Karbonatın Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir diğer adı sodyum bikarbonat olan karbonatın faydaları çoktur. Karbonat sağlıkta, güzellik ve cilt bakımında, ev temizliğinde ve bahçe bakımında çokça kullanılan mucizevi etkilere sahip beyaz bir tozdur. Yüzyıllardır bilinen bu faydaları sayesinde, karbonat günlük hayatımızda vazgeçilemez bir ürün haline gelmiştir. Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat ne işe yarar? Karbonat neye iyi gelir? Karbonatın kullanım alanları nelerdir? Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Karbonat nedir?

Karbonat, kokusuzdur, suda çözünür ve kalsiyum karbonat (kireçtaşı) ve sodyum klorürden (ayrıca kaya tuzu olarak da bilinir) oluşan kimyasal bir bileşik.

Karbonat çeşitleri nelerdir?

Farklı kullanım alanlarına göre farklı karbonat çeşitleri bulunur:

1. Gıda tipi karbonat

Gıda tipi karbonat en sık kullanılan türüdür. Marketlerde güzellik, sağlık, temizlik gibi çok amaçlı kullanılmak üzere satışa sunulur.

2. Sanayi tipi karbonat

Sanayi tipi karbonatın temel özelliği düşük saflıkta olmasıdır. Teknik bir kullanım için üretilmiş olup, tamirat ve ev temizliği gibi işlerde kullanılır. Sanayi tipi karbonat sağlık ve güzellik için kullanılmaz. Dahili ve harici kullanıma uygun değildir. Cilde temas ettiğinde tahrişe neden olabilir bu sebeple eldiven ile kullanılmalıdır.

3. Eczane tipi karbonat

Bu karbonat sadece eczanelerde bulunur ve temel olarak tıbbi amaçlar için kullanılır.  Bu tür karbonat saflık seviyesine göre diğerlerinden farklıdır. Daha fazla işlem ve inceleme yapılarak elde edilir ve bu yüzden de fiyat olarak diğer karbonat çeşitlerinden yüksektir.

Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat ne için kullanılır?

Karbonatın yararları çok olduğundan kullanım alanları da bir hayli fazladır. Yüzyıllardır farklı amaçlarla kullanılan karbonat ne işe yarar? Birlikte keşfedelim.

Karbonatın sağlığa faydaları

Karbonatın Sağlığa Faydaları

1. Karbonat aft ve diş eti sorunlarına iyi gelir

Karbonat genellikle ağrılı aft ve diş eti sorunlarını doğal bir şekilde giderir. Alkali özelliği sayesinde tükürükteki fazla asidi alarak ağız yaralarının iyileşmesini sağlar.

Kullanım önerisi: 1 bardak suda 1 çay kaşığı karbonatı eritin. Bununla günde 2-3 kez ağzınızı çalkalayın.

2. Karbonat mide yanması ve sindirime iyi gelir

Karbonat Ne İşe Yarar

Bu mucizevi beyaz toz mide hidroklorik asidini nötralize ederek sodyum klorüre dönüştürür, böylece reflü şikayetlerini durdurur.

Kullanım önerisi: Karbondioksit üretiminin neden olduğu mide yanmalarını önlemek için, bir bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ve birkaç damla limon ekleyip için.

3. Karbonat ayak mantarına karşı etkilidir

Karbonat mantara iyi gelir. Karbonat ile mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilirsiniz.

Kullanım önerisi: 1 litre ılık suya 4 çay kaşığı karbonat ekleyip ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suda bekletin. Ardından ayaklarınızı iyice kurutun. Bir başka yöntem de çorap giymeden önce ayaklara karbonat serpmektir.

4. Böcek sokmalarına ya da hafif yanıklar için karbonat

Arı sokması ya da sivrisinek ısırıklarının sebep olduğu ağrı ve kaşıntılara karşı karbonat etkili bir çözümdür. Hafif dereceli yanıkların da ağrısını alır.

Kullanım önerisi: 1 yemek kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırarak elde ettiğiniz hamuru ısırığın üzerine sürüp 5 dakika bekletin.  Ağrı ve kaşıntı kısa sürede hafifleyecektir.

5. Karbonat gribe karşı etkilidir

Karbonat grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Asitliği nötralize ederek Ph seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Kullanım önerisi: 1 suda bardağına 2 tatlı kaşığı karbonat karıştırıp için. Bunu 3 gün boyunca sabah akşam içebilirsiniz.

6. Karbonat idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

Karbonat idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Karbonat idrardaki asitliği nötralize ederek enfeksiyonu yok eder.

Kullanım önerisi: Büyük bir bardak suda 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp 2 gün boyunca sabah akşam için.

Dikkat: 2 günden uzun süren idrar yolu enfeksiyonlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İlginizi çekebilir: İdrar Yolu Enfeksiyonu Sistit: Belirtileri ve Tedavisi

7. Karbonat boğaz ağrısına iyi gelir

Karbonat ile yapılan gargara boğaz ağrılarını hafifletir.

Kullanım önerisi: Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırın ve bununla 2 dakika boyunca gargara yapın.

Karbonatın güzelliğe faydaları

Karbonatın Yararları

1. Karbonat cildi yumuşatır ve rahatlatır

Cilt için karbonatın yararları çoktur. Cildinizi korumak, yumuşak ve sıkı bir cilt elde etmek istiyorsanız küvetinizi doldurup içine 3-4 çorba kaşığı karbonat dökün. Küvete yatıp ve keyfini çıkarın. Karbonat, rahatlatıcı özellikleri ile bilinir ve kireçtaşının cilt üzerindeki etkilerini nötrleştirerek banyo suyunu yumuşatır.

2. Karbonat kuru şampuan olarak kullanılır

Yağlı saçlarımızı yıkamaya vakit bulamadığımızda karbonat kuru şampuan olarak kullanılabilir. Karbonat saçınızı derinlemesine temizler, su kirecinin saç derisine verdiği zarara karşı mücadele eder ve bakteriyostatik etkisi sayesinde bakteri oluşumunu engeller.

Kullanım önerisi: Öncelikle saçlarınızı tarayın. Ardından 2 tatlı kaşığı karbonatı saçlarınıza serpiştirin. 2 dakika boyunca saçınıza masaj yaparak karbonatı yedirmeye çalışın. Son olarak kalan karbonatı temizlemek için saçlarınızı tarayın ya da saç kurutma makinesiyle soğuk konumda kurutun.

İlginizi çekebilir: Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

3. Karbonat dişleri beyazlatır ve ağız kokusunu giderir

Karbonatın dişleri beyazlatması ve ağız kokusunu gidermesi en iyi bilinen özelliklerinden biridir. Karbonat bu konuda oldukça etkilidir.

Kullanım önerisi:  Islak bir diş fırçası üzerine bir miktar karbonat dökün ve bununla dişlerinizi fırçalayın. Sonuç: karbonat sayesinde dişler beyazlar ve nefes tazelenir.

İlginizi çekebilir: Diş Beyazlatma Yolları: 10 Doğal Çözüm

4. Karbonat cildi temizler ve nemlendirir

Karbonat sayesinde kimyasal madde kullanmadan cildinizi temizleyip nemlendirebilirsiniz. Karbonatın nemlendirici ve peeling etkisi cildinizi tahriş etmeden temizler.

Kullanım önerisi: 3 tatlı kaşığı karbonatı 1 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Elde ettiğiniz hamuru yüzünüze sürüp ovalayın. Son olarak yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Karbonatın mutfakta kullanımı

Karbonatın yararları mutfakta da karşımıza çıkıyor. Karbonat mutfakta da harikalar yaratır. Meyveleri ve sebzeleri yıkamak, pişirme süresini kısaltmak, eti yumuşatmak ya da domatesin asitliğini almak için karbonatı kullanabilirsiniz. Karbonatın mutfaktaki marifetlerini keşfedelim.

1. Karbonat ile meyve ve sebzeler yıkanır

Karbonat meyve ve sebzelerin besin kalitesini yok etmeden böcek ilacı kalıntılarından arındırır. Meyve ve sebzelerinizi soğuk suda yıkadıktan sonra karbonatlı su içinde bekletip rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kullanım önerileri: Geniş bir kabın içine su doldurup 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Meyve ve sebzelerinizi bu suyun içinde 10 dakika bekletin. Son olarak bunları soğuk su ile durulayın.

2. Karbonat kabartma tozu olarak kullanılır

Karbonat pasta ve kekleri kabartmakta etkilidir. Karbonatın kabartma özelliği sayesinde kimyasal kabartma tozlarından kurtulabilirsiniz. Karbonat ısı ve nem (kek hamuru gibi) ile bir araya geldiğinde karbondioksit salınımı yapar ve hamurun kabarmasını sağlar.

3. Karbonat sebzelerin pişme süresini kısaltır.

Karbonat yeşil sebzelerin pişme süresini azaltır. Kaynar suya bir tutam karbonat atarak sevdiğiniz sebzelerin pişmesini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca hafif tuzlu tadı sayesinde de tuz eklemeniz gerekmeyecektir.

4. Karbonat domatesin asitliğini giderir

Sadece bir tutam karbonat ile domates salatası veya ev yapımı domates sosunun asitliğini alabilirsiniz.  

5. Karbonat eti yumuşatır

Karbonat kırmızı eti ve beyaz eti yumuşatır. Yumuşak bir et elde etmek için karbonatın faydalarından yararlanın.

Kullanım önerisi: Etinizi kesme tahtasına koyun. Etin üzerine karbonat serpiştirin. Bu şekilde buzdolabından 30 dakika bekletin. Bu süre sonunda etin üzerindeki karbonatı temizlemek için eti yıkayın. Etiniz pişmeye hazır!

Temizlik için karbonat

Karbonatın yararları temizlik konusunda da kurtarıcıdır. Karbonat ev temizliği için çok etkili bir tozdur. Muslukları parlatmak, seramik yüzeyleri temizlemek, kesme tahtasını arındırmak için karbonatı kullanabilirsiniz.

1. Karbonat ile çamaşırlar yıkanır

Karbonat yumuşatıcı ve koku giderici özellikleri ile çamaşır yıkamak için birebirdir. Ayrıca karbonat suyun kireçtaşını nötralize eder ve lekelerin giderilmesini sağlar.

Kullanım önerisi: Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjana 2 yemek kaşığı karbonat ekleyip çamaşırlarınızı yıkayın. Ayrıca kötü kokuları gidermek için kirli çamaşır kutusuna hafifçe karbonat serpebilirsiniz.

2. Karbonat ile yüzey temizliği yapılır

Karbonatın antifungal özellikleri sayesinde zeminleri, brandaları, küflü duvarları etkili bir şekilde temizler.  

Kullanım önerisi: yüzey temizliği için metrekare başına 20 gram karbonat yeterlidir.

3. Karbonat ile evcil hayvanlar temizlenir.

Hayvan dostlarımız için de karbonatın faydaları çoktur. Karbonat ile kedi kumu konularını giderebilir, mama kabı ve oyuncakları temizleyebilir, en önemlisi de kedi ve köpeklerinizi keneye karşı koruyabilirsiniz.

Kullanım önerisi: Kedi ve köpeklerinizin tüylerine karbonat serpip tarayın. Bu sayede hem tüyleri temizlenir hem de keneye karşı korunur.

4. Karbonat bahçe bakımında kullanılır

Karbonat yabani otların yok edilmesinde etkilidir. Bahçenizdeki istenmeyen otları karbonat ile yok edebilirsiniz. Kimyasal içerikler gibi de toprağınızı kirletmez ve bütçenizi de yormaz.

Kullanım önerisi: İster karbonatı istenmeyen otların üzerine doğrudan serpin ister bir litre suya 70 gram karbonat ekleyip bununla yabani otları sulayın.

Uyarılar

 • Karbonat yüksek miktarda sodyum içerir. Bu nedenle tansiyon ve kalp hastalarının karbonat tüketmemeleri tavsiye edilir.
 • 6 yaş altındaki çocukların karbonat
 • Sodyum bikarbonat 6 yaşın altındaki çocukların tüketimine uygun değildir.
 • Karbonat tüketimi gebelik ve emzirme dönemlerinde önerilmez.
 • Karbonatın faydaları saymakla bitmez ancak makul miktarlarda tüketilmelidir. Kullanmadan önce doktor tavsiyesi alınması önerilir.
Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •