Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kriz Anında Ne Yapmalı?

Kalp krizi, sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam tarzına bağlı olarak giderek yaygın hale gelen ve doğrudan hayati tehlike oluşturan tıbbi bir acil durumdur. Kalp krizinin tıbbi açıdan nedeni, kalbe giden kan akışının ani olarak durmasıdır. Bu nedenle kalp krizi geçiren birisinin acilen tıbbi yardım alması gerekir. Peki, kalp krizi belirtileri nelerdir ve kriz anında ne yapmalı?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişir. Genel olarak, kalp krizi geçiren bir kişinin göğüs bölgesinde  aniden meydana gelen sürekli bir ağrı ve acıma hissi görülür. Ayrıca, sol veya sağ kol ile boyun, çene, sırt ve karın kısmına yayılan bir ağrı meydana gelir. Bazı kişiler için bu ağrı ya da acı şiddetlidir, bazı kişiler için ise oldukça hafif seyredebilir. Kalp krizi belirtileri arasında terleme, yorgunluk, halsizlik veya nefes darlığı hissi de vardır. Diğer yandan, yaşlılarda, kadınlarda veya diyabet hastalarında klasik göğüs ağrısı olmaksızın kalp krizi meydana gelebilir. Özellikle diyabet kişinin bazı ağrıları hissetmesini etkileyebilecek sinir hasarına neden olabilir.

Kalp Krizi Esnasında Neler Yapılmalıdır?

Kalp krizi esnasında ilk yapılması gereken 112 acil hattını arayarak ambulans çağırmaktır. Hastanın oturtulması ve sakin olmasını sağlamak çok önemlidir. Ayrıca, eğer varsa hastanın bir adet aspirin çiğnemesi oldukça faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar aspirinin kalp krizine bağlı ölümleri yüzde 23 oranında azalttığını ortaya koymuştur. Diğer yandan ambulans geldiğinde acil servis ekibi tarafından tansiyon ölçümü ve elektrokardiyogram (EKG) testi yapılır. Hastaya kalp krizi geçirdiğine dair ilk teşhis konulursa hastanın hastaneye sevki sağlanır.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Geçirme Riski Yüksek Olan Bireyler Kimlerdir?

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı bulunan kişilerin kalp krizi geçirme riski oldukça yüksektir. Ayrıca, sigara ve alkol kullanmak, aşırı kilolu olmak ve sağlıksız beslenmek de kalp krizi riskini artıran önemli sebepler arasındadır. Diğer yandan, kadınlarda menopoz sonrası kalp krizi geçirme olasılığı daha fazladır.

İlginizi çekebilir: Kolesterole İyi Gelen 9 Etkili Besin

Kalp Krizi Esnasında Hangi Komplikasyonlar Görülebilir?

Kalp krizi meydana geldiğinde, kalbin normal ritmi bozulabilir ve potansiyel olarak tamamen durma tehlikesi bulunur. Bu anormal ritimlere aritmi adı verilir. Kalp krizi sırasında kalbin bir miktar kan almayı bırakması durumunda, dokuların bir kısmı ölebilir. Bu, kalbi zayıflatabilir ve daha sonraki süreçte kalp yetmezliği gibi hayati tehlike oluşturan durumlara neden olabilir. Kalp krizleri ayrıca kalp kapakçıklarını olumsuz etkileyebilir ve sızıntılara neden olabilir. 

Kalp Krizinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Sigara içmek kalp hastalığının önemli bir nedenidir. Bu nedenle sigarayı bırakmak kalp krizinden korunma açısından çok önemlidir. Sağlıklı bir beslenme tarzı edinmek, egzersiz yapmak ve alkol alımını sınırlandırmak kalp krizi riskini azaltmanın diğer önemli yolları arasındadır. Bunların dışında, şeker hatalarının ilaçlarını alması ve kan şekeri seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi çok önemlidir.  Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin ise düzenli olarak muayene olması ve ilaçlarını aksatmadan kullanması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •