Göz Şekline Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

Küçük, büyük, birbirine yakın, birbirinden uzak, badem… Birçok göz şekli vardır. Göz şekli farklı olunca gözlere uygulanan makyaj da farklılık gösterir. Göz şekline uygun makyaj yaptığımızda bakışlarımızı daha etkileyici kılabiliriz. Kırmızı Ojeli Kadın’da göz şekline uygun makyaj için önerileri keşfedin!

Göz şekline uygun makyaj nasıl yapılır?

Her çeşit göz şekline uygun makyaj için öneriler

Göz şeklimiz ne olursa olsun göz makyajı yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı adımlar vardır. İlk adım, sürdüğümüz farın göz kapağı çizgisi arasında toplanmaması için göz çevresine baz uygulamaktır. Ardından göz altı morluklarını gizlemek ve göz çevresi rengini eşitlemek için ten renginizden bir ton açık bir kapatıcı kullanılmalıdır. Kendinize yakışan renkleri de seçtikten sonra artık göz şekline uygun makyaj yapmaya hazırsınız.

 Küçük gözlere göz makyajı

Göz Şekline Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

Küçük göz şekline uygun makyaj yapımında esas olan gözleri daha büyük hale getirmektir. Bunun için de ilk iş olarak kaşlar üzerinde durulmalıdır. Kaşlar, yüz şekline aykırı olmayacak şekilde, göz kapakları mümkün oldukça açılacak şekilde alınmalıdır. Bu makyajla gözleri büyütmek için ilk adımdır.

İkinci adım ise göz kapaklarına açık renk bir far sürmektir. Beyaz, krem rengi tonlarında mat ya da parlak bir far tercih edebilirsiniz. Bu farı ilk olarak hareketli göz kapağına sürün ve kaşların altına kadar dağıtın. Sürdüğünüz bu far ışığı kendine çekip gözlerin daha büyük görünmesini sağlar. Ardından baz olarak kullandığımız fardan daha koyu renk bir farı göz kapağınıza uygulayın. Bu farı göz kapağınızın kıvrım çizgisini geçmeyecek şekilde sürmelisiniz. Farı sürdükten sonra fırçayla iyice yedirin.

Küçük göz şekline uygun makyaj için üçüncü adım gözlere eye-liner sürme aşamasıdır. Eye-linerı kirpik diplerine ince bir çizgi şeklinde uygulayın. Yalnız gözlerin dış kenarına geldiğinizde kirpik diplerinden biraz uzaklaşıp çizgiyi daha yukarıdan çekmelisiniz. Bu sayede gözler daha büyük görünecektir. Son olarak da kirpiklerinizi uzatan bir maskara uygulayıp daha büyük bakışlara sahip olabilirsiniz.

Büyük gözlere göz makyajı

Büyük gözlere sahipseniz çok şanslısınız. Büyük gözlere kötü görünme riski olmaksızın istediğiniz makyajı yapabilirsiniz. Büyük gözlere göz makyajı yapmak için öncelikle gözlerinize uygun tonda renkleri seçin. İlk olarak kaşlarınıza kadar tüm göz kapağınıza açık tonda bir far sürün. Ardından hareketli olan göz kapağınıza daha koyu renkte bir far uygulayın. Aynı farı alt göz kapağınıza kirpik diplerinize de uygulayın. Bu far isteğinize göre parıltılı da olabilir. Uyguladığınız farı fırça yardımıyla iyice yedirin. Eye-liner kullanımına gelince retro tarzı daha kalın bir çizgi çekebilirsiniz. Rimelinizi de sürdüğünüzde hazırsınız.

Birbirinden uzak gözlere makyaj

Birbirinden uzak gözlere makyaj yaparken gözleri birbirine daha yakın hale getirmek gerekir. Bunun için öncelikle iki tane açık renkli far seçmeliyiz. Her iki far da açık tonlarda olmalı fakat biri diğerinden daha açık olmalıdır. İlk adım olarak daha açık olan farı üst göz kapağının çukuruna yani göz kapağının kat yaptığı çizginin üzerine sürün. Daha koyu olanı ise üst göz kapağınızın hareketli bölümüne yani kirpik dipleriniz ile açık renkli farı sürdüğünüz kat çizgisi bölüme kadar sürün. Eye-liner kullanmayı sakın ihmal etmeyin çünkü eye-liner göz şekline uygun makyaj yapabilmek için etkili bir üründür. Eye-linerı üst göz kapağının kirpik diplerine ince bir çizgi şeklinde uygulayın. Gözlerin dış köşesine geldiğinizde alt göz kapağına geçip yine kirpik diplerinden çizgiyi çekmeye devam edin. Bu uygulamayla gözlerinizin birbirine daha yakın görünmesini sağlayabilirsiniz. Kirpiklerinize de rimel sürdükten sonra hazırsınız.  

Birbirine yakın gözlere makyaj

Göz Şekline Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

Birbirine yakın gözlere makyaj yaparken amacımız onların birbirinden uzak görünmesini sağlamak olacaktır. Biri açık biri biraz daha koyu iki renk far seçin. Daha açık olanı, örneğin sedefli beyaz renk farı hareketli göz kapağımızın tamamına ve kaşların uç kısmına kadar uzatarak sürün.  Daha koyu olan farı ise hareketli göz kapağımızın sadece dış köşesine sürün. Böylece gözlerin birbirinden daha uzak görünmesini sağlayabiliriz. Eye-liner bu tip gözler için çok önemlidir. Eye-linerı sadece gözünüzün yarısına sürmelisiniz. Eye-liner çizgisini gözünüzün orta kısmından başlayıp kirpik diplerinden gözün dış köşesine doğru uzatın.  Bu şekilde uygulanan eye-liner gözleri birbirinden daha uzak gösterir. Makyajı kirpiklere maskara uygulayarak bitirebilirsiniz.

Düşük gözlere makyaj

Düşük gözlere makyaj için 3 farklı renkte far kullanmalısınız.  En açık olan farı kaş kemiğinizin üzerine uygulayın. Böylece ışığı oraya çekip daha aydınlık bakışlar elde edebilirsiniz. Biraz daha koyu olan farı göz kapağı çukuruna kıvrım çizgisinin üzerine uygulayın. En koyu olanı ise üst göz kapağına kirpik diplerine uygulayın. Farlar arasından keskin geçişler olmaması için bir fırça yardımıyla geçişleri yumuşatın. Eye-liner çizgisini üst göz kapağına kirpik diplerine uygulayın ve gözün dış köşesine geldiğinizde yukarı doğru küçük bir virgül yaparak çizgiyi sonlandırın. Son olarak, rimeli sadece üst kirpiklere uygulayarak düşük gözleri daha yukarıda gösterebiliriz.

Göz şekline uygun makyaj yapmak için bu detaylara dikkat etmemiz yeterlidir. Böylece küçük kusurlarımızı gizler ve kendimize güvenimiz artar.

İlgili Yazılar: Far Nasıl Sürülür?(Videolu Anlatım)

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •