Hızlı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı?

Hızlı bronzlaşmak mı istiyorsunuz? Bedeninizin güneşten en iyi şekilde faydalanmasını ve daha hızlı bronzlaşmasını sağlayacak bazı ipuçları olduğunu bilmelisiniz. Bronzlaşma kremlerinin yanında yediğiniz yiyeceklerle birlikte cildin daha hızlı bronzlaşmasını sağlayan birçok faktör vardır. Günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz basit ipuçlarıyla daha hızlı bronzlaşmanın yollarını keşfedin.  

Hızlı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı?

Kına ile hızlı bronzlaşmak

Vücudunuzun daha hızlı bronzlaşmasını sağlamanın doğal bir yolu cildi koyulaştıran bir pigment olan kına kullanmaktır. Kimyasal madde içermeyen yarı kalıcı %100 doğal bir üründür. Kına ile bronzlaşmak için bir çorba kaşığı kınayı su ile doldurduğunuz küvete karıştırıp içinde 5 dakika yatmanız yeterlidir.  Cilt rengi emecek ve birkaç gün boyunca doğal olarak bronzlaşmış olacaksınız. Kınanın faydalarından biri suyla akmamasıdır bu nedenle etkilerini azaltma korkusu olmadan özgürce yüzebilirsiniz.

Beslenme ile hızlı bronzlaşmak

Vücudunuzun güneşin UVA ışınlarını daha hızlı emmesini istiyorsanız, cildinizin bronzlaşması için beslenmenize karoten bakımından zengin gıdalar, flavonoidler ve vitaminler eklemeniz gerekir. Bronzlaşmak için en fazla katkı sağlayan yiyecekler şunlardır:

Meyveler: portakal, kayısı, elma, domates, kavun ve hurma

Sebzeler: ıspanak, brokoli, havuç ve sarımsak 

Hızlı Bronzlaşmanın Yolu Nedir?

Zeytinyağı ve limon ile bronzlaşmak

Daha iyi bir bronzluk için zeytinyağı ve limon karışımını deneyebilirsiniz. Biraz zeytinyağı ve 2 limonun suyunu karıştırarak cildinize uygulama yolu ile hızlı bir şekilde bronzlaşabilirsiniz. Zeytinyağının cildinizin nemini korurken limon asitliği sayesinde cildinizin rengini koyulaştırır. Güneşe çıkmadan önce bu karışımı cildinize uygulamanız yeterlidir. Ancak bu çok etkili bir karışım olduğu için güneşte 15 dakikadan fazla durmamaya dikkat edin.

Hindistan cevizi yağı ve havuç ile bronzlaşmak

Havuç suyu ve Hindistan cevizi yağı ile bir başka doğal güneş kremi elde edebilirsiniz. Havuç suyunu biraz Hindistan cevizi yağıyla karıştırın, pürüzsüz bir macun elde edin, karışımı cildinize uygulayın ve bir süre bekletin. Böylece güneşe çıkmadan hoş bir altın rengi elde edebilirsiniz.

Daha hızlı bronzlaşmak için öneriler

 • Cildinizin daha çabuk bronzlaşması için ölü derinin temizlenmesi şarttır. Vücudunuzdaki ölü deriyi peeling ya da kese yoluyla giderdikten sonra daha etkili şekilde bronzlaşabilirsiniz.
 • Hızlı bronzlaşmanın yolu haftada bir 4-5 saat güneşte kalmak yerine daha sık ve daha kısa süre güneşe çıkmaktır. Haftada bir uzun süre güneşe maruz kalmaktansa her gün 20 dakika güneşe çıkmak daha etkilidir. Bu şekilde hem etkili bir şekilde bronzlaşabilir hem de cilt sağlığınızı güneşin zararlarından koruyabilirsiniz.
 • Cildinizin soyulmaması için nemini korumak çok önemlidir. Bronzlaşma sırasında cildinizin sağlıklı olması ve kuruyup çatlamaması için çok fazla su tüketmeniz önerilir. Ayrıca vücudunuzu dışarıdan nemlendirmeniz de önerilir. Güneşe maruz kaldıktan sonra cildi mutlaka nemlendirmek gerekir.  
 • Güneşsiz hızlı bronzlaşmak istiyorsanız cilt renginizi değiştirebilecek farklı bronzlaşma ürünlerini vardır. Kozmetik mağazalarında mendil, pudra ya da krem şekilde birçok bronzluk görüntüsü veren ürün bulabilirsiniz.  

İlgili Yazılar: Güneş Yanığına Ne iyi Gelir? Güneş Yanığı Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •