Hava Bitkisiyle Ev ve Ofis Dekorasyonu

Hava bitkisi iç mekan dekorasyonunda çeşitli şekillerde kullanılabilen, çok estetik ve bakımı kolay bir bitkidir. İç mekan bitkileri ev ve ofislere renk ve hareket katmakla birlikte doğayla bağımızın kopmamasını sağlarlar. Bunun için iç mekan bitkilerinin dekorasyon olarak kullanımı gittikçe önem kazanmaktadır. Hava bitkisiyle ev ve ofis dekorasyonu için fikirler Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Hava bitkisi nedir?

Hava çiçeği (Tillandsia / Air Plant) olarak da adlandırılan bu ilginç bitki Bromeliad ailesinden gelir. Hava bitkisinin yaşamak için toprağa ihtiyacı yoktur. Hava, çiy ve nem ile gelişimini sürdürür. Başka bitkiler ya da ağaçlar üzerinde, onlara zarar vermeden, onları sadece destek olarak kullanarak yaşarlar. Daha da ilginç olan, destek olarak sadece organik bir temele ihtiyaç duymaz. Demirden tel, kablo ve kumaş yüzeyler üzerinde de yaşamını sürdürebilir. Bu özelliği sayesinde birçok dekoratif alternatifler sunar. Tohum yatağına, sünger üzerine ya da camdan dekoratif ürünler içine yerleştirilerek çok farklı dekorlarda kullanılabilir.

Hava bitkisiyle ev ve ofis dekorasyonu

Cam içinde hava bitkisi

Hava bitkisiyle ev ve ofis dekorasyonu

Hava bitkisi, havadaki nem ya da yaprakları üzerine püskürtülen az bir ile yaşamlarını sürdürebilirler. Bu sayede banyo dekorasyonunda kullanılmaya çok uygun bitkilerdir. Oda içinde kullanıldığında sabahları bitkinin yaprakları üzerine az miktarda su püskürtmek yeterli olur. Banyo da ya da odada bir tarafı açık dekoratif plastik ya da cam malzemelerle kullanıldığında hoş bir ortam sağlar.

Odun parçası üzerinde hava bitkisi

Hava bitkisiyle ev ve ofis dekorasyonu

Bir başka ilginç fikir ise hava bitkisini odun parçası üzerinde kullanılmasıdır. Hava bitkisini bir odun parçası üzerinde yetiştirerek saksı görünümü elde edebiliriz. Bu sayede istediğimizde yerini değiştirebiliriz. Ayrıca sulanma biçimi ve topraksız oluşu sebebiyle bulunduğu zemini kirletmesi ve devrildiğinde her yerin toprak olması söz konusu değildir.
Öneriler:
Bitkiyi, özellikle kış aylarında ışık alan bir yerde tutun. Yalnız tamamen güneşe maruz kalmasını da engelleyin.
İç ya da dış mekanda 10 ila 30 derece arası sıcaklıkla muhafaza edin.

Demir tellerde hava bitkisi

Hava bitkisini, esnek bir eklenti kullanarak demir gibi düz ve kaygan bir zeminde yetiştirebilirsiniz. Örneğin naylon çoraptan bantlar oluşturarak bitkiyi demirden fotoğraf tutacağına yerleştirebilirsiniz. Naylon çorap bitkinin büyümesine engel olmaz ve yapraklarına zarar vermez. Bir başka seçenek ise yumuşak bir demir tel yardımıyla bitkiyi zemine bağlayabilirsiniz. Yalnız bu durumda bitkinin büyüyebilmesi için teli belli aralıklarla genişletmek gerekir.

Anahtarlıkta hava bitkisi

Hava bitkisinin köklerini toprağa salma ihtiyacı olmadığı için her yerde kullanılabilir. Akla gelebilecek her türlü kap içine yerleştirilebilir. İçine bitki tohumları koyacağınız küçük şişelere hava bitkisini yerleştirip anahtarlık gibi çeşitli yerlere asarak kullanabilirsiniz.

Teraryum içinde hava bitkisi

Masalarımızı süslemenin farklı bir yolu da teraryum içinde hava bitkisi yetiştirmektir. Teraryumun içine kuru fasulye ya da sünger koyup bitkimizi bunun üzerinde yetiştirebiliriz.

Asmalı süsleme malzemeleri içinde hava bitkisi

Bir ağaç dalına astığımız süsleme ürünleri içinde bitkimizi yetiştirip orijinal bir dekor elde edebiliriz. Bu süsleme malzemeleri asmalı mumluklar ya da deniz kabukları olabilir.

Işıklandırmalar içinde hava bitkisi

Hava bitkisiyle ev ve ofis dekorasyonu

Hava bitkisiyle salonumuzda fener görünümü verecek şekilde bir dekor oluşturabiliriz. Sarkan ışıklandırmalar içine bitkiyi yerleştirerek farklı bir ortam yaratabiliriz.

İlgili Yazılar: Dekoratif Duvar Saati Yapmak İçin 5 Orijinal Fikir

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •