Göz Altı Torbaları ve Morlukları İçin Makyaj Önerileri

Çeşitli tipleri olan göz altı torbaları ve göz altı morlukları estetik açıdan sorun yaratır ve birçok kadının canını sıkar. Kimi daha koyu kimi daha açık renkte, kimi şişkin bir torba şeklinde kimi ise çukur görünümünde olabilir. Neyse ki göz altı sorununuza uygun bir makyaj taktiğiyle bunları gizlemek mümkün. Bu yazımızda göz altı morlukları ve göz altı torbaları için makyaj önerileri var.  

Göz altı morlukları ve göz altı torbaları nedir?

Göz altı morlukları alt göz kapağının altında genellikle yarım daire şeklinde kendini gösterir. Bunların bazıları yorgunluğa bağlı olup geçicidir. Vücut ve cilt dinlendiğinde kaybolurlar. Bazıları ise kalıcıdır ve bu morluklara bir de torbalanma eşlik edebilir. Gözün altındaki morluklar genellikle genetiktir ama kan dolaşımı sorunları ya da sindirim sorunları sebebiyle de kendini gösterebilirler. Böyle bir durumda bir uzman hekime başvurup soruna medikal yollarla çözüm bulabilirsiniz. Sorunun temeli ne olursa olsun günlük hayatımızda makyaj yardımıyla göz altı morluklarının görünümü aza indirilebilir.

Göz altı morlukları ve göz altı torbaları için makyaj önerileri

Göz altı morlukları ve göz altı torbaları için bakım

Göz altı morluklarınızın tipi ve oluşum nedeni ne olursa olsun bu bölgeye iyi bakmak morlukların görünümünü azaltmak için ilk adımdır. Öncelikle bu bölgeye sadece göz altı morlukları için özel olarak üretilmiş nemlendirici ürünler kullanın. Ürünü göz altınıza içten dışa doğru parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Böylece o bölgenin kan dolaşımını hızlandırarak ürünün etkisini artırabilirsiniz. Ürünü günde iki kez kullanın. Göz altı bakımınızı gerçekleştirdikten sonra makyaj tekniklerinden de faydalanabilirsiniz.

Göz altı morluklarını kapatmak

Göz altı morluklarınız mor ya da mavi tonlarındaysa ince bir cilt yapısına sahipsiniz. Kahverengi tonlarındaysa bu daha çok bir pigmentasyon sorunudur. Her iki durumda da bunları makyajla gizleyebiliriz.
Göz altı morluklarını ve göz altı torbalarını  gizlemek için makyaj önerileri arasında ilk sırayı tabi ki fondöten ve kapatıcılar alır. Her zaman ki gibi yüzünüze fondöteninizi uygulayın. Ardından göz altlarınıza göz altı kapatıcısı sürün ve bir sünger yardımıyla bunu iyice yayın. Kullandığınız göz altı kapatıcısı cilt renginizden daha açık renk olmalıdır. Son olarak yüzünüze pudra sürüp kalıcılığı artırabilirsiniz.

Çukur göz altı morluklarıyla mücadele etmek

Çukur göz altı morluklarını gizlemek oldukça zordur. Bunu makyajla gizlemek de oldukça zordur fakat ışıkla oynayarak görünümünü hafifletmek mümkündür. Yüzünüze ve göz altınıza fondöteni uyguladıktan sonra göz altınıza aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Bu küçük ışık oyunuyla çukur bölgeler daha dolgun görünebilir.

Göz altı torbaları nasıl gizlenir?

Göz altı torbalarını gizlemek de kolay değildir ama birkaç taktikle görünümünü fark edilir şekilde hafifletebiliriz. Öncelikle fondöteninizi uygulayın. Ardından teninizden 3 ton açık aydınlatıcı bir kalemle torbanın düşüp çizgi oluşturduğu bölgeye çizgi çekin. Aydınlatıcıyı torbanın üzerine kullanmamalıyız. Aydınlatıcı kalemle çizdiğiniz çizgiyi elinizle iyice yedirin. Çizgi şeklinde torbanın bitimine uyguladığımız aydınlatıcı sayesinde ışığı düz bölgeye verip şişkin bölümün daha düz görünmesini sağlayabiliriz.

Göz altı morlukları ve göz altı torbaları için pratik öneriler

1. Göz altı bakım kreminizi buzdolabında saklayın. Ürününüzü soğuk şekilde uyguladığınızda etkisini artırabilirsiniz.

2. Gözlerinize çok fazla makyaj yapmaktan kaçının. Dudaklarınızı etkileyici bir rujla daha fazla öne çıkarın.

3. Göz altı morluklarını önlemek için sağlıklı bir yaşam sürmek çok önemlidir. Bunun için alkol ve sigaradan uzak durun ve uykunuzdan ödün vermeyin.

4. Göz altı torbaları ve morlukları sizi çok fazla rahatsız ediyorsa estetik cerrahi sizin için bir seçenek olabilir. Peeling, hyalüronik asit ve karboksiterapi gibi çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Yalnız bunun için bir uzman doktora danışmanızı ve detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

İlgili yazılar: Göz Altı Morlukları Ve Torbaları Nasıl Yok Edilir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •