Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu yüzyıllardır sağlık sorunlarına çare olarak kullanılmış bir bitkidir. Tohumu, yaprakları, çiçekleri, sapları ve kökleri, bu bitkinin tüm kısımlarının tıbbi özellikleri vardır. Isırgan otu demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, kükürt, çinko bakımından zengin bir bitkidir. Isırgan otunun faydaları nelerdir? Birlikte keşfedelim.

Isırgan otunun faydaları nelerdir?

Isırgan Otu Çayı

1. Alerjiye iyi gelir

Doğal halinde ısırgan otunun  ince kılları cilde temas ettiğinde alerjik bir reaksiyona neden olur. Ancak ısırgan otu bitkisel çay olarak hazırlandığında alerjileri yatıştırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar bitki özünün mevsimsel belirtilerini tedavi ettiğini göstermektedir. Özellikle saman nezlesi için kullanıldığında olumlu sonuçlar vermiştir.

2. Eklem ve kas ağrılarını giderir

Isırgan otunun faydaları eklem ve kaslara da olumlu etki etmektedir. Isırgan otu, doğal antienflamatuar ve analjezik özellikleri nedeniyle kas ve eklem ağrısını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Isırgan otu eklem ve kas ağrısı şikayetleri olan kişilerde ağrı kesici kullanma ihtiyacını azaltmaktadır.

3. Kasları güçlendirir

Isırgan otu çayı yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. Bitki ayrıca kemik yoğunluğunu korumak için kemiklerin kalsiyum kullanmasına yardımcı olan D ve K vitaminlerini içerir. Magnezyum kemiklerde depolanır, kemiklerin kuvvetini destekler ve kalsiyum emilimine yardımcı olur. Genel olarak, düşük magnezyum içeriği, zayıf ve kırılgan kemiklerin kronik bir hastalığı olan osteoporoz için faydalıdır.

İlginizi çekebilir: Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir ?

4. Kalp hastalığını ve kansızlığı önler

Isırgan otu güçlü kalp koruyucu olarak kabul edilen vitamin ve minerallerle doludur. Bitki, A vitamini ve C vitamini, beta karoten ve diğer karotenoidlerin zengin bir kaynağıdır. Vücudun kırmızı kan hücresi üretimini uyarmasına yardımcı olan yüksek C vitamini ve demir içeriği nedeniyle kansızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Isırgan otu ayrıca flavonoidler quercetin ve kaempferol içerir. Tansiyonu düşürmeye ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Güçlü demir ve potasyum kaynağı sayesinde, kan damarlarını gevşetmeye ve kan dolaşımının sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Demir İçeren Besinler Nelerdir?

5. Cilt tahrişlerini tedavi eder

Isırgan otunun iltihap önleyici, mikrop öldürücü ve ağrı kesici özellikleri vardır. Deri tahrişlerinin uzun ve etkili bir şekilde tedavi ettiği için egzama ve akne vakalarında önerilmektedir. Isırgan otu derideki kızarıklığı ve şişliği azaltır, kaşıntıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır. Isırgan otunun cilde faydalarından yararlanmak için çay olarak doğrudan tüketilebilir ya da pamuk yardımıyla cilde sürülebilir.

6. İdrar yolları, böbrekler ve prostat

Isırgan otu idrar söktürücüdür ve sağlıklı bir şekilde idrara çıkmayı sağlar. İdrar yolu enfeksiyonları için ve böbrek taşlarının önlenmesinde doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Isırgan otu böbreklerde kalsiyum oksalat kristallerinin birikimini azaltır, bu da en yaygın böbrek taşı tipinin oluşumunu engeller. Isırgan otu idrar yolu enfeksiyonunun bazı belirtileri için idealdir çünkü sık sık idrara çıkma ve boşaltma zorluğu da dahil olmak üzere genişlemiş prostatın belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

İlginizi çekebilir: İdrar Yolu Enfeksiyonu Sistit: Belirtileri ve Tedavisi

7. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Isırgan otu flavonoidler, karotenoidler ve A ve C vitaminleri dahil olmak üzere birçok bileşik içerir. Bunlar vücudu bağışıklık sistemini zayıflatabilecek hücre hasarlarına karşı korur. Bilim adamları, bu bitkinin, bağışıklık sistemi T hücrelerini uyardığını, vücuttaki enfeksiyonlarla ve diğer patojenlerle savaşmaya yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

8. Sindirim sistemini düzenler

Isırgan otunun faydaları arasında sindirime sağladığı olumlu etkileri de sayabiliriz.  İltihaplanma, sağlıklı sindirime müdahale edebilir ve gastrointestinal sisteminizde zararlı bakterilerin büyümesine neden olabilir. Isırgan otu çayı güçlü anti-enflamatuar güçleri ile hazmı kolaylaştırır, mideyi rahatlatır, kabızlığı ve ishali önler. Bağırsakların bakteri dengesini korur ve düzenli ve sağlıklı bir boşaltım sağlar.

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin Nedir?

9. Saçları güçlendirir

Isırgan otu saçları güçlendirir ve canlandırır. Isırgan otu yaprakları 10 ila 15 dakika kaynar su bardağı içinde demlendikten sonra banyoda son durulama suyu olarak kullanılabilir. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda saçların uzamasını desteklemeye ve saç dökülmesini sınırlamaya yardımcı olur.

Uyarılar

Isırgan otu, diüretik ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları, kan sulandırıcıları ve lityum gibi reçetesiz satılan ilaçlar ve reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu sebeple düzenli kullanıma geçmeden önce mutlaka doktorunuza danışın ki ısırgan otunun faydaları zarara dönüşmesin.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •