Kalorisi Düşük Doyurucu Besinler Nelerdir?

Hem doyurucu bir şekilde beslenmek hem de diyet mi yapmak istiyorsunuz? O zaman düşük kalorili besleyici besinler tüketmelisiniz. Yediğiniz besinlerin kalorisine dikkat etmediğiniz takdirde yaptığınız diyetin hiç bir anlamı kalmaz ve daha fazla kilo alabilirsiniz. Kilo aldırmayacak kalorisi düşük doyurucu besinler tüketerek diyetinizi başarıyla sürdürün.

Kalorisi düşük doyurucu besinler nelerdir?

Yoğurt

Şu an tüm dünyaya yayılmış eşsiz bir tat yoğurt kilonuzu dengelemede etkili bir besindir.  Ayrıca yoğun oranda besleyicidir. 100 gram yoğurtta sadece 50 kalori bulunur. 100 gram yoğurt ile hem açlığınızı giderebilir hem de vücudunuza fazla kalori almazsınız. Yoğurt tüketiminizi gün içindeki öğünlerinizden önce ya da öğünlerinizle beraber yapabilirsiniz. Yoğurt ile farklı sebze veya meyve kullanarak leziz tatlar oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse süzme yoğurt, nane, dereotu ve maydanoz karışımı hem diyet için uygun hem de doyurucudur. Bu karışım ile gün içinde oluşan açlığınızı büyük oranda minimuma indirebilirsiniz. 

Patates 

Kalorisi düşük doyurucu besinler arasında patatesi sayabiliriz. Patates normalde ‘kilo yapar’ damgası taşısa da düşük kalorili ve doyurucu bir besindir. 100 gram patates içerisinde sadece 70 kalori bulunur. Bu şekilde düşük kaloriye sahip bir besin nasıl kilo aldırabilir? Tabi ki düzensiz ve sürekli bir tüketim kilo aldırabilir ama düzenli ve azar azar tüketilirse kilo oluşturmaz hatta kilonuzu dengeler. Patatesin içerisinde yoğun miktarda mineral ve vitamin bulunur. Zengin içerikli bir besin kaynağı olmasından dolayı açlığınızı giderir ve tokluk hissi sağlar. 

Düşük Kalorili Besleyici Besinler

Kepekli makarna

Düşük kalorili besleyici besinler arasında kepekli makarna da vardır. Makarna denildiği an genellikle insanlarımızın kafasında ‘kilo aldırır’ endişesi oluşur, ne de olsa hamur işi ürünü. Ama tam tersi kepekli makarna kilo aldırmayan bir yapıya sahiptir. Her besinde olduğu gibi makarna tüketiminde de sıklık ve düzensizlik yer alırsa tabi ki kilo aldırabilir. Her şeyin fazlası zarardır. Kepekli makarna belirli oranlarda ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Kepekli makarnanın 100 gramında sadece 130 kalori bulunur. 100 gram kepekli makarna ve çeşitli yeşillikler ile güzel tatlar oluşturabilirsiniz. Sağlıklı beslenme programınız ise riske girmemiş olur. 

Izgara Somon 

70 gram ızgara somonda sadece 99 kalori bulunuyor. Eğer ki vejetaryen veya vegan değilseniz bu besini tüketmeniz diyetiniz açısından etkili olur. Öğün esnasında 70 gram somon tüketimi ile açlık hissinizi ortadan kaldırabilir ve tokluk hissi oluşturabilirsiniz.

Kavrulmuş Antep fıstığı

Kavrulmuş Antep fıstığı düşük kalorili besleyici besinler arasındadır. Gün içinde 25 adet Antep fıstığı tüketmeniz sağlıklı beslenme ve diyet açısından olumlu etki yaratır. 25 adet kavrulmuş Antep fıstığında sadece 85 kalori bulunur. Kısa süre içerisinde ise açlık hissini minimuma indirgeyebiliyor. 

Gün içerisinde tüketeceğiniz bu besinlere kırmızı biber eklemesi yapabilirsiniz çünkü kırmızı biber metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olup vücuttaki yağ yakım sürecini sağlıklı bir şekilde tetikleyecektir. Öğünlerinizin yanında yeşil çay içebilirsiniz zira kilo alım sürecini yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir. Size bahsedemediğimiz kalorisi düşük doyurucu besinler vardır ancak bahsettiklerimiz bunların aralarında en kolay ulaşılabilir olanlardır. Sağlıcakla ve sabit kiloda kalın…

İlgili Yazılar: En Etkili İştah Kapatan Besinler Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •