Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

Menopoz nedir? Kendini ne zaman gösterir? Belirtileri nelerdir? Menopoz belirtileri nasıl önlenebilir? Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Menopoz nedir?

Menopoz, bir kadının üreme döneminin sonudur, genellikle 50 yaş civarında meydana gelir. Adetin ve yumurtlamanın durması ve seks hormonlarının (östrojen ve progesteron) üretiminin kesilmesiyle ortaya çıkar. Tıbbi olarak konuşursak, bir kadın arka arkaya 12 ay boyunca adet görmemesi menopozda olduğu gösterir. Bununla birlikte, menopozun başlangıcı, yani adetin kalıcı olarak kesilmesi, bu 12 ayın başındadır.

Menopozdan önceki 2-7 yıllık süreye perimenopoz denir. Bu dönemde yumurtlama ve östrojen seviyesi düzensizleşir. Bu geçiş dönemlerinde adet düzensizlikleri ve rahatsız edici semptomlar ortaya çıkar: sıcak basmalar, uyku bozuklukları, ruh hali değişiklikleri vb.

Premenopoz: Ergenlik dönemi sonrası başlayan doğurganlık dönemi

Perimenopoz: 2 ila 7 yıl arası düzensiz adet kanaması yaşanan dönem

Menopoz : En az 1 yıl adet kanamasının görülmediği dönem

Erken menopoz nedir ve erken menopoza ne sebep olur?

Her kadın hayatına belirli miktarda oosit ve dişi cinsiyet hücresiyle başlar. Tüm oositlerin tükenmesi menopozu tetikleyen sebep değildir. Bir kadının yaklaşık 30.000 oositi vardır. Sadece 500 tanesi yumurtlama döngüsünden geçer. Menopoz yaşı çoğunlukla genetik faktörler tarafından belirlenir. Aynı zamanda sağlık durumundan da etkilenebilir.

Menopoz 40 yaşından önce ortaya çıktığında, erken kabul edilir. Erken menopoz kendiliğinden ortaya çıkabilir veya hastalık, ilaç, cerrahi veya radyasyon terapisi veya kemoterapiden kaynaklanabilir. Örneğin, her iki yumurtalığın cerrahi olarak çıkarılması, menopoza neden olur. Öte yandan, uterusun tek başına çıkarılması (histerektomi) menopoza neden olmak için yeterli değildir (çünkü yumurtalıklar östrojen üretmeye devam eder), ancak adet kanamasını durdurur. Kemoterapi veya radyoterapi ile kanser tedavileri, adet kanamalarının kademeli olarak kesilmesine neden olabilir. Bu tedavilerin adet döngüsü üzerindeki etkisi tedavilerin ne kadar ağır olduğuna bağlıdır. Adet kanamaları tedavinin kesilmesiyle geri gelebilir.

Menopoz döneminde meydana gelen ostrojendeki düşüş kadınları osteoporoz, idrar kaçırma ve kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık sorunlarına karşı daha açık hale getirir.

Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

Menopoz belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle perimenopoz sırasında daha belirgindir. Bu belirtiler, sadece bu geçiş döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerle değil aynı zamanda yaşlanma ile de ilgilidir. Belirtiler genelde aydan aya farklılık gösterebilir. Menopoz belirtileriniz şu şekilde sıralayabiliriz:

Düzensiz adet kanaması

Düzensiz adet kanaması, perimenopoz sırasında ortaya çıkan hormonal düzensizliğin sonucunda meydana gelir.

Sıcak basması ve terleme

Sıcak basmalar genellikle karın veya göğüste ilk önce hissedilir. Isı saniyeler içinde boyun ve yüze yükselir. Süresi birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişmektedir. Sıklığı ve yoğunluğu bir kadından diğerine çok değişkendir. Bazen çarpıntı ve terlemeyle birlikte olurlar. Kadınların% 50 ila 80’i bu belirtiyi yaşar. Sıcak basmalar, kadınların menopozda bir sağlık uzmanını ziyaret etmelerinin ana nedenidir.

İlginizi çekebilir: Aşırı Terleme Önleyici Giyim Önerileri

Gece terlemeleri

Vücudun her yerinde belirgin terleme ile karakterize edilir. Geceleri meydana gelirler ve uykuyu kesebilirler. Gece terlemeleri ve sıcak basmaları hayat kalitesine önemli zararlar vermediği sürece tedavi gerektirmemektedir.

Uyku bozuklukları

Uyku sorunları bu geçiş döneminde çok yaygın bir şikayet. Genel olarak, yaşla birlikte geceler daha kısadır ve uyku kalitesi kötüleşme eğilimindedir. Hormonal değişiklikler de uykuyu etkileyebilir. Örneğin, uykuya dalmakta zorluk ve gece boyunca sık uyanma, genellikle sıcak basma ve gece terlemeleriyle ilişkilidir. Bu uyku bozuklukları yüzünden kişi yorgunluk, sinirlilik, duygudurum bozuklukları ve konsantre olmakta zorlanabilir.

İlginizi çekebilir: Rahatlamak ve Uyku Sorununu Yenmek: 5 Meditasyon

Duygudurum bozuklukları

Tartışmalı olsa da, menopoz dönemi daha fazla bir duygusal kırılganlık dönemi gibi görünüyor. Sinirlilik, daha sık ağlama eğilimi, ruh hali değişiklikleri, kaygı ve motivasyon veya enerji eksikliği bu yaşam döneminde en sık bildirilen rahatsızlıklardır. Menopozdan önce depresyondan muzdarip kadınlar da bazen belirtilerinin kötüleştiğini ifade ederler.

Libidoda düşüş

Cinsel istek, hormonlar açısından, esas olarak cinsiyet hormonlarına bağlı olan karmaşık bir insan olgusudur: östrojenler ve androjenler (testosteron ve dehidroepiandrosteron veya DHEA). Kadınlarda libido ve cinsel uyarılma yıllar içinde azalma eğilimindedir.

Mukoza zarının kuruması

Östrojen salgılanmasının yumurtalıklar tarafından durdurulması, vajina ve mesanedeki mukus üretimini azaltır. Üretimdeki bu düşüş mukoza zarının kurumasına ve incelmesine neden olur. Menopozdaki kadınların yarısından fazlası vajinal kuruluk ile ilgili rahatsızlık yaşamaktadır. Bu rahatsızlıklar kaşıntı, vajina ve vulvada yanma hissi ve cinsel ilişki sırasında ağrı ile kendini gösterir. Mukoza zarlarının bu kuruluğu sağlık için bir risk oluşturmaz. Sebep olduğu rahatsızlığı gidermek için çözümler vardır.

Cilt ve saç kuruması

Cilt daha kuru olma eğilimindedir ve kırışıklıklar daha belirgindir. Saçlar daha kuru ve kırılgan hale gelir. Aslında östrojen düşüşü, cildin elastikiyetinde ve tonunda önemli rol oynayan 2 madde olan kollajen ve elastin üretiminde bir azalmaya yol açar. Bununla birlikte, kırışıklıkların ortaya çıkmasının ana nedenleri zaman (yaşlanma) ve güneştir. Ayrıca, tiroid bezi aktivitesinde yavaşlama (hipotiroidizm) deri ve saçın görünümünü de değiştirebilir. Bu nedenle, durumu genel olarak değerlendirmek gerekiyor.

Hafif kilo alımı

Menopozda 2 ila 4 kilo alan kadınlar, hiç kilo almayanlara, kilo verenlere ya da fazla alan kadınlara göre daha uzun süre sağlıklı kalır. Yağ hücreleri, adrenallerin hormonlarını dişi hormonlarına dönüştürür. Hafif bir kilo alımı, menopozun hormonal düşüşünü hafiflettiği için sağlığa faydalıdır.

Menopoz belirtilerinin yoğunluğu neye bağlıdır?

Bazı etkenler menopoz döneminde görülen belirtilerin yoğunluğunu etkileyebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Kültürel faktörler

Belirtilerin yoğunluğu, menopozun oluştuğu şartlara büyük ölçüde bağlıdır. Örneğin, Kuzey Amerika’da kadınların neredeyse% 80’i menopoz başlangıcında, özellikle de sıcak basmaları gibi belirtilere sahiptir. Asya’da, ancak% 20’dir. Asya’da oranın düşük oluşu yüksek miktarda fitoöstrojen içeren soya fasulyesinin tüketilmesi ve  Asya’da yaşlı kadının deneyimine ve bilgeliğine verilen değerle açıklanabilir.

Psikolojik faktörler

Menopoz, yaşamda sıklıkla değişikliklerin olduğu bir zamanda ortaya çıkar: çocukların evden ayrılması, erken emeklilik, vs. Ayrıca, doğum yapma olasılığının sona ermesi kadınları yaşlanma ve dolayısıyla ölümle karşı karşıya kalma psikolojisine sokar. Kişilerin bu değişikliklerin karşısındaki tutumu belirtilerin yoğunluğunu etkiler.

Diğer faktörler: Egzersiz eksikliği, hareketsiz yaşam tarzı ve kötü beslenme.

Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

Menopoz belirtileri nasıl önlenir?

Menopoz, doğal bir evrimin sonucudur. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanında yapılan çalışmalar, yaşam tarzı, beslenme ve fiziksel aktivitelerdeki farklılıkların, menopoz döneminde kadınların yaşadığı belirtilerin yoğunluğunu ve türünü etkileyebileceğini göstermektedir. 50 yaşından önce özellikle kırklı yaşlarda aşağıdaki önleyici tedbirleri benimseyerek menopoz döneminin iyi geçmesini sağlayabiliriz.

 • Kemik ve kalp sağlığına fayda sağlayan yiyeceklere odaklanın: kalsiyum, D vitamini, magnezyum, fosfor, bor, silika, K vitamini ve yağ asitleri (omega-3 dahil) bakımından zengin fakat doymuş yağ bakımından düşük ve hayvansal protein yerine bitkisel protein sağlayan yiyecekler tüketin.
 • Soya, keten tohumu, nohut, soğan vb. fitoöstrojen bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 • Gerekirse, kalsiyum ve D vitamini takviyesi alın.
 • Esneklik ve denge egzersizlerinin yanı sıra kalbin ve eklemlerin çalışmasını sağlayan fiziksel aktiviteler yapın.
 • Hayata karşı olumlu bir tutum geliştirin.
 • Cinsel olarak aktif kalın.
 • İdrar kaçırmalarını önlemek için vajinal kasları çalıştıran Kegel egzersizleri uygulayın
 • Sigara içmeyin. Tütün, kemiklere ve kalbe zarar vermenin yanı sıra östrojeni de yok eder.

Bununla birlikte, kadınlar menopoz döneminde oldukları için ve özellikle de yaşlandıkları için osteoporoz, kardiyovasküler hastalık, rahim içi kanseri ve meme kanseri riski artar. Bu nedenle, bu hastalıklarla ilişkili önleyici tedbirlerin alınması önemlidir.

İlgili Yazılar: Sağlıklı ve Güzel Yaşlanmak İçin Ne Yemeli?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •