İdrar Yolu Enfeksiyonu Sistit: Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle kadınların sık sık karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonu sistit nasıl önlenir? İdrar yolu iltihabı belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da.

İdrar yolu enfeksiyonu sistit: belirtileri, önlemi ve tedavisi

İdrar yolu iltihabı sistit nedir?

Sistit, mesanede oluşan bir idrar yolu enfeksiyonudur. Çoğu zaman, buna bağırsakta doğal olarak bulunan “Escherichia Coli” bakterileri neden olur. Bunlar idrar yoluna girip mesaneye ulaşırlar ve burada çoğalırlar. Sistit bu şekilde meydana gelir. Ancak sistitin meydana gelmesinde başka faktörler etkilidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Sistit: Belirtileri, Önlemi ve Tedavisi

Sistit belirtileri nelerdir?

Sistit belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrar yaparken yanma veya ağrı
 • Alt karın bölgesinde gerginlik hissi
 • Sık idrara çıkma
 • İdrar kaçırma hissi
 • Sadece birkaç damla idrar yapabilme
 • İdrar kokusunda farklılık
 • İdrarda kan görülmesi

İdrar yolu enfeksiyonu sistit neden olur?

Kadınlarda idrar yolu iltihabı sık görülme nedenleri

Kadın cinsel organı

İdrar yolu enfeksiyonu riskini artıran birçok faktör arasında en önemlisi muhtemelen kadın cinsiyetine ait olmaktır. Vajina ve anüs birbirine yakındır ve kadının idrar yolu erkekten daha kısadır. Vajina ile anüs arasındaki bu yakınlık mikropların geçişini kolaylaştırır.

Cinsel ilişki

Cinsel ilişki, idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen önemli bir faktörüdür. Bazı kadınlarda her cinsel ilişki sonrasında sistitin tekrarladığı görülmüştür.

Bu sebeple, cinsel ilişkiden sonra idrara çıkmak ve mesaneyi tamamen boşaltmak gerekir. Böylece idrar yolunda bulunabilecek bakteriler uzaklaştırılabilir.

Menopoz

50 yaşından sonra menopoza bağlı östrojen eksikliği sistit gelişimini teşvik eder. Ayrıca bu yaşlardaki kadınlarda genital ve idrar prolapsusu mesaneyi tamamen boşaltmaz ve enfeksiyona yatkın hale getirir. Ayrıca idrarı tutamama sistite sebep olan bir etkendir.

Hamilelik

Hormonal faktörler, hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık ortaya çıkmasında etkilidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında mesanenin uterus tarafından sıkıştırılması idrar kaçırmayı teşvik eder. Bu da sistite neden olabilir.

Vajinanın temizliği

Vajinanın sabun ve çeşitli temizleme ürünleriyle fazla temizlenmesi bu bölgenin florasını bozar. Bu da enfeksiyonlara açık hale gelmesine neden olur. Ayrıca tuvalet sonrası arkadan öne doğru yapılan silme işlemi sistite neden olabilir. Bunun için bu silme işleminin önden arkaya doğru yapılması gerekir. Bununla birlikte vajinit gibi kaşıntılı enfeksiyon durumları sistite zemin hazırlar.

Susuz kalma

Bol miktarda su içmek, mikropları boşaltmak için en etkili yoldur. Sistit tedavisinin temel prensibi budur. Yeterince su içmemek ise enfeksiyonların oluşumunu destekler. Sistit riski, özellikle sıcak ülkelere seyahat ederken, daha fazla terleme ve daha az idrara çıkma eğilimi olduğundan, yaz aylarında daha yüksektir.

Kabızlık

Kabızlık da dahil olmak üzere mesanede bir miktar idrar kalmasına yol açan tüm faktörler sistit riskini arttırır.

Erkeklerde idrar yolu iltihabının görülme nedenleri

Erkeklerde sistit daha az görülmekle birlikte bazı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir.

Prostat

50 yaşından sonra, prostat salgılarının azalması, erkeklerde sistitin ortaya çıkmasını teşvik eder. Ayrıca, mesanenin boşalmasını engelleyen prostat hastalığının oluşması enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Sistite neden olan hastalıklar

• İdrar yollarında görülen anomaliler.

• Mesanede tamamen boşalmayı önleyen ve idrarı durduran belirli nörolojik hastalıklar.

• Diyabet hastalığında idrarda şeker bulunması bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Sistit hastanede yatış sırasında sık görülen bir komplikasyondur. İdrar örneklemesi alınırken ya da idrarı boşaltmak için uzun süre bir kateterin yerleştirilmesi çok yaygın bir enfeksiyon kaynağıdır.

İdrar yolları iltihabı sistit nasıl önlenir?

Mücizevi çözümler bulunmasa da, birkaç basit ipucu idrar yolu enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek sistiti önleyebiliriz.

Bol su içmek

İdrarı bakterilerden temizlemek için yeterli miktarda su (günde 1.5 ila 2 litre) içmek, enfeksiyon riskini azaltmanın en kesin yoludur.

Yaz aylarında sistit riski daha fazladır çünkü terleme daha çok olur ve daha az idrara çıkma eğilimi vardır. Sıcak havalarda daha fazla su içmeyi unutmayın.

İdrarı tutmamak

İhtiyaç hissettiğiniz anda tuvalete gidin. Uzun süre idrarınızı tutmayın. Ayrıca idrar yaparken mesanenizi tamamen boşalmaya özen gösterin.

Cinsel ilişkiden sonra idrarınızı yapın

Sistit sıkıntınız cinsel ilişki sonucu ortaya çıkıyorsa ilişkiden sonra idrarınızı mutlaka yapın. Bu sayede, mesaneye ulaşabilecek olan bakterileri uzaklaştırmış olursunuz.

Doğru iç çamaşırları seçin

İdrar yolu iltihabı sorununuz sık sık tekrar ediyorsa, dar iç çamaşırlarını, tanga ve sentetik kumaştan iç çamaşırlarını giymeyin.  Bunlar terlemeyi ve dolayısıyla mikropların çoğalmasını teşvik ederler. Bunların yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edin.

İyi temizlenin

Tuvalet ihtiyacını gördükten sonra silme işlemini önden arkaya doğru gerçekleştirin ve sonrasında ellerinizi sabunla yıkamayı ihmal etmeyin.

Kabızlığı önlemenin yollarını arayın

Kabızlık mesanede bir miktar idrar kalmasına neden olduğu için sistit oluşumunu destekler. Bunun için kabız olmamaya dikkat edin. Lif bakımından zengin bir beslenme biçimini alışkanlık haline getirin ve bol bol hareket edin.

Regl döneminde temizliğinize dikkat edin

Regl döneminde pedlerinizi ve tamponlarınızı sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Bunların uzun süre durması bakteri oluşumuna neden olur. Bu bakteriler de mesaneye ulaşarak idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olurlar.

İdrar yolu hastalığı sistit nasıl tedavi edilir?

Tanı konulduktan sonra (strip testi kullanılarak), eğer test pozitifse, doktor tek doz antibiyotik veya maksimum 5 günlük antibiyotik tedavisi önerir. Gün boyunca bol miktarda sıvı tüketmeniz ve düzenli olarak idrara çıkmanız istenir. Belirtiler yok olana kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu sistit belirtileri, tedaviden 2-3 gün sonra devam edebilir. Bu süre sonunda tamamen yok olur. Kontrol gerektirmez. Belirtiler bunun ötesinde devam ederse, doktorunuza danışmanız gerekir.

İlgili Yazılar: Kabızlık Nedir? Nasıl Önlenir ve Tedavisi Nedir?

Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilir?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •