Göz Altı Kapatıcısı Nasıl Kullanılır ve Seçilir?

Geçici ya da sürekli göz altı morluklarınız varsa makyaj çantanızda bir göz altı kapatıcısı bulundurmakta fayda vardır. Göz altı kapatıcısı günlük olarak kullanılan ve daha güzel bir cilt görüntüsü veren sihirli bir üründür. Bu yazımızda göz altı kapatıcısı nasıl kullanılır ve seçilir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Göz altı kapatıcısı nasıl kullanılır ve seçilir?

Göz altı kapatıcısı ne işe yarar?

Hepimizin de bildiği gibi göz altı kapatıcısı göz altı morluklarını gizlemeye yarar. Yalnız göz altı kapatıcısının ışık yansıtma özelliği sayesinde farklı kullanım alanları da vardır. Yani göz altı kapatıcısını göz altı morluklarına uyguladığımız gibi yüzümüzdeki gölgeli yerlere uygulayıp bu bölgelere ışık verebiliriz. Bununla birlikte göz altı kapatıcısı mükemmel bir sivilce gizleyicidir. Kısacası göz altı kapatıcısı birçok kullanım alanıyla vazgeçilmez bir makyaj ürünüdür. Peki göz altı kapatıcısı nasıl kullanılır ve nasıl seçilir?

Göz altı kapatıcısı nasıl seçilir?

Göz altı kapatıcısını seçerken birçok etkeni göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle teninizden bir ton açık bir göz altı kapatıcısı seçmelisiniz. Teninizden daha koyu bir göz altı kapatıcısı seçerseniz göz altı morluklarını daha da belirgin hale getirir. Teninizle aynı renk olanı seçerseniz bu seferde göz altı morluklarını gizleyemez. Bu yüzden ten rengimizden bir ton açık bir göz altı kapatıcısı seçmemiz gerekir. Bununla birlikte göz altı morluklarınızın tipini de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin göz altı morluklarınız mavi ya da mor tonlarındaysa sarı ve turuncu tonlarında bir kapatıcı seçmelisiniz. Göz altı morluklarınız kahverengiyse fildişi tonlarında bir kapatıcı tercih edin. Bu şekilde morluklarınızı daha etkili bir şekilde kapatabilirsiniz. 

Ne tür bir göz altı kapatıcısı seçmeli?

Kozmetik sektöründe kalem, stik, krem ve sıvı şekilde birçok göz altı kapatıcısı bulmak mümkündür. Bunların arasından kendinize uygun olanı ve kullanımı size en rahat gelenini seçmelisiniz. Örneğin ucu fırçalı ya da köpük şeklinde olan kapatıcılar kullanım kolaylığı bakımından acemiler için birebirdir. Ancak bunların kapatıcılık özellikleri daha azdır. Göz altı morluklarınız belirginse bunları tercih etmemelisiniz. Belirgin morluklar için tüp şeklinde bir kapatıcı seçip fırça ya da sünger yardımıyla uygulayın. Bu tip kapatıcıların kapatma özelliği da ha yüksektir. Bu tip kapatıcılarda kendinize ne miktarda kapatıcı uygulayacağınızı birkaç denemeden sonra öğrenip iyi sonuçlar alabilirsiniz. Kapatıcı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kapatıcının çok fazla sıvı olmamasıdır. Çok sıvı kapatıcılar göz altı çizgilerinde birikip kötü görüntü verebilir. Kapatıcının çok da kuru olmaması gerekir çünkü çok kuru kapatıcılar çok belirgin olup doğal görünmeyebilir. 

Göz altı kapatıcısı nasıl kullanılır?

Kötü bir görüntü vermemek için kapatıcının iyi uygulanması gerekir. Kapatıcıyı alt göz kapağınız dahil tüm göz altınıza uygulayın. Göz altınızda bir üçgen olacak şekilde kapatıcıyı uygulayın. Üçgenin bir köşesi yanağınızın üstünde bitmeli. Bu şekilde tüm morluğu tamamen gizlediğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca gölgede kalan bu bölgeyi kapatıcı sayesinde aydınlatmış olursunuz.

Kapatıcıyı uygularken alt göz kapağınızdaki kirpik diplerine sürmemeye özen gösterin. Kapatıcıyı sürdükten sonra parmaklarınız ya da bir fırça yardımıyla iyice dağıtın. Yalnız bunu yaparken sert hareketlerden kaçının çünkü bu bölge hassas bir bölgedir ve çabuk zarar görür. Kapatıcıyı üst göz kapağınıza da uygulayıp göz çevrenizi aydınlatabilirsiniz.

Yüzü aydınlatmak için kapatıcı nasıl kullanılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi göz altı kapatıcısı sadece göz altında kullanılmaz. Kapatıcıyı aydınlatıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için kapatıcıyı yüzünüzün T bölgesine uygulayın. Burun kemiği boyunca kaşların arasına kadar kapatıcıyı uygulayıp alnın orta bölümüne yayın. Son olarak da çene ortasına da daire şeklinde biraz kapatıcı sürün. Bu işlem profesyonel makyaj yapımında yüz kontürleme ve highlight tekniği için de kullanılır.

Göz altı kapatıcısını daha etkili kullanmak için öneriler

  1. Göz altı morluklarıyla mücadele etmek ve göz altı kapatıcısını daha etkili hale getirmek için öncelikle cildimize özen göstermeliyiz. Bunun için göz çevremize uygun bir ürünle bu bölgeyi nemlendirmeli ve nemlendirici özellikli bir makyaj temizleyicisi kullanmak şarttır. Ayrıca bu bölgeye parmak uçlarıyla masaj uygulayıp kan dolaşımını hızlandırmak önemlidir.
  2. Göz altı morluklarınız sizi çok rahatsız ediyorsa gözlerinize oldukça sade bir makyaj uygulayıp dudaklarınızı öne çıkaracak daha çarpıcı bir ruj sürebilirsiniz.  
  3. Göz altı morluklarıyla mücadele etmek için sağlıklı bir yaşam sürmek çok önemlidir. Bunun için gece hayatını, sigara ve alkolü abartmamakta fayda vardır çünkü bunların sonucunda göz altı morlukları hemen kendini gösterir.

Bu yazımızda göz altı kapatıcısı nasıl kullanılır sorusuna yanıt aramaya bir de şuna göz atın: Göz Altı Morlukları ve Göz Altı Torbaları İçin Makyaj Önerileri

İlgili Yazılar: Kemerli Burun Nasıl Gizlenir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •