Diş Tartarını Temizlemek: 4 Doğal Yöntem

Beyaz bir gülümseme hayal ediyorsanız dişlerinizdeki tartardan mutlaka kurtulmanız gerekir. Tartarlı dişler gün geçtikçe sararır. Diş tartarını temizlemek için yılda bir kez diş hekimine başvurulması önerilmektedir. Ancak diş tartarını temizlemeye yardımcı doğal yöntemler de vardır. Bu doğal yöntemleri uygulayarak beyaz bir gülümseme hayal olmaktan çıkar.

Diş Tartarını Temizlemek: 4 Doğal Yöntem

Diş tartarı nedir ve nasıl oluşur?

Dış tartarı sarı dişlere sahip olmamıza sebep olan bir tabakadır. Bu tabaka yediğimiz şeylerdeki mineraller ve çeşitli kalıntıların dişler üzerinde birikmesi sonucunda oluşur. Diş tartarının yüzeyi pürüzlü olduğundan üzerine daha fazla kalıntı çeker. Bu da tartarın daha da yoğunlaşmasına sebep olur. Bunun sonucunda dişler hem sararır hem de zarar görür. Tartar aynı zamanda diş etlerine de zarar verir. Diş eti çekilmesine ve diş eti kanamalarına yol açar. Kısacası beyaz bir gülümseme için diş tartarını temizlemek esastır.

Doğal yollarla diş tartarını temzilemek

Diş tartarını temizlemenin doğal yolları vardır ancak bunlar tek başına mucizeler yaratamaz. Öncelikte günlük olarak dişlerimizi 3 kez fırçalamalıyız ve tartar sorunu çok ciddi boyuttaysa mutlaka bir diş hekimine başvurmalıyız.

1. Karbonat

Diş tartarını temizlemenin en etkili ve en eski yollarından biri karbonat kullanmaktır. Bir kabın içine iki çay kaşığı karbonat koyup bir miktar su ekleyin. Su miktarını karbonatı hamur kıvamına getirecek şekilde ekleyin. Bu karışıma diş fırçanızı batırıp dişlerinizi fırçalayın. Buna ek olarak diş macununuzun içine biraz tuz da ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Karbonatın Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

2. Elma

Yemeklerden sonra elma yemenin doğal bir şekilde dişleri temizlediğini ve tartar oluşumunu engellediğini biliyor muydunuz? Bununla birlikte diş etlerinin sağlığını korur ve kanamaları engeller.

3. Portakal

Portakal gibi narenciyelerde bulunan C vitamini dişler üzerinde çeşitli mikro organizmaların oluşumunu önler. Bunun için yatmadan önce portakal kabuğunun iç kısmını dişlerin yüzeyine sürtün.

4. Domates ve çilek

Diş tartarını temizlemek için domates ve çileği deneyin. Portakal gibi domates ve çilek de C vitamini bakımından zengindir. Domatesi ve çileği diş yüzeylerine sürtün ve 5 dakika bekletin. Etkiyi daha da güçlendirmek için bekleme süresinden sonra dişlerinizi karbonatlı suyla çalkalayın.

İlgili Yazılar: Dişleri Sarartan Yiyecekler ve İçecekler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •