Hangi Yüz Şekline Hangi Saç Kesimi Gider?

Kuaför salonundan mutsuz bir şekilde çıkmaktan bıktınız mı? O zaman size iyi haberlerimiz var. Yüz şeklinizi dikkate alarak size hangi kesimin iyi gideceğini önceden bilmeniz mümkün. Kırmızı Ojeli Kadın’da “hangi yüz şekline hangi saç kesimi gider?” sorusunun yanıtını keşfedin!

Hangi yüz şekline hangi saç kesimi gider?

Her yüz şekli için estetik bir görüntü verecek saç kesimleri vardır. Yüzün bazı açılarını yumuşatıp bazı açılarını belirginleştirerek yüzü orantılı hale getirecek kesimi seçtiğimizde başarılı sonuçlar alırız. Bunun için yüz şeklimizi dikkate alarak saç kesimi tercihinde bulunmalıyız.

Yuvarlak yüzler için saç kesimi

Yuvarlak yüz çene ile alın ve yanakların her iki kenarı arasındaki mesafe birbirine neredeyse eşit olan yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde yanaklar dolgun ve aralarındaki mesafe geniştir. Bu yüz şekli için yüzü uzatıp yuvarlak görünümü hafifletecek bir saç kesimi tercih edilmelidir. Yuvarlak yüzler için başın üst kısmını daha kabarık gösterecek kesimler ya da asimetrik kesimler uygundur. Bununla birlikte yüzü daha uzun göstermek amacıyla uzun ya da orta uzunlukta saç kesimleri kullanılmalıdır. Ayrıca saçın degrade ya da dalgalı olması daha uygun olur. Bir başka seçenek ise çene altına kadar uzanan uzun ve düz küt kesim kullanmaktır.

Kaçınılması gerekenler:

Yuvarlak yüzer için kase kesimler, çene üstünde kalan küt kesimler, çok düz ve ortadan ayrılan saçlardan uzak durmak gerekir.

Oval yüzler için saç kesimi

Hangi Yüz Şekline Hangi Saç Kesimi Gider?

Oval yüz şekli en ideal yüz şekli olarak tanımlanabilir. Oval yüz şeklinde yüzün genişliği uzunluğunun aşağı yukarı yarısı kadardır. Elmacık kemikleri bölgesinde hafif bir genişleme görülür ve alın ne çok geniş ne de çok dardır. Çene çok küçük olmamakla birlikte incedir. Bu yüz şekline tüm saç kesimleri uyar. Uzundan kısaya, degrade kesim ya da küt kesimler arasında birçok seçim şansı vardır.

Kaçınılması gerekenler:

Oval yüz şekli için yüzü sertleştirecek çok kısa ve erkeksi kesimlerden uzak durmakta fayda vardır.

Kare yüz şekli için saç kesimi

Kare yüz şeklinde alın, elmacık kemikleri ve çene bölgesinin genişliği birbirine yakındır. Böylece kare bir görümün ortaya çıkar. Kare yüz şekli en az çene altında olacak şekilde uzun saç kullanımını gerektirir. Yanlara da volüm vermekten kaçınmalıdır. Başın üst kısmı kabartılıp yükseklik kazandırılmalıdır. Böylece kare yüz yumuşatılabilir. Kare yüz için kahkül kullanımı çok uygundur. Ayrıca saçların yandan ya da asimetrik bir şekilde ayrılması kare yüze estetik katar. Saçın hafif bir şekilde dalgalandırılması da belirgin olan kare hatları yumuşatır.

Kaçınılması gerekenler:

Kare yüz şekli küt kesimden uzak durmalıdır. Ayrıca hatları daha belirgin hale getirip erkeksi bir hava verdiği için at kuyruğu ve çok kısa kesimler de kare yüzler için uygun değildir.

Üçgen yüz şekli için saç kesimi

Hangi Yüz Şekline Hangi Saç Kesimi Gider?

Bu yüz şeklinde çene bölümü geniş alın bölümü ise dardır. Çene genişliğini saklamak için saçların katlandırılmadan uzun kullanılması tercih edilir. Ön tarafı arkaya göre daha uzun olan ve çene altına kadar uzanan küt kesimler bu yüz şekline uygundur. Ayrıca çene ile alın arasındaki oranı dengelemek amacıyla alın bölgesine volüm kazandırmak iyi bir seçenektir.

Kaçınılması gerekenler:

Alın bölgesi geniş olmadığı için kahkülden uzak durulmalıdır. Çok kısa saç kesimler de önerilmez çünkü kısa kesimler çene bölgesinin genişliğini öne çıkarır.

Ters üçgen yüz şekli için saç kesimi

Hangi Yüz Şekline Hangi Saç Kesimi Gider?

Bu yüz şeklinde alın bölgesi geniş, yanaklar dolgun değil ve çene bölümü oldukça incedir. Bu yüz şekli için alın bölgesinin genişliği saklayıp çene bölgesini ortaya çıkarmak gerekir. Bunun için kahkül iyi bir tercihtir. Uzun küt kesimler, dalgalı ya da katlı saçlar bu yüz tipi için uygun kesimlerdir.

Kaçınılması gerekenler:

Saçları geriye doğru kullanmaktan kaçınmak gerekir çünkü bu alın ve çene genişliği arasındaki orantısızlığı ortaya çıkarır.

Hangi yüz şekline hangi saç kesimi gider? yazımızın sonuna geldik. Saçlar hakkında diğer yazılarımızı da okumayı ihmal etmeyin!

İlgili Yazılar: 

Genç Gösteren Saç Kesimleri Nelerdir?

Evde Kahkül Nasıl Kesilir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •