Kepeğe Neden Olan 5 Şey Nedir?

Kadınlar saçlarının güzel ve sağlıklı görünmesini ister. Bunun için de saçlarına gerekli olan her tür bakımı uygular. Tüm bu çabalardan sonra saçlarda kepek oluşunca tüm büyü bozulur. Saçların kepeklenmesine birçok şey neden olabilir fakat bu nedeni bulmak her zaman kolay olmayabilir. Kırmızı Ojeli Kadın’da “Kepeğe Neden Olan 5 Şey” yazımızla saçınızdaki kepeğe neyin neden olduğunu bulmanızda yardımcı olmaya çalıştık.

Kepeğe neden olan 5 şey

1. Stres

Saçlarda kepek olması her zaman saçların iyi temizlenmediği anlamına gelmez. Saçlarımızın temizliğini iyi yapmamıza rağmen saçlarda kepek oluşabilir. Bunun nedeni stres olabilir. Stres bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve vücudumuzu her türlü cilt enfeksiyonuna karşı savunmasız bırakır. Savunmasız kalan kafa derisinde de kepek oluşmaya başlar. Temizliğinize dikkat etmenize rağmen kepek sorunu yaşıyorsanız biraz rahatlamayı denemelisiniz.

2. Malassezia furfur mantarı

Kepeklenmenin saç derisinin kurumasından kaynaklandığı düşünülür. Bunun için de saç derisini nemlendirmek için birçok ürün satın alınır. Bu yanlış bir bilgidir. Kepek saç derisinin kuruluğundan kaynaklanmaz. Kepek, özellikle vücut yağıyla beslenen malassezia furfur mantarı sebebiyle ortaya çıkar. Bunun için yağlı saç tiplerinde kepek daha sık görülür. Bu sebeple oluşan kepeklenmeyi kepek önleyici bir şampuan ile kolaylıkla yok edebiliriz.

3. Saçları yeteri kadar yıkamamak ya da iyi durulamamak

Kepeğe Neden Olan 5 Şey

Bazıları saçları sık yıkamanın iyi olmadığını düşünür. Ancak bu saçlar için zararlı bir alışkanlık değildir. Sorun saçları sık yıkamak değildir çok fazla şampuan kullanmaktır. Kepeği önlemek için saçları sık sık ama aşırı miktarda şampuan kullanmadan yıkamak ve çok iyi durulamak gerekir. Saçları iyi durulayarak saç derisinde kepek oluşumuna sebep olacak hiçbir kalıntı kalmamasını sağlamalıyız.

4. Kötü beslenme alışkanlığı

Kepek oluşumu dengesiz beslenme kaynaklı olabilir. Bazı besinlerin eksikliği özellikle de B vitaminin eksikliği kepek oluşumuna sebep olur. Kepek sorunu yaşıyorsanız doymamış yağ asitleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bir başka deyişle bol bol ceviz, zeytin ve avokado yemelisiniz.

5. Çok sık saç şekillendirmek

Kepeğe Neden Olan 5 Şey

Kepeğe neden olan şeylerden biri de saçları sık sık şekillendirmektir. Kendinize güzel saç modelleri yapmak için sprey, köpük ve jöle gibi ürünleri sık kullanırsanız kepeğe davetiye çıkarırsınız. Bu ürünler saçta birikerek saç derisini tahriş eder ve yağlı bir tabaka oluşturur. Bu da kepek oluşumuna yol açar. Bunu önlemek için bu tarz ürünleri daha az kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bunları kullandığınızda da aynı gün saçlarınızı çok iyi yıkamaya özen göstermelisiniz.

İlgili Yazılar: Kepeğe Karşı Etkili Bitkiler Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Shares