Evde Gül Suyu Nasıl Hazırlanır?

Cildimiz için doğal kozmetik ürünleri her zaman en iyi tercihtir. Fakat bunları bir de evde yapmak çok daha iyidir. Hem doğallığından şüphe duymayız hem de çok daha ekonomik olur. Evde gül suyu yapımı kolaydır ve uzun süre saklanabilir. Kolaylıkla yapılabilen gül suyu cilt bakımında çok işlevli bir üründür.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül suyu nedir?

Gül suyu taze gül yaprakları damıtılarak elde edilir. Bu işlem sırasında su buharı bitki hücrelerine nüfuz ederek içeriğindeki yararlı maddeleri ortaya çıkarır. Bu sayede hem gül suyu hem de gül yağı elde edilebilir.

Gül suyunun yararları

Gül suyu yüzü temizlemek ve nemlendirmek için kullanılabilir. Arındırıcı etkisi yağlı ciltler için çok uygundur fakat kuru ve hassas ciltlerin de bunu kullanmasında sakınca yoktur. Tonik, nemlendirme ve yumuşatma işlevleri olan gül suyu gözeneklerin sıkılaşmasına, kırışıklıkların önlenmesine, yorgun ciltlerin canlanmasına, tahriş ve kızarıklıkların giderilmesine de yardımcı olur. Bunların yanında yüzünüzde hoş bir koku bırakır.

Evde gül suyu nasıl yapılır?

Günümüzde insanlar doğal kozmetik ve bakım ürünlerinin önemini bilmekte ve bunlara yönelmektedir.  Özellikle de evde yapılan doğal ürünler çok ilgi görmektedir. Bunun için bu yazımızda evde gül suyu yapımına yer vereceğiz. İşte yapımı kolay bir tarif:

Suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra gül yapraklarını suyun içine ilave edin. Suyu ocaktan alıp soğuyana kadar bekletin. Su soğuduğunda gül suyunuz kullanıma hazır olacaktır.

Hazırladığınız suyu cildinize tonik etkisi yaratmak için sabah uyandığınızda kullanabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce makyajınızı temizlemek için yüzünüze bir pamuk yardımıyla suyu uygulayabilirsiniz.

Gül suyunuzun bozulup etkisini kaybetmemesi için steril bir cam şişe içinde saklayın. Evde hazırlanan gül suyu serin yerde saklandığında 6 ay boyunca kullanılabilir. Çok miktarda gül suyu yaptıysanız buzdolabının dondurucu kısmında da saklayabilirsiniz.

Gül suyuyla doğal maske tarifleri

Gül suyuyla cilt bakımı için doğal maskeler de hazırlanabilir.

Kuru ciltler için maske: gül suyu ve argan yağını karıştırıp cildinize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Yağlı ciltler için maske: 3 yemek kaşığı kil ve kili hamur kıvamına getirecek kadar gül suyunu birbiriyle karıştırıp yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Cilt yenileyici maske: 2 yemek kaşığı gül suyu, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı balı karıştırıp yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

İlgili Yazılar: Ütü Nasıl Temizlenir? (Videolu Anlatım)

Sosyal Medyada Paylaş
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Shares