Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Karahindibanın kökleri ve yaprakları önemli miktarda vitamin ve mineral içerir. Bu bahçe otu vücudu detoksifiye etmenin, şişkinliği ve kabızlığı azaltmanın, mideyi rahatlatmanın yanında hastalıkları önlemede de etkili bir bitkidir.  Karahindiba çay olarak kolaylıkla tüketilebilmektedir. Karahindiba çayının faydaları nelerdir? Karahindiba çayı nasıl yapılır?Birlikte keşfedelim.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Karahindiba çayı nedir?

Karahindiba çayı bitkinin kökü, yaprakları ve çiçeklerinin demlenmesiyle elde edilen bir çaydır. Bu çayın lezzet ve besin değeri bitkinin kullanılan bölümlerine göre değişir. Örneğin, karahindiba kökü karaciğer hastalıklarına, yaprakları böbrek hastalıklarına iyi gelir. Çiçekleri ise çaya lezzet verir. Karahindiba bitkisinin kendiniz toplama imkanınız yoksa marketlerde satılan sallama çay şeklinde de bulabilirsiniz.

Karahindiba çayının faydaları nelerdir?

1. İyi bir besin kaynağıdır

Karahindiba yaprakları kalsiyum, demir, potasyum, K, A ve B6 vitaminlerinin yanı sıra riboflavin ve tiamin ile doludur. Ayrıca karoten ve lutein gibi antioksidan flavonoidler de içermektedir. Daha da iyisi, yaprakları yenebilir de! Ispanak ve brokoliden daha yüksek besin değerine sahiptir. Salatalarınıza karahindiba yapraklarını dahil etmeyi ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: Hangi Vitamin Ne İşe Yarıyor?

2. Diyabeti kontrol altında tutun

Araştırmalar karahindiba çayı içmenin şeker hastalığını kontrol etmek için gerekli olan kan şekerinizi düşürdüğünü gösteriyor. Her ne kadar diyabetik hastalar için gerçek uzun vadeli faydaları belirlemek için araştırmalar devam etse de, bu erken sonuçlar ümit vericidir.

3. Kahveye kafeinsiz bir alternatif

Kahveyi çok seviyor ve günlük kahve dozunu aşmak istemiyorsanız karahindiba tam size göre? Kavrulmuş karahindiba köklerinin demlenmesiyle kahvenin tadına benzeyen tatmin edici ve kafeinsiz bir içecek elde edebilirsiniz. Kahvenin sebep olduğu enerji çökmesi olmadan güçlü bir antioksidan ve mineral takviyesi elde edersiniz.

4. İltihabı azaltır

Vücuttaki iltihap eklem ağrısı, kas ağrıları ve hatta baş ağrıları da dahil olmak üzere istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir. Karahindiba çayındaki antioksidanlar, enfekte olmuş dokularda ağrıyı ve şişliği azaltmak için antienflamatuar maddeler olarak işlev görür.

5. İdrar söktürücü

Şişkin hissetmekten bıktınız mı? Karahindiba çayı, idrara daha sık çıkmayı sağlar. Bunun için günlük 250 ml karahindiba çayı tüketmek yeterlidir.

İlginizi çekebilir: İdrar Yolu Enfeksiyonu Sistit: Belirtileri ve Tedavisi

6. Kilo vermeye yardımcı

Kore’de yapılan bir çalışmanın sonuçları, karahindibanın kilo kaybı için bir ilaç olan Orlistat kadar etkili olabileceğini göstermektedir. Karahindiba yaprakları sindirim sırasında  yağı depolayan pankreas lipazını engelleyebilir. Bu da karahindiba çayının vücudun yağ depolamasını önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu sayede daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yaşamak ve Zayıf Kalmak İçin Etkili Yiyecekler

7. Kronik hastalıklar

Güçlü bir antioksidan karışımı olan karahindiba çayı vücudunuzun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olabilir ve böylece kansere ve diğer kronik hastalıklara yol açabilecek oksidatif stresi en aza indirir. Benzer şekilde, bu antioksidanlar, enfeksiyon riskini azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

8. Sindirim bozuklukları

Karahindiba çayı, doğal bir idrar söktürücü, sindirim uyarıcısı ve sindirimin gerektiği gibi devam ettirmek için hafif bir müshil görevi görür. Yemekten sonra bir bardak karahindiba çayı sindirim işlemini hızlandırabilir, kabızlığı ortadan kaldırabilir ve krampları ve şişkinliği azaltabilir.

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin Nedir?

9. Karaciğer sağlığını destekler

Karahindiba çayı, safranın karaciğere akışını arttır ve bu sayede karaciğeri detoksifiye eder ve karaciğer hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.  

10. Kanserle mücadele

Karahindibanın kanserle savaşma kabiliyetine ilişkin çalışmaların erken sonuçları umut vericidir. Bitkinin kök ekstraktının sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli melanom hücrelerini öldürebileceği düşünülmektedir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin kanser hücrelerinin oluşumuna yol açmasına karşı savaşır.

11. İdrar yolu enfeksiyonları

Karahindiba çayının idrar söktürücü etkileri nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları için, özellikle de yaban mersini otuyla birleştirildiğinde etkili bir tedavi yöntemidir. Karahindiba çayı idrara çıkmayı sıklaştırır böylece böbrekleri  temizler ve enfeksiyon gelişmesini önler.

İlginizi çekebilir: İdrar Yolu Enfeksiyonu Sistit: Belirtileri ve Tedavisi

12. Güçlü kemikler

Karahindiba çayı kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir gibi iz elementler sayesinde kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini (osteoporoz) engellemeye yardımcı olur. Özellikle yaşlanmayla birlikte kemiklerdeki mineral düşmeye başlar. Bu sebeple kemikler takviye almaya ihtiyaç duyar.

İlginizi çekebilir: Kemik Erimesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Karahindiba Çayı

Evde karahindiba çayı nasıl yapılır?

Evde karahindiba çayı yapmak  kolaydır. Küçük küçük dilimlenmiş yaprakların veya kavrulmuş köklerin üzerine sıcak su dökün ve 5-10 dakika demlemeye bırakın. Doğal demlenme yöntemiyle elde ettiğiniz çay size acı geliyorsa çaya birkaç damla limon ve biraz bal ekleyebilirsiniz.  Karahindiba yapraklarının raf ömrünü uzatmak için bunları kurutabilirsiniz. Yapraklar veya kökler tamamen kuruduktan sonra güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde, hava geçirmez cam kavanozlarda saklayabilirsiniz.

Karahindiba çayının yan etkileri

Çoğu tıp uzmanı, karahindiba çayının güvenli olduğunu düşünür ancak bazı nadir yan etkileri de vardır. Bazı insanlar, bu bitkinin doğal müshil etkisinden dolayı mide bulantısı ve ishalden muzdarip olabilir. Bazıları bitkiye alerjik reaksiyon gösterebilir ve bazı reçeteli ilaçlar bununla etkileşime girebilir. Benzer şekilde, yüksek seviyede K vitamini içerdiği için kan inceltici ilaçlar alırken komplikasyonlara yol açabilecek kan pıhtılarını hızlandırabilir. Karahindiba çayına nasıl tepki vereceğinizden emin değilseniz evinizde küçük bir fincanla başlamak en iyisidir. Böylece vücudunuzun çaya verdiği tepkiyi gözlemleyebilirsiniz.  Bu çayı düzenli olarak içmeye başlamadan önce doktora danışmak önemle tavsiye edilir. Aksi taktirde karahindiba çayının faydaları zarara dönüşebilir.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •