Kepeğe Karşı Etkili Bitkiler Nelerdir?

Saçlarda kepek oluşumu çok can sıkıcıdır. Kepeklenme sorunu ortaya çıktığında bundan kurtulmanın yollarını ararız. İlk olarak kepeğe karşı etkili şampuanlara başvururuz. Yalnız bu şampuanlara ek olarak bazı bitkilerden de yardım alabiliriz. Kepeğe karşı etkili bitkiler Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Kepeğe Karşı Etkili Bitkiler Nelerdir?

Kepek nedir ve neden oluşur?

Kuru ve tahriş olmuş bir saç derisi kepeğe zemin hazırlar. Dış etkenler ya da uygun olmayan ürün kullanımı sebebiyle saç derisi deri hücresi üretimini artırır. Bunun sonucunda saç derisi normal bir gelişim gösteremez ve saç derisinde deri birikimi oluşur. Bunlara de kepek adı verilir.

Kepekten kurtulmak için, ilk olarak, dermatit gibi diğer saç problemlerinden sorumlu olan Malassezia bakterilerini yok etmek için uzman bir hekimin önerisiyle uygun bir şampuan kullanmak gerekir. Bununla birlikte kepek oluşumunu engellemek için saç derisini nemlendirecek kepeğe karşı etkili bitkiler ile saç maskeleri uygulamakta fayda vardır.  Kepeğe karşı etkili bitkiler kullanarak uygulayacağınız maskeler kepek sorununuza kökten çözüm olabilir.

Kepeğe karşı etkili bitkiler nelerdir?

Saç ve saç derisi sağlığı için etkili birçok bitki vardır. Bunların arasında en etkili bitkiler at kuyruğu, ardıç ve çay ağacı bitkileridir.

At kuyruğu

Özellikle yağlı saçların kepek sorunu için tavsiye edilir. At kuyruğu tahriş olan saç serisini rahatlatır ve kepeklenmeyi engeller.

Ardıç

Kepeğe karşı etkili bitkiler arasından Ardıç bitkisini de sayabiliriz. Ardıç ise özellikle kuru saçların bakımında önerilir. Kuru saç derisindeki kepek sorununu rahatlatıcı ve nemlendirici etkisiyle yok eder. Aynı zamanda saç derisinin PH dengesini korur ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu özellikleri nedeniyle kepek karşıtı şampuanların içeriğinde sıkça kullanılır.

Çay ağacı

Antiviral, antifungal ve antiseptik özellikleri nedeniyle kepekle mücadelede oldukça etkili bir bitkidir. Kepeğe neden olan bakterileri etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve saç derisindeki kaşıntıyı hafifletir.

İlginizi çekebilir: Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir ?

Kepeğe karşı etkili bitkiler ile saç bakımı

Kepekle mücadele etmek için iki seçenek önerebiliriz. Birinci seçenek içeriğinde at kuyruğu, ardıç ya da çay ağacı bitkileri bulunan şampuan kullanmaktır. İkinci seçenek ise kullandığınız şampuanın içine bu yağlardan eklemektir. Şampuanınızın içine ekleyeceğiniz yağ miktarı şu şekildedir:

  • 4 damla çay ağacı yağı
  • 2 damla atkuyruğu yağı
  • 2 damla ardıç yağı

Bu kepeğe karşı etkili bitkiler kepek sorununu yok etmek için idealdir. Saç derinize zarar vermemek için bu karışımla saçlarınızı haftada 3 defadan fazla yıkamayın. Bununla birlikte saçlarınızı çok sık yıkamamaya da dikkat edin. Saçları çok sık yıkamak yağ üretimini hızlandırıp saç derisinin daha kolay tahriş olmasına sebep olur.

İlgili Yazılar: Kepeğe Neden Olan 5 Şey Nedir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •