Kova Burcu Özellikleri Nelerdir?

Kova burcu özellikleri, kova burcunun grubu, kova burçları fiziksel özellikleri, meslekleri, sağlığı, sembolleri ve aşk hayatı. Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Kova burcu özellikleri

Kova burçları arkadaşlık bağlarına çok değer veren. Egosu yüksek değildir ancak farklı olduğunun da farkındadır. Kovanın atacağı adımlar çoğu zaman tahmin edilemez ve yönetilemez bir burçtur. Kova burcu istese de istemese de farklılığını her yerde belli eder. Kova burçlarının insani yönü çok yüksektir ve ortak değerlere çok önem verir ancak bağımsızlığının tehlikeye girdiğini hissettiği anda dişlerini gösterebilir. Kova burcunun özgürlüğü her şeyden önce gelir. Bu sebeple kurallara ve hiyerarşiye uymakta zorluk çekerler. İtaat etmek onun için katlanılmaz bir şeydir çünkü bağımlı olduğu durumlarda içindeki dâhiyi ortaya çıkaramaz.

Kova Burçları

Kova burcunu tanımlayan kelimeler

Kova burcu farklı fikirleriyle, zevkleriyle, projeleriyle, insanlığıyla ve dostluğuyla toplum içindeki ortak yaşama yararlı olma gayretindedir. Kova idealist, bağımsız, özgün, orijinal, şaşırtıcı, yetenekli, yenilikçi, insancıl, sempatik, arkadaş canlısı, kendine güvenen, etkileyici, sakin, sezgisel, yaratıcı, hayırsever, cömert gibi kelimelerle tanımlanabilir. Ancak bazen kafa karıştırıcı, soğuk ve hoşgörüsüz olabilir.

Kova burcunun astrolojik özellikleri

Her burç, bazı gezegenlere yakın bazılarına uzaktır. Yakın olduğu gezegen o burcun efendisi olarak tanımlanır. Bu gezegen, o burcu yönetir ve kendini o burçta ifade eder. Yönetici gezegenden sonra burca en yakın olan gezegenin de burç üzerinde etkileri vardır. Bu gezegen, en yakın olan kadar olmasa da, burca gücünü ve enerjisini aktarır.

Kova burcu Uranüs ve Satürn gezegenlerinin etkisi altındadır. Uranüs kova burcuna yaratıcılık, bağımsızlık, bir şeyleri değiştirme yeteneği, ortak değerler için coşkulu enerji ama aynı zamanda uyum sağlama güçlüğü, savurganlık ve bireysel düzeyde duyarsızlık özellikleri aktarır.

Satürn ise disiplin, sabır, sebat, titizlik, konsantrasyon sorumluluk, hırs, olgunluk ama bazen de sertlik, içe dönüklük ve yalnızlık gibi özellikler verir.

Kova burcunun grubu, modu ve enerjisi

Kova burcunun grubu

Burçlar 4 element grubuna göre ayrılırlar: ateş, toprak, hava ve su.

İkizler ve Terazi burcu gibi Kova burcu hava grubu burçlardandır. Hava, iletişim ve paylaşım grubudur. Hava grubu burçları konuşkan, dikkati dağınık, canlı, meraklı ve fikir doludur. Ancak hava elle tutulamaz bu yüzden kovanın fikirleri çoğu zaman gerçekleştirilemez. Bunun sebebi kovanın dikkatinin çabuk dağılması, aynı anda birçok şeyle ilgilenmesidir.  Bununla birlikte hava grubu duyguları değil aklı ve mantığı ön planda tutar.

Kova burcunun modu

Burçlar 3 farklı mod ya da biyoloji olarak ayrılırlar: kardinal burçlar, sabit burçlar, değişken burçlar. Element grupları gibi modlar da burçlara bazı özellikler aktarır.

Boğa, aslan ve akrep gibi kova burcu da sabit modlu burçlardandır. Sabit burçlar alıştıkları düzeni severler. Yeni durumlara alışmakta zorlanırlar. İnatçı ve katıdırlar. Öte yandan azimli, ahlaklı, dürüsttürler. Kova burcu fikirlerinde sabittir ve bazen entelektüel alanda hoşgörüsüzdür.

Kova burcunun enerjisi

Burçlar iki farklı enerji grubuna ayrılırlar: yin ve yang. Yin enerjili burçlar dışa dönük ve yayılmacıdırlar. Kendilerini kolayca ifade edebilirler ve genelde enerjik ve isteklidirler. Yang enerjili burçlar ise içe dönük, derin ve sakin yapıdadırlar. Kova burcu yang enerjiye sahiptir.

Kova burcunun fiziksel özellikleri

Kova burcu genelde zayıf, uzun boylu ve hatları orantılıdır. Saçları kalın telli ve koyu renktir. Saç şekli bazen çok sade bazen de çok sıra dışı olabilir. Ciddi fakat sempatik bir yüz ifadesi vardır. Gözleri yaşam enerjisiyle parlar. Orijinal ve arkadaş canlısı bir görüntüsü vardır. Giyimi bazen sıra dışı bazen de ciddi ve sade olabilir. Kısaca şaşırtıcıdır. Kova doğası gereği şaşırtmayı sever. Mavinin koyu tonları kova burcunun tercih ettiği renklerdir.

Kova burcu ve sağlık

Kova burcunun sağlık açısından önemli noktaları bilekleri ve bacaklarıdır. Bu noktalara özellikle dikkat etmeleri gerekir. Kova burcunun sağlığı genelde iyidir çünkü kilo sorunu yoktur. Bununla birlikte zihni sürekli uyanık olduğundan zihin yorgunluğuna bağlı sinirsel hastalıklarla karşı karşıya kalabilirler. Ancak genel olarak ileri yaşlara kadar sağlıklı bir ömür sürerler.

Kova burcu ve eğlence

Kova burçları zihnini çalıştıran ve iletişim kurmasını sağlayan her türlü aktiviteden hoşlanır. İleri teknoloji ve bilişime ilgi duyar. Bilgisayar oyunlarını ve çok kişilik sanal oyunlarını ve sosyal ağları severler. Yeni ve modern olan her şey onların ilgisini çeker.

Satranç, briç, kitap, bulmaca gibi beyin egzersizleri tam kova burcuna göredir. Hava ile ilgili sporlar kova burcuna daha uygundur: havacılık, paraşütle atlama, tırmanış, buz pateni, kayak ve dans gibi. Müzik ile ilgili olarak da avangard tarz, caz ve popüler müzik tercih ederler.

Kova burcu ve aşk

Kova burcu ilişkiye başlama ve sürdürme konusunda çoğu zaman başarısızdır. Ancak Uranüs’ün etkisinde olduğu için yıldırım aşkına diğer burçlara göre daha yatkındır. Kova burcu özgürlüğüne çok düşkün olduğu için aşk ilişkilerinin yarattığı bağımlı durum onları rahatsız eder.  Bununla birlikte kova burcu çok duygusal olmadığından çoğu zaman ilişkilerinde soğuk tavır sergiler. Ancak duygusal yöndeki eksikliklerini aklı ve mantığı ile telafi eder. Orijinal karakteri ve mizah anlayışıyla partnerini kendine çeker. Kova burcu sıkılmadığı, enerjisini paylaşabildiği, macera yaşayabildiği biriyle birlikte olmalıdır. Böylece uyumlu ve uzun soluklu bir ilişki yaşayabilir.

Kova burcu ve meslekler

Kova burçlarının meslek hayatı tıpkı doğaları gibi sürprizlerle doludur. Ani kararlarla işlerini değiştirip yeni ufuklara açılabilirler. Bu işlerinde başarısız oldukları anlamına gelmez sadece yeni fikirlere ve projelere olan ilgilerini gösterir. Ancak teknoloji ile ilgili gibi yenilikçi bir alanda çalıştıklarında uzun süre aynı işi sürdürebilirler. Çalıştıkları ortamda arkadaş ilişkileri kurmaya, sürekli iletişim ve etkileşim halinde olmaya özen gösterirler. İş ortamlarında özgürlüklerini kısıtlayan baskı ve engellemeye maruz kalmadıklarında keyifle işlerini sürdürürler. Pilotluk, bilişimci, astrolog, elektrikçilik, sosyal projelerde gönüllülük, mühendislik, cerrahlık, komedyenlik, fotoğrafçılık, mucitlik gibi meslekler kova burçları için idealdir.

Kova burcunun sembolleri

Kova burcunu sembolize eden ülke ve şehirler

Ülkeler: Rusya, İsveç, Polonya, İsrail, İran, Habeşistan

Şehirler: Moskova, Salzburg, Bremen, Hamburg, St. Petersburg.

Kova burcunu sembolize eden taşlar, metaller ve mineraller

Akuamarin, alüminyum, sodyum klorür ve magnezyum fosfat.

İlgili Yazılar: Burcunuza Göre En Güçlü Yanlarınız Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •