Meyan Kökünün Faydaları: Meyan Kökü Neye Yarar?

Meyan kökü, ağırlıklı olarak Avrupa, Akdeniz bölgesi ve Asya da yetişen bir adaptojenik bitkidir. Binlerce yıldır çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanılmıştır. Bu bin yıllık bitkinin size sunabileceği çok şey var. Meyan kökünün faydaları Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Meyan kökü nedir?

Bilimsel adı Glycyrrhiza glabra olan meyan kökü baklagil ailesinin bir üyesidir. Çoğunlukla Avrupa ve Asya’da yetişir. Meyan kökü, Çin tıbbında yüzyıllarca soğuk algınlığı, mide bağırsak problemleri ve kadınlarda üreme problemleri için kullanılmıştır. Bugün bu sorunlara iyi geldiği bilim tarafından da kanıtlanmıştır.  Meyan kökü, etkisinin artırılması ve daha faydalı olması için diğer bitkilerle birlikte de kullanılmaktadır.

Meyan kökünün sağlığa faydaları

Meyan kökü en sık olarak  mide ekşimesi, bağırsak sızıntıları, yorgunluk, adet öncesi şikayetleri ve ağrı kesici olarak kullanılır.

1. Sindirim sistemi

Meyan kökünün faydaları sadece mide ekşimesini gidermekle kalmıyor.  Meyan kökü aynı zamanda bulantı, hazımsızlık ve ağrıya karşı da doğal bir çözüm yoludur. mideye. Meyan kökü, yemeklerden önce alınabilecek çiğnenebilir tabletler olarak satılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin

2. Bağırsak sızıntısı

Geçirgen bağırsak sendromu olarak da bilinen bağırsak sızıntısı tedavisi meşakkatli bir sağlık sorunudur. Meyan kökü anti-enflamatuar ve yatıştırıcı bitki olması sebebiyle ülserler için doğal bir ilaç görevi görür ve bağırsak sızıntıları için faydalı bir destek olabilir.

3. Adrenal yorgunluk

Her geçen gün insanlar çevresel, fiziksel ve zihinsel stres bozukluklarından etkilenmektedir. Zaman içinde stres, sürekli olarak adrenalin ve kortizol üreterek adrenal bezini tüketebilir. Meyan kökünün vücudun kortizolü (stres hormonu) daha etkili bir şekilde düzenlemesine yardımcı olarak, böbrek üstü bezini rahatlattığı keşfedilmiştir. Böylece strese karşı mücadele eden ve buna bağlı adrenal yorgunluk belirtilerini azaltan bitkilerden biri olduğu ortaya çıkmıştır.

4. Bağışıklık sistemi

Meyan kökünün faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de vardır. Meyan kökü, hepatit C, HIV ve grip gibi hastalıkların tedavisi ve önlenmesinde etkili bir bitkidir. İçerdiği triterpenoid sayesinde bağışıklık sistemi için güçlü bir yardımcıdır. Ayrıca meyan kökü, antioksidan özelliklere sahiptir ve serbest radikalleri temizler. Böylece vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

5. Öksürük ve boğaz ağrısı

Meyan kökü, boğaz ağrısını veya öksürüğü etkili bir balgam söktürücü olarak tedavi eder.  Mukusu gevşetip çıkarmaya yardımcı olur ve öksürüğü ortadan kaldırır. Bununla birlikte, sakinleştirici ve antienflamatuar özellikleri boğaz ağrılarını hızla giderir.

6. Adet dönemi ve menopoz

Meyan kökü kadınlarda östrojen benzeri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Adet dönemi öncesi ve adet dönemi sırasındaki sıkıntılara, doğurganlığa ve menopoza faydalı etkileri vardır. Özellikle menopoz döneminde görülen sıcak basmaları azaltmaktadır.  

İlginizi çekebilir: Menopoz: Belirtileri Nedir ve Nasıl Hafifletilebilir?

7. Ağrı kesici

Meyan kökü, antispazmodik yani spazm giderici olarak karın krampları ve kas ağrıları üzerinde de etkilidir. Anti-enflamatuar özelliği sayesinde eklem ağrısı için doğal bir tedavi görevi görmekle birlikte ağrıyı da hafifletmeye yardımcı olabilir.

8. Cilt problemleri

Meyan kökünün faydaları cildi de etkilemektedir. Meyan kökü hidrokortizon görevi gördüğü için egzema ve diğer cilt problemleriyle ilişkili rahatsızlıkları da azaltabilir.

Meyan kökü nasıl kullanılır?

Meyan Kökünün Faydaları

1. Meyan kökü sıvı ekstresi

Bu meyan kökü en yaygın şeklidir. Online olarak satışı olduğundan kolayca bulunabilmektedir. Tatlılarda ve içeceklerde ticari bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Meyan kökü sıvı ekstresinin günde 30 mg’dan fazla kullanılmaması gerekir. Fazlası istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

2. Toz meyan kökü

Meyan kökü toz halinde aktarlarda ya da İnternet mağazalarında bulunabilmektedir. Meyan kökü tozu cilt temizliğinde peeling olarak kullanılabilmektedir. Egzama ve akne tedavisinde özellikle faydalıdır. Ayrıca tozu 75 miligramı geçmemek koşuluyla ağızdan almak da mümkündür.  

3. Meyan kökü çayı

Meyan kökü yaprakları kurutularak çay haline getirilir. Meyan kökü çayını aktarlarda bulmak mümkündür. Çay halinde meyan kökü sindirim, solunum ve adrenal yorgunluk için kullanılır. Günde 8 bardakta fazla tüketilmemelidir. Aksi taktirde meyan kökünün faydaları zarara dönüşür.

Meyan Kökünün Faydaları: Meyan Kökü Neye Yarar? gibi daha fazla yazı için Şifalı Bitkiler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar: Alıç Bitkisinin Faydaları Nedir? Alıç Neye İyi Gelir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •