 400 IU ** D vitamini alımı, daha olumlu yanıtlar alınmasını sağlamaktadır.

5. Kalbi korur

D vitamini arteriyel kireçlenmeyi önleyerek esnekliği korur ve yüksek tansiyonla savaşarak kalp krizi ve felç riskini azaltır. Yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliği kalp damar hastalıkları riskini % 35 arttırdığını göstermiştir.

İlginizi çekebilir: Kalp Sağlığını Korumak İçin Ne Yemeli?

6. Ruh sağlığını korur

Depresyon sebebiyle hastaneye yatırılan kişilerde genellikle D vitamini eksikliği vardır. D vitamini, serotonin ve dopamin üreten beyin hücrelerini korumaktadır. Anti-depresyon etkisi, menopozlu kadınlarda ve mevsimsel depresyonu olanlarda da etkilidir.

İlginizi çekebilir: Depresyon Nedir ? Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği nasıl önlenir ?

D vitamini eksikliğini önlemek için bu vitamini yeterince depolamak gerekir. Bunun için vücudun yeterince güneş almasının yanında beslenmemize eklememiz gereken besinler vardır. Düzenli olarak tüketmeniz gereken yiyecekler arasında şunları sayabiliriz : uskumru, hamsi ve ringa balığı, kabuklu deniz ürünleri, konserve sardalya, dana ciğeri. Bunların dışında D vitamini kapsüllerine de başvurabilirsiniz.

D vitamini eksikliği taşıyan kişiler

Bütün organlarımız D vitamini reseptörlerine sahiptir. Organlar yeterli miktarda D vitamini alamazsa işlevleri bozulur ve önemli hastalıklara yol açılabilir. D vitamini eksikliği aşırı kilolu insanlarda daha sık görülmektedir. Güneşten alınan D vitamini yağlı dokularda tutulduğu için etkisi azalmaktadır.  Bununla birlikte 65 yaş üstü kişilerde ve sindirim hastalıkları olan hastalarda da görülmektedir. Bu hastalarda D vitamini emilimi azaldığı için yeterince etkisini gösterememektedir.

İlgili yazılar: Hangi Vitamin Ne İşe Yarıyor?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •