Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Uzun yıllardır kozmetik ürünlerinde ve mutfakta yaygın olarak kullanılan Hindistan cevizi yağının birçok faydalı özelliği vardır. Çok işlevli olmasının yanında çok da ekonomiktir çünkü pahalı kozmetik ürünlerinin yerini alabilecek mucizevi bir yağdır. Birçok kozmetik üründe bulunan boya, koruyucu ve kimyasal madde içermeyen bir doğal yağ olması sebebiyle cilt sağlığına da yararıdır. Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Birlikte keşfedelim.

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağı vücuda yararlı olan çeşitli yağ asitlerinden oluşur. Özellikle demir, E ve K vitaminlerini içerdiğinden beslenme açısından çok önemlidir.  Yüksek laurik asit içeriği nedeniyle dahili olarak kullanıldığında kolesterolü düşürerek ve kan basıncını normal seviyelerde tutarak kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Kolesterole İyi Gelen 9 Etkili Besin

Hindistan cevizi yağı da sindirimi kolaylaştırır. İçerdiği yağ asitleri besinlerin içerdiği vitaminlerin emilimini sağlarken midede bakteri oluşumunu engeller ve midemizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Özellikle irritabl barsak sendromu olan kişiler için tavsiye edilir. Hindistan cevizi yağı genellikle kolesterol, trigliseritler ve kan şekeri düzenleyebilme ve tiroid fonksiyonlarını iyileştirme özelliği sayesinde zayıflamaya yardımı olur.

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin Nedir?

Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağı tüketiminin somut sonuçlarını görebilmek için düzenli fiziksel aktivite ile birlikte yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yağ asidi içeriği midede bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve bu yağ asitleri sizi kısmen virüslerden ve bakteriyel hastalıklardan koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ek olarak, Hindistan cevizi yağı kan trigliseritlerinin azalmasına yardımcı olur böylece karaciğer fonksiyonunu kolaylaştırır. Ayrıca insülin sekresyonunu uyarır, kan glukozunu düzenler ve bu nedenle tip II diyabetin önlenmesinde fayda sağlar. Bileşimi vücudunuzun enerjisini ve canlılığını arttırır. Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı alımı, günlük yaşamda dinamik kalmak için mükemmel bir alternatiftir. Hindistan cevizi yağının faydaları bununla sınırlı değildir, güzellik için de birçok yararı vardır. Şimdi bunları keşfedelim.

Güzellik için Hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

1. Cilt sağlığı için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cildin ve saçın sağlığını koruyan yüksek E ve K vitamini içeriği nedeniyle doğal kozmetiklerde sıkça kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı cildi pürüzsüzleştirmek ve derinlemesine nemlendirmek için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan ideal bir bileşendir. Bildiğiniz gibi cildin kurumaması için duştan sonra nemlendirilmesi önemlidir. Size vereceğimiz tarifi banyodan sonra vücudunuza uygulayarak cildinizi derinlemesine nemlendirebilirsiniz. İhtiyacınız olan Hindistan cevizi yağı ve güçlü nemlendireme özelliğe sahip başka bir doğal yağ: kakao yağı ya da shea yağı arasında tercih sizin. İki yağı eritip eşit miktarda birbiriyle karıştırın. Miktarı ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Yağlar soğuduktan sonra duş sonrası cildinize uygulanmak için hazır hale gelir. Duştan sonra, bu losyonu vücut kremi olarak kullanabilir veya en kuru bölgelere uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Sırları Nelerdir?

2. Kırışıklara karşı Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, E vitamini içeriği sayesinde cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu yağı kırışmaya başlayan bölgelerinize sürerek kırışıkları önleyebilirsiniz. Bir başka seçenek ise kullandığınız kırışık önleyici kremin içine birkaç damla damlatmaktır.

İlginizi çekebilir: Kırışıklıklar Hakkında Bilinmeyen 8 Gerçek

3. Çatlaklara karşı Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar, karın, kalça, uyluk veya göğüs gibi vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan çatlakları azaltmak ve oluşumunu önlemek için idealdir. Cildi besleyip nemlendirerek daha yumuşak ve dayanıklı hale getirir. Gözle görülür etkiler için, çatlakları olan bölgelere bir damla Hindistan cevizi yağı sürmenizi ve birkaç dakika boyunca dairesel bir masaj yapmanızı öneririz. Hindistan cevizi yağının faydaları hızla ortaya çıkacaktır.

4. Yara izleri için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı yaraları iyileştirmek için mükemmel bir seçimdir. Yaraların üzerine bu doğal yağ uygulandığında yaranın daha hızlı iyileşmesi ve geride iz bırakmaması sağlanabilir. Ek olarak, Hindistan cevizi yağının düzenli tüketimi, vücudun kalsiyum vücudun dahil gıdalardaki mineralleri daha iyi emmesine olanak sağlar ve kemiklerinizi daha da güçlendirerek kemiklerin sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

5. Sivilcelere karşı Hindistan cevizi yağı

Sivilce oluşumunu önlemeyi de arasında sayabiliriz. Hindistan cevizi yağı nemlendirme gücünden dolayı sivilce ve siyah noktalara karşı savaşır. Bu yağ aynı zamanda dermatit, sedef hastalığı, egzama ve kuruluk gibi cilt sorunlarına da iyi gelir. Sorunlu bölgelere Hindistan cevizi yağını düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin daha yumuşak ve daha az pürüzlü olduğunu görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Siyah Noktalar Nasıl Geçer? 12 Etkili Yöntem

6. Yüz için Hindistan cevizi yağı

Yüzünüzün daha fazla neme ve canlılığa ihtiyacı varsa sizin için mükemmel bir tarifimiz var. Hindistan cevizi yağının nemlendirme özelliklerini, kullanımı kolay bir başka doğal nemlendirici olan bal ile birleştirmenizi öneririz.

Bu yüz maskesini hazırlamak için, 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını 1 çorba kaşığı bal ile iyice karıştırın. Bu karışımı temiz cildinize uygulayıp 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayın ve cildinizin ne kadar canlı ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz. Ancak cildiniz yağlıysa, cildinizi daha da yağlandıracak bu tarifi sık kullanmayın. Yağlı ciltler için her 15 günde bir yapılması yeterlidir. Bu şeklide uyguladığınızda cildinizi yağlandırmadan nem dengesini koruyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kuru Ciltleri Nemlendirmek İçin 10 Doğal Çözüm

7. Makyaj temizleyici olarak Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir temizleyicidir. Artık makyaj temizleyici almaya gerek yok! Hindistan cevizi yağını yüzünüze pamuklu ped kullanarak uygulayın. Daha önce satın aldığınız ürünlerdeki gibi makyajınızın kolayca çıktığını görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yüz Temizleme İşleminde Yapılan 5 Büyük Hata

8. Dudaklar için Hindistan cevizi yağı

Dudaklarınız kuruysa, çok düşük veya yüksek sıcaklıklar nedeniyle çatlıyorsa Hindistan cevizi yağı sorununuza çözüm olabilir. Bu doğal yağ dudakları nemlendirir ve çatlakları onarır. Ayrıca piyasada bulunan diğer dudak balsamlarından çok daha etkilidir. İşlem çok basittir. Çatlamış dudaklarınıza biraz Hindistan cevizi yağı sürün ve tamamen emilene kadar etki etmesini sağlayın.

İlginizi çekebilir: Dudaklar Neden Kurur? Nasıl Nemlendirilir?

9. Saçlar için Hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saçları nemlendirir ve besler. Bu yağ, sadece dış görünüşünüzü güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda saçları derinlemesine besler, güçlendirir, yeniden çıkmasını destekler ve kepek gibi saç sorunlarına karşı savaşır. Kısacası, Hindistan cevizi yağının saça faydaları oldukça fazladır. Bu yağı her gün saçınızın ucunda kullanırsanız, kuruluğu ve kırıkları tedavi edebilirsiniz. Yağın etkilerini arttırmak için saç maskenize veya saç kreminize Hindistan cevizi yağı koyabilirsiniz.

1. Kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı

Kepek veya kuru saç deriniz varsa Hindistan cevizi yağı çok etkili bir çözümdür. Saç derinize haftada iki kez Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın, 10 dakika bekletin, daha sonra saçınızı yıkayın. Bu doğal ürün kafa derisine nüfuz eder ve daha sağlıklı hale getirir. E vitamini bakımından zengin olması sayesinde zarar görmüş saçların yaşlanmasını önler.

İlginizi çekebilir: Kuru Saç Bakımı İçin 5 Öneri

2. Kıvırcık saçlar için Hindistan cevizi yağı

Saçlarınız kıvırcıksa ve kabarıklığı sizi rahatsız ediyorsa Hindistan cevizi yağı size çare olabilir. Saçlarınızın uzunluklarına az miktarda Hindistan cevizi yağı sürerek saçlarınızı tarayın. Böylece saçınızı nemlendirmeye ve korumaya ek olarak güzel kıvrımlar elde edebilirsiniz. Elektriklenme sorununuz da bu şekilde ortadan kalkar. Saç kurutma makinesi, düzleştirici veya saç boyası kullanıyorsanız bunların zararlarını aza indirmek için de etkilidir.

3. Saç uzatmak için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı yüksek protein ve besin içeriğinden dolayı zarar görmüş saçları onarır ve sağlıklı büyümeyi destekler. Bu yüzden, uzun ve sık saçlar istiyorsanız Hindistan cevizi yağını saç bakımınıza dahil edin. Hindistan cevizi yağının faydalarından biri saçların daha hızlı uzamasını sağlamasıdır. Daha iyi bir etki için kafa derisine Hindistan cevizi yağı sürün. Yağlı saçlarınız varsa, Hindistan cevizi yağı saç derinizi yağlandıracağı için sık kullanmamaya dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Hızlı Saç Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

4. Bit için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı rejeneratif ve antibakteriyel özellikleri sayesinde bit sorununa son vermek için etkili bir yağdır. Birkaç hafta boyunca düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile kafa derisine masaj yapın, 30 dakika bekletin ve durulayın. Daha sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Saçınızın güzelliğini ve sağlığını bozan bitlerden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

10. Kirpik uzatmak için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı saçlarda olduğu gibi kirpik ve kaşların uzamasına da katkı sağlar. Kirpik ve kaşlarınızı yoğunlaştırmak istiyorsanız Bu yağ tam size göre. Bu mucize yağı kaş ve kirpiklerinize düzenli olarak sürün. Bir hafta sonunda gelişimi gözle görebilirsiniz.  

11. Tırnaklar için Hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında tırnaklara sağladığı gücü de sayabiliriz. Hindistan cevizi yağı, tırnaklarınızı daha güçlü hale getirir ve daha hızlı uzamalarını sağlar. Ayrıca, antibakteriyel özellikleri sayesinde ayaklarınızda oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını tedavi eder. Hindistan cevizi yağını tırnaklarınıza ve ayaklarınıza her gün uygulayın. Bunu duştan sonra temiz el ve ayaklara uygulamanızı öneririz.  

İlginizi çekebilir: Kırılan Tırnaklar İçin Doğal Çözümler

12. Mutfakta Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizinin faydaları beslenmede de kendini gösteriyor. Yemeklerinizi ayçiçeği yapı yerine düşük kalorili olan Hindistan cevizi yağı ile yapabilirsiniz.  

13. Hindistan cevizi yağının dişlere faydaları

Hindistan cevizi yağının dişlere de faydası vardır. Hindistan cevizi yağı bir antibakteriyeldir. Bu sayede diş sağlığını korur ve dişlerin beyazlaşmasını sağlar. Bir bardak suya birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatıp bu su ile ağzınızı çalkalayın. Suyu ağzınızda mümkün oldukça uzun tutun. İşlem bitiminde suyu lavaboya değil bir poşete tükürüp atın. Bu yağ soğuduğunda katılaştığı için lavabonuzu tıkayabilir. Suyu yutmamaya dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Diş Beyazlatma Yolları: 10 Doğal Çözüm

14. Hindistan cevizi yağı ile güneşten korunun

Hindistan cevizi yağı çok iyi bir doğal güneş kremidir. Hindistan cevizi yağı cildi UVB ışınlarına karşı doğal olarak korur. Güneşe çıkmadan önce cildinize bu yağı uygulayın ve cildinizi güneşin zararlarından koruyun.

İlginizi çekebilir: Güneş Yanığına Ne iyi Gelir? Güneş Yanığı Tedavisi

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları gibi daha fazla yazı okumak isterseniz Doğal Yağlar kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •