Kabızlığa Neden Olan Besinler Nelerdir?

Zaman zaman oluşan kabızlık sorunu genellikle lifli gıdaların yeterince tüketilmemesinden ve yeterli sıvı alınmamasından kaynaklanır. Bununla birlikte, bazı gıdalar da bağırsak geçişini zorlaştırır ve kabızlığa neden olur. Kabızlık sorunu yaşayanlar bu gıdaları tanıyıp önlem almalıdır. Kabızlığa neden olan besinler Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Kabızlığa neden olan besinler nelerdir?

Zaman zaman kendini gösteren kabızlık sorunu, kadınlar çoğunlukta olmakla birlikte insanların 3’te 1’inde görülebilir.

Bu bağırsak geçişi sorununun ortadan kalkması için gün boyunca lif, meyveler, yeşil sebzeler ve sıvı tüketebiliriz. Ancak bazen, bazı besinler  bağırsakların iyi çalışmasını önler. Kabızlığa neden olan besinler bu besinleri tanıyın ve beslenmenizi buna göre düzenleyin.

Kabızlığa Neden Olan Besinler Nelerdir?

Kabızlığa neden olan besinler

1. Süt ürünleri

İmmünglobulin G (IgG), irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde gastrointestinal sorunlara neden olduğu düşünülen süt, peynir ve diğer süt ürünlerinde bulunan proteinlerden biridir. Bu protein, süt ürünleri bakımından zengin bir beslenmeye sahip kişilerde kabızlığa neden olur.

Süt içmeden bir gün geçiremiyorsanız, bağırsak mikrobiyotasını dengeleyen çok miktarda probiyotik içeren fermente süt tüketmek daha iyidir.

2. Pastane ürünleri

Pasta, kek ve endüstriyel kurabiyeler gibi pastane ürünleri yağ oranı yüksek, lif ve su bakımından fakirdir.  Kısacası, kabızlık yapacak her şeye sahipler.

Yemeğinizi biraz tatlı olmadan bitiremiyorsanız, yüksek lifli tatlıları tercih edin: bir kase ahududu, pişmiş armut ya da kurutulmuş meyveler.

3. Fast food

Hepimiz biliyoruz ki fast food menülerinin yağ içeriği yüksek ve lif içeriği düşüktür. Böyle bir menüden sonra bağırsak geçişi daha uzun sürer.  Gıda tuzu bağırsağın suyunu alır. Bu su da bağırsaklardan atıkların atılmasını sağlar. Bu yüzden fast food menünüzün yanında gazlı içecekler yerine gün boyunca en az 1,5 litre su için.

4. Paleo diyeti

Sindirim sorunlarını gidermek için et, sebze ve tohum bakımından zengin olan paleo diyetini yaptınız ama yine kabız oldunuz. Bu çok normaldir!Çünkü bu diyet lif kaynağı olan hububatları ve karbonhidratları yasaklar. Oysa ki, mayalanabilir karbonhidratlar, bağırsakların geçişini kolaylaştıran probiyotikleri besler.

5. Muz

Kabızlık için sebzeler ve meyveler tavsiye edilse de, muz istisnadır. Muz, yeni toplandığında ve tam olarak olgunlaşmadığında, içerdiği şeker kabızlığa neden olan ya da daha da kötüleştiren nişastadır. Muzdan vazgeçemiyorsanız, muzları buzdolabında değil oda sıcaklığında bekleterek olgunlaşmalarını bekleyin ki, içerdiği nişasta şekere dönüşsün. Ancak bu şekilde tüketebilirsiniz.

Kabızlığa neden olan besinler farkında olunup bilinçli ve ölçülü bir şekilde tüketildiğinde kabızlık sorunuyla mücadele etmek daha kolaydır.

İlgili Yazılar: Gaz ve Şişkinlik İçin Kaçınılması Gereken Besinler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •