Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir ?

Kemik erimesi; insan vücudunun çok fazla kemik kaybına uğraması, kemik oluşumunun çok zayıf olması veya iki durumun aynı anda görüldüğü bir kemik hastalığıdır. Peki kemik erimesi riski taşıdığımızı nasıl anlarız? Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Kemik Erimesi Nedir?

Yunanca bir kelime olan osteoporoz ( kemik erimesi ); kelimesi osteon ( kemik ) ve poros ( küçük delik ) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Kemik erimesi; insan vücudunun çok fazla kemik kaybına uğraması, kemik oluşumunun çok zayıf olması veya iki durumun aynı anda görüldüğü bir kemik hastalığıdır. Kemiğin zayıflaması ile baş gösteren osteoporoz, kemiğin kırılganlığını artırdığı gibi kemik eklem uçlarının da zayıflamasına neden olur. Kemik erimesi belirtileri görülen hastaların kemikleri süngerimsi bir görünüme sahip olur ve kemik üzerinde çok sayıda delik meydana gelir. Kemik üzerinde oluşan delikler kemiğin zayıflamasına neden olur ve hastalar çok küçük darbeye maruz kaldığında kemik kırılmaları ile karşı karşıya kalır. İskelet siteminin tüm parçalarında etkili olan bir hastalık olması kemik erimesi erkeklerde 50, kadınlarda ise 45 yaşının üzerinde çok fazla görülen bir hastalıktır.

Kemik erimesi belirtileri baş göstermeden önce düzenli olarak osteoporoz testi yaptırmalısınız. Belirli periyotlarda yaptıracağınız kemik testi ile kemik yapınızı kontrol etmiş olursunuz. Kemik testi ile kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kemik erimesi hastalığı çok farklı belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu nedenle Uluslararası Osteoporoz Vakfı tarafından hazırlanmış olan kemik erimesi belirtileri ile yapılan kemik testini yaptırmalı, olası erken teşhis ile kemik sağlığınızı korumalısınız.

Kemik Erimesi belirtileri Nelerdir?

Kemik Erimesi Belirtileri

1 ) Kemiklerin en yoğun olarak yer aldığı bel ve sırt bölgesinde aşırı derece de ağrıların oluşması, sırtta oluşan ağrıların uzun süreli olması kemik erimesi belirtileri arasındadır. Sırtta yer alan omurlarda kemik erimesi başladığında kırılmalar ve çökmeler meydana gelir. Kırılmalara ve çökmelere bağlı olarak şiddetli sırt ve bel ağrıları oluşur.

2 ) Kalsiyum eksikliği nedeni ile oluşan deformasyonlar, kemik kırılmaları, kemik dayanıklılığının azalması gibi etkenler kemik ermesi belirtileridir. Kemik erimesine bağlı olarak kemiklerde kütle kaybı oluşması, iskelet yapısının değişmesi gibi belirtiler kemik erimesi belirtileri arasında yer alır.

3 ) Kemik erimesine bağlı olarak belirli bir zaman içinde boydan kısalmalar meydana gelir. Ortalama olarak en az 3 cm lik bir boy kısalması kemik erimesi belirtisi olarak kabul edilmektedir.

4 ) Hafif darbeler ve küçük sekmelerde kalça kemiği kırığı oluşması da kemik erimesinin bir göstergesi olabilir. Kalça kemiği çok güçlü kemiklerden meydana gelmiş bir kemik olduğu için küçük darbeler ile kırılması mümkün değildir.

5 ) Kemik erimesine bağlı iskelet sisteminde kemik kütlesi kaybı oluştuğunda duruş bozuklukları meydana gelir. Duruş bozuklukları en yoğun görülen kemik erimesi belirtisidir.

6 ) Kemik erimesi bel ve sırtta yer alan omurlarda oluştuğunda omurlar yük taşıyamayacağı için kilo kaybı meydana gelir. Yaşam tarzınızda bir değişiklik olmadığı halde kilo kaybı yaşıyorsanız kemik erimesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

7 ) Kemik erimesi olan hastalarda çok fazla el bileği kırılması, kalça kemiği kırığı, omur kırılmaları ve omur çökmesi görülür. Bu kırılmaların hepsi aynı anda görülebileceği gibi sadece biri de görülebilir.

8 ) Kemik erimesi görülen hastalarda ortaya çıkan ilk belirti aşırı şiddetli ağrıların görülmesidir. Bel ve sırt bölgelerinde meydana gelen ağrılar uzun süreli olduğunda kemik erimesi belirtisi olarak kabul edilir. Omurlarda meydana gelen kırılmalara bağlı olarak ağrı şiddeti çok fazla olur.

Kemik erimesi belirtileri topluca baş gösterebileceği gibi tek tek de ortaya çıkabilir. Kemik erimesi belirtileri oluşmadan önce kemik testi yaptırarak kemik sağlığınızı koruyabilir ve kemik erimesi ile karşı karşıya kalmadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

İlgili Yazılar: Kemik Erimesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •