Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Korunmasız ve düzenli bir şekilde  en az 1 yıl boyunca cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebelik elde edilememesi durumuna kısırlık (infertilite) adı verilir. Eşlerde görülen kısırlık problemleri genellikle beraber değerlendirilir. Ancak, ihtiyaç duyulan kısırlık testleri yapıldıktan sonra problemin sadece eşlerden birinden kaynaklandığı sonucuna varılabilir. Bu durumda kısırlık teşhisi konulan anne ya da baba adayı için en kısa sürede tedaviye başlanılması çok önemlidir. Diğer yandan, kısırlık probleminin kadından kaynaklandığı durumların nedenleri erkeklere göre daha farklıdır. Kadınlarda kısırlık nedenleri Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir?

1. Kadınlarda Kısırlık: Yumurtlama Problemleri

Yumurtlama sorunlarına polikistik over sendromu (PKOS) neden olabilir. Bu durum, normal yumurtlamayı engelleyebilecek hormonal bir dengesizliktir. Ayrıca, birincil over yetmezliği olarak da adlandırılan erken over yetmezliği (POI) de yumurtlama sorunlarına yol açabilir. POI, yumurtalıkların 40 yaşından önce düzgün çalışmayı bırakması, yumurta salınımını ve hamilelik ihtimalini olunsuz etkilediği bir durumdur. Çok fazla tiroid hormonu bulunması (hipertiroidizm) veya çok az tiroid bulunması (hipotiroidizm) gibi tiroid sorunları kadınlarda adet döngüsünü de olumsuz etkileyebilir. 

2. Yaşa Bağlı Sorunlar

Kadınlarda kısırlık yaşa bağlı da olabilir. Kadınların 30 yaşın üzerinde olduğu çiftlerin yaklaşık üçte birinde doğurganlık sorunu bulunuyor. Kadının biyolojik ve psikolojik olarak hamile kalmaya en hazır olduğu dönem ise 20’li yaşlardır. Bu zaman dilimi aynı zamanda kadın yumurtalarının en kaliteli olduğu dönemdir. Bu süreçte, düşük doğum veya erken doğum yapma tehlikesi de daha düşüktür.

İlginizi çekebilir: Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

3. Sağlıksız Vücut Ağırlığı

Aktif olmayan bir yaşam tarzı sürdürmek ve fazla kilolu veya obez olmak, kısırlık ihtimalini ve düşük doğum yapma riskini artırabilir. Ayrıca, yeme bozukluğuna sahip olmak, çok düşük kalorili veya kısıtlayıcı bir diyet uygulamak kadınlarda kısırlık nedenleri arasında gösterilebilir. Ancak sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşıldığında yeniden gebe kalmak mümkündür. Obez kadınlarda, vücut ağırlığının yüzde 5’i kadar kilo verdikten sonra normal şekilde yumurtlama görebilirler.

4. Kadınlarda Kısırlık: Anormal Servikal Mukus

Östrojen üretimi uyarısı sonrası serviks tarafından salgılanan bir sıvı olan servikal mukoza, spermin vajinanın asidik ortamında hayatta kalmasını sağlar. Anormal servikal mukus, spermin yumurtaya ulaşmasını önleyebilir. Günümüzde bu durumun tedavisi için rahim içi tohumlama yöntemi uygulanır.

5. Tüp Sorunları (Endometriozis/Çikolata Kisti)

Kadınlarda kısırlık zarar görmüş tüplerden de kaynaklanabilir. Hasar görmüş veya tıkanmış fallop tüpleri, spermlerin yumurtalarınıza ulaşmasını ve döllenmiş yumurtanın rahime gitmesini önleyebilir. Tüp sorunlarının bazı yaygın nedenleri arasında klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yer alır. Ayrıca, fallop tüplerinin hasarlanmasına ve tıkanmasına neden olabilen genel bir pelvis enfeksiyonu olan endometriyoz ve daha önce uygulanmış olan pelvik cerrahi işlemler gösterilebilir. 

6. Rahimde Görülen Anormallikler

Fibroidler döllenmiş yumurtanın implantasyonuna müdahale edebilir. Fibroidler genellikle rahim duvarı içinde gelişebilen kanserli olmayan kas dokusu ve kollajen kitleleridir. Bunlar, rahimdeki fibroid sayısına ve büyüklüklerine ve spesifik konumlarına bağlı olarak üreme problemlerine ve gebelik komplikasyonlarıns neden olabilir.  Çoğu fibroid, rahim zarında olmadığı için, hamileliği etkilemez veya yüksek riskli bir hamileliğe sebep olmaz. Fakat, düşük doğum veya kısırlık tehlikesi daha fazla  olabilir.

Bunların dışında; erken menapoz, yumurta sayısının azlığı, prolaktib seviyesinin yüksek olması, rahim milyonları, kanser hastalığı ve tedavi süreci ile aşırı miktarda kafein, sigara ve alkol tüketimi kadınlarda görülen diğer kısırlık nedenleri arasında yer alır.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •