Dondurulmaması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Yoğun iş günlerinde, önceden hazırlanmış hızlıca yapabileceğimiz yiyecekler sunan dondurucumuz hayatımızı çok kolaylaştırır. Yalnız her yiyecek dondurucuya konulmaz. Bazı yiyecekler dondurucuya koyulduğunda yapısında ve tadında değişiklikler olabilir hatta bakteri üretebilir. Bu da sağlığımız için tehlike oluşturur. Hangi yiyecekler dondurucuya koyulmaz? Dondurulmaması gereken yiyecekler Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Dondurulmaması gereken yiyecekler

1. Süt

Maalesef süt dondurucuda saklandığında ve çözüldüğünde parçacıklara ayrılmış halde karşımıza çıkabilir. Sütü dondurucuda saklamanın bir tehlikesi yoktur ama dondurucudan çıkan sütün yapısı sebebiyle kullanım alanı daralır.

2. Patates

Patatesin su içeriği yüksektir. Patatesi çözdürdüğünüzde yumuşamış halde bulabilirsiniz, özellikle de çiğ olarak dondurulduysa. Bu yüzden dondurucudan çıkan patatesin değişen yapısını göz önünde bulundurarak yapacağınız yemeği planlayın.

3. Kızarmış yiyecekler

Kızarmış yiyecekleri dondurucuya koyduğumuzda çıtırlığını kaybetmiş şekilde çıkar. Çözdürülen kızarmış yiyecekler yumuşadığı için yenmesi de pek keyifli olmaz. Bunun için kızartmalar yerine fırında pişirilmiş yiyecekleri dondurmayı tercih edin.

4. Kabuğu soyulmamış yumurta

Yumurtanın içeriğindeki su dondurulma işlemi sırasında genişlemeye sebep olur. Bunun sonucunda da yumurtayı bakterilere karşı koruyan kabukta çatlamalar olur. Bu da sağlığımızı tehlikeye atabilir. Eğer yumurtayı dondurucuda saklamak istiyorsanız, yumurtayı iyice çırpın ve çırptığınız yumurtayı hava geçirmez bir kapta saklayın.

5. Çiğ sebze ve meyveler

Kereviz, salatalık ve karpuz gibi su içeriği yüksek olan tüm sebze ve meyveler dondurucuda dayanmaz. Bunların içeriğindeki su hızlı bir şekilde kristallere dönüşür ve çözdürüldüğünde cıvık duruma gelir.

6. Daha önce çözdürülmüş et

Yemek yapmak için dondurucudan et çıkarıp çözdürdüyseniz kalan fazla eti sakın tekrar dondurucuya koymayın. Daha önce çözdürülmüş gıdalar bakterilere açık hale gelir ve sağlığımızı tehlikeye atabilir. Dondurucudan çıkarıp çözdürdüğünüz etin hepsini pişirip hemen tüketin.

7. Yoğurt ve peynir

Dondurulmaması gereken yiyecekler arasında yoğurt ve peyniri de sayabiliriz. Yoğurdun dondurulması içeriğinde laktik mayaları öldürmez ancak bir kez eritildiğinde yapısı değişir ve parça parça dağılır.Yumuşak yapılı peynirlerin dondurulması durumunda ise süt gibi topaç topaç olur.

İlgili yazılar: C Vitamini Bakımından En Zengin Besinler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •