Gerçek Bir Lady Olmak İçin Altın Kurallar

Gerçek bir hanımefendi olmak toplum içinde nasıl davranacağını iyi bilmekten geçer. Şıklık, kibarlık, duruş, görgü, kendine ve başkalarına olan saygı toplum içinde kadının farkını ortaya önemli etkenlerdir. Zaman değişse de insanlar içinde farkımızı ortaya koyan bazı kurallar hala varlığını sürdürmektedir. Gerçek bir lady olmak için altın kurallar Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Gerçek Bir Lady Olmak İçin Altın Kurallar

Gerçek bir lady olmak için altın kurallar

Gerçek bir leydi olmak görgü kurallarına göre hareket etmektir. Toplum içinde uyulması gereken nezaket kurallarına uyup hem kendini hem de çevredeki insanları saygın bir konuma getirmektir. Bunu gerçekleştirebilmek için 10 temel altın kural vardır.

Gerçek bir lady olmanın 10 altın kuralı

1.Gerçek bir lady kullandığı dile dikkat eder.

Türkçeyi doğru kullanır, aşırı yüksek tonda konuşmaz ve en önemlisi küfür etmez.

2. Gerçek bir leydi olmak duruşuna dikkat etmek demektir.

Oturuşu ve ayakta duruşu zarafet içerir. Otururken oturduğu yere yığılmaz dik durur. Ayakta duruşu da diktir ve kollarını önünde bağlayarak durmaz. Yürürken de bacaklarını açmadan zarafetle yürür.

3. Gerçek bir hanımefendi toplum içinde hareketlerine dikkat eder.

İnsan içindeyken sürekli saçlarını düzeltmez, oje sürmez, makyaj tazelemez, tırnaklarını yemez, sakız çiğnemez, gerinmez, esnerken ve hapşırırken ağzını eliyle kapatır.

4. Gerçek bir lady olmak için gerektiğinde telefonu bir kenara bırakmayı bilmek gerekir.

Bir hanımefendi insan içindeyken ya da arkadaşlarını ağırlarken sürekli telefonuyla ilgilenmez. Görüşme yapması gerektiğinde özür dileyerek çevresindekilerden izin alır.

5. Gerçek bir leydi yemek sırasında nasıl davranacağını bilir.

Yemeğe başlamak için herkesin masada bulunmasını bekler. Çantasını masanın üstüne koymaz, sandalyesinin koluna asar. Masaya dirseklerini koymaz, sadece bilekleri ve ön kolu masaya temas eder. Yemeğini ağzı kapalı ve yavaş bir şekilde yer. Masada bulunan bez peçeteyle elini ağzını silmez ve onu buruşturup bırakmaz çünkü bu yemek sırasında dizlerin üzerine serilmek için vardır. Masada erkek varsa içki servisine karışmaz çünkü içkileri özellikle de şarabı servis etmek erkeğin görevidir. Ayrıca bir restorana girerken erkeğin önden gitmesine izin verir çünkü girilen bir ortamın uygun ve güvenli olduğunu denetleme görevi erkeğindir.

6. Gerçek bir lady duygularına hakim olur.

Öfkesine yenik düşmez, sıkıldığını belli etmez ve konuşmak için sabırsızlanıp başkalarının sözünü kesmez. Yeni tanıdığı insanların bulunduğu ortamlarda kendisiyle ilgili her şeyi ortaya dökmez, her duygu ve düşüncesini açığa vurmaz.

7. Gerçek bir lady dakiktir.

Randevularına geç kalmaz, geç kalma durumunda telefonla arayıp mutlaka bildirir. Yalnız birinin evine yemeğe davetliyse, ev sahibinin hazırlığını göz önünde bulundurarak nezaket gereği 10-15 dakikalık bir gecikmeyle gelir.

8. Gerçek bir hanımefendi insanlara karşı nazik ve saygılıdır.

İyi günler, teşekkür ederim, affedersiniz gibi temel sözleri sık sık kullanır ve yüzünde gülümseme eksik olmaz. Kendisine yapılan iltifatlar için teşekkür ederler.

9. Gerçek bir lady olmak demek kılık kıyafetine dikkat etmek demektir.

Bir hanımefendi abartılı kıyafetlerden uzak durur ve kendini yansıtan şık ve temiz kıyafetler giyer. Ayakkabıları her zaman temiz ve iyi durumdadır. Çantasının içi de her zaman temiz ve düzenlidir. Maddi durumu gerçeğini almaya el vermediğinde imitasyon kıyafet ve aksesuarlar kullanmaz. Bunların yerine markası vurgulanmayan şık ve kaliteli parçalar tercih eder.

10. Gerçek bir lady alkol duvarını aşmaz.

Alkolü ölçülü bir şekilde tüketir. Konuşmalarının ve hareketlerinin aşırı bir hal almasına ve sonrasında kendisini utandıracak durumlar yaşanmasına izin vermez. Gerçek bir lady olmak demek hangi ortamda ne ölçüde alkol tüketileceğini bilmek demektir.

İlgili Yazılar: İlk Randevunun İyi Geçmesi İçin Ne Yapmalı?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •