Külotlu Çoraplar: Hangisini Seçmeli ve Nasıl Giymeli?

Doğru seçilip doğru kullanılan külotlu çoraplarla daha dişi ve daha şık bir görünüm elde edilir. Külotlu çoraplar doğru seçilmediğinde rüküş olmaktan kurtulamayız. Külotlu çoraplarla şıklığı yakalamak için size rehber olabilecek önerilerimiz var.  

Külotlu Çoraplar: hangisini seçmeli ve nasıl giymeli?

Külotlu Çoraplar: Hangisini Seçmeli ve Nasıl Giymeli?

Külotlu çorapların kalitesi nasıl anlaşılır?

Kalitesiz külotlu çoraplar bacaklarınıza değer katamamakla birlikte çok çabuk kaçarlar. Bunun için biraz fazla ödeyip kaliteli külotlu çoraplar almak daha mantıklıdır.

Külotlu çorapların dayanıklılığı denye numarasıyla belirlenir: 8’den 100’e kadar. Denye numarası ne kadar yüksekse çorap o kadar opak ve dayanıklıdır. Ne kadar düşükse çorap o kadar transparan ve dayanıksızdır.

Kalitesiz külotlu çorapların özellikleri:

1. Bedeninizden büyük aldığınızda katlanır.

2. Gün boyunca çorap genişler ve sürekli yukarı çekmek gerekir.

3. Çorapta yatay çizgiler oluşur.

4. Yeterince esnek değildir.

5. Fazla parlar.

6. Tüylenme yapar ve çabuk kaçar.

Bunlarla karşılaşıyorsanız külotlu çorap markanızı değiştirmenizde fayda vardır.

Dolabımızda mutlaka bulunması gereken külotlu çoraplar nelerdir?

Her mevsim şıklığınızdan ödün vermemek için dolabınızda mutlaka bu çorapları bulundurmalısınız.

1. İnce siyah külotlu çorap (mevsim aralarında ve abiye kıyafetler için)

2. İnce ten rengi külotlu çorap (serin ilk bahar ve sonbahar günleri için)

3. 20-40 den arası yarı opak siyah külotlu çorap (sonbahar ve kış günleri için vazgeçilmez bir parça)

4. Opak siyah külotlu çorap (kış mevsiminde kısa etek, elbise ve şortlar için)

5. Yün çorap (en soğuk kış günleri için)

6. Renkli ya da desenli külotlu çorap (kıyafetinizi canlandırmak için)

Bacakları ve vücudu iyi gösteren külotlu çoraplar nelerdir?

Külotlu çoraplar giyimimizi tamamlayan önemli bir parçadır. Doğru kullanılmadığında hem şıklığımıza gölge düşürür hem de vücut kusurlarını daha da vurgular. Bunun için külotlu çorap seçerken bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Çok parlak külotlu çoraplardan kaçının. Bunların yerine mat ya da kadifemsi çorapları tercih edin. Bunlar kıyafetlerde uyumu sağlamak için daha etkilidirler. Mat külotlu çoraplar daha şık görünür ve bacakları daha ince gösterir. Ayrıca, unutmayın ki, parlaklık çoğu zaman kalitesizlikle eş tutulur.

Açık renk külotlu çoraplar ve desenli ya da motifli çoraplar bacakları kalın gösterir. Desensiz ve koyu renk olanlar ise tam tersine bacakları ince gösterir. Bacaklarınız biraz kalınsa dikkati bacaklara çeken açık renk ya da desenli külotlu çoraplardan kaçınmak gerekir. Bacaklarınız fazla inceyse bu modeller sizin için doğru tercih olabilir.

Külotlu çoraplarla bacak boyunu daha uzun gösterebiliriz. Külotlu çorapların ayakkabı rengiyle aynı olması bacakları daha uzun gösterir.

Külotlu çorapları daha uzun süre kullanabilmek için ne yapmalı?

Külotlu çorapları daha uzun süre kullanmak için elde yıkamak en doğru davranıştır. Makinede yıkamak gerekirse 30 derecenin altında kese içinde yıkanmalıdır. Kurutma makinesine asla konmamalıdır. Külotlu çoraplar dikkatlice asılıp kurutulmalıdır. Yün çoraplar ise soğuk suyla yıkanmalıdır. Aksi takdirde daralıp kısalabilirler.

Külotlu çoraplar en çok kış aylarında botlara sürtünme nedeniyle eskirler. Botla külotlu çorap giydiğinizde 40 den üstü olanları tercih etmelisiniz. Bunlar sürtünmeye ve takılmalara karşı daha dayanıklıdırlar. İnce külotlu çorap giymek istediğinizde üstüne opak bir pantolon çorabı giymelisiniz. Bunlar çorabınızı sürtünmeye karşı korur ve  botun altında kaldığı için görünmezler.

Çorapların kaçmasına neden olan şeylerin başında tırnaklar ve yüzükler gelir. Bunun için külotlu çorabınızı giyerken tırnaklarınızın iyi törpülenmiş olmasına dikkat edin ve yüzüklerinizi çıkarın.

Külotlu çorapta beden nasıl seçilir?

Beden seçiminde en önemli nokta kendini rahat hissetmektir. İçinde rahat hissettiğiniz çorap size uygun olandır. Külotlu çorabınız karnınızı çok sıkmamalıdır. Bu hem eti keser ve hoş görünmez hem de sağlık için zararlıdır. Ayrıca çorabınızı tüm gün yukarı çekme gayretinde olmamalısınız. Çorapların ambalajında genelde beden tablosu bulunur. Bedeninizi buna göre belirlemelisiniz. Küçük gelen çoraplar sürekli düşer ve çabuk çakar, büyük gelenler ise çizgi çizgi katlanır ve estetik durmaz. Yine de iki beden arasında kararsız kalırsanız büyük olanı tercih etmenizde fayda vardır çünkü asıl olan rahatınızdır.

Külotlu çorap seçiminde yapılmaması gereken hatalar nelerdir?

Külotlu çorap seçiminde sık yapılan bazı hatalar vardır. Rüküş olmamak için bu hatalardan mutlaka kaçınmak gerekir.

 • Deri ya da saten mini etek, mini şort ya da dar mini elbise gibi zaten seksi olan bir kıyafetin altına seksi külotlu çoraplar giymek doğru bir tercih değildir. Seksi ve fantezi çoraplar daha mütevazı kıyafetlere uygundur.
 • Bronzlaştırıcı etkili ya da şeftali tonları dediğimiz külotlu çoraplar çok doğru bir tercih değildir. Bunlar hiç doğal görünmemekle birlikte hatları daha da kalınlaştırır. Bunun için hava uygunsa çorapsız gezmek çok daha doğal ve şık durur.
 • Detaylı ve dikkat çekici ayakkabılarla detaylı ya da fantezi çoraplar giymek rüküş görünmemize sebep olur. İki dikkat çekici parçayı bir arada kullanmaktan kaçınmak gerekir.
 • Büyük fileli çoraplardan uzak durun çünkü bunlar şık durmaz.  File çorap giymek istediğimizde aralıkları dar olanları tercih etmeliyiz.

Külotlu çoraplar için önerimiz, uygun fiyatlara kaliteli geniş ürün seçenekleri sunan Penti. Penti indirimlerine ulaşmak için buraya tıklayın.

İlgili Yazılar: Külotlu Çoraplar Nasıl Kombin Edilir?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •