Mutlu Olmayı Engelleyen Alışkanlıklar Nelerdir?

Mutlu olmak temel bir yaşam prensibidir. Hayat kısa ve her anın tadını çıkarmak gerek. Zaman sahip olduğumuz en değerli şeydir. Bu yüzden vaktimizi boşa harcamamalıyız. Bizi mutsuz eden alışkanlıklarımızı hayatımızdan çıkarıp yaşamın tadına varmalıyız. Peki, bizi mutsuz eden alışkanlıklar nelerdir? Mutlu olmayı engelleyen alışkanlıklar Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Mutlu olmak için ne yapmalı?

Mutluluk, hayatı yaşama şekliyle ilgilidir. Özellikle yaptıklarımız ve hedeflerimiz arasındaki tutarlılık ile ilgilidir. Hayatın çeşitli kategorileri vardır: fiziksel sağlık, entelektüel yaşam, duygusal yaşam, ilişkiler, kariyer… Her kategoride, mutluluk ve başarı arayışında kişiyi engelleyebilecek alışkanlıklar vardır. Bunlar, yaşam idealinize ulaşmanızı engelleyen olumsuz alışkanlıklardır. Bu nedenle onları tanımlamak, durdurmak veya değiştirmek şarttır. Mutlu bir hayat için olumlu alışkanlıklar benimsemeliyiz. Bunu yaparak, kendimizi mutlu eder yaptığınız işte başarılı olmak için pozitif bir dinamiğe gireriz. Kişisel gelişimimize zaman ve enerji harcayarak, çok yaygın olan zararlı alışkanlıkları hayatımızdan uzaklaştırmalıyız.

Mutlu olmayı engelleyen alışkanlıklar

1. Ertelemek

Başarılı olmak için kişinin hayallerinin olması gerekir. İki insan kategorisi vardır. Bir yandan, sadece başarılı olmayı hayal eden insanlar. Öte yandan, hayallerine ulaşmak için erken uyananlar. Başarı ve mutluluğu elde etmek için, harekete geçmeliyiz. Bugün başlamadığımız şeyler yarın bitmeyecektir. Televizyonun önünde durmak hayallerimize ulaşmamıza yardımcı olmaz. Yani ertelemeyi bırakmalı ve harekete geçmeliyiz. Hedeflerimize ulaşmak için planlı olmalıyız. Her gün için kendimize bir hareket planı yapmalıyız. Büyük hedefimize ulaşma yolunda kendimize küçük hedefler koymalıyız. Bu küçük hedeflere ulaştıkça çalışmaya devam etmek için motivasyon kazanırız.  

2. Birinin elinizden tutmasını beklemek

Mutluluğumuz ve başarımız sadece bize bağlıdır. Hayatımızdan biz sorumluyuz. Sahip olduğumuz ya da sahip olmadığımız bir şey için başkasını suçlayarak, zamanımızı ve enerjimiz boşa harcamamalıyız. Bu şekilde hareket ederek ancak başarısızlığa ve dolayısıyla mutsuzluğa sürükleniriz. İstediğimiz hayat için sorumluluk alıp hayatımızın lideri kendimiz olmalıyız.

3. Değişimden kaçınmak

Mutlu olmayı engelleyen alışkanlıklar arasında değişimden kaçmak vardır. Dünya sürekli bir değişim halinde. Özellikle de gelişen teknoloji sayesinde değişim daha da hızlandı. Bu yüzden değişimden kaçınmayıp hareketin bir parçası olmamız gerekir. Değişimden korkan ve bir durumu sürdürmekte ısrar eden insanlar mutsuz olmaktan kaçamazlar. Hayattaki değişiklikleri takip etmeli ve yeni şeyler öğrenerek kendimizi eğitmeliyiz. Değişerek gelişiriz ve bu sayede yeni fırsatlar yakalayabiliriz.

Mutlu Olmayı Engelleyen Alışkanlıklar Nelerdir?

4. Kontrolümüz dışında olan şeylere takılmak

Her şeyi kontrol altında tutmak imkansızdır çünkü bazı şeyler her ne yaparsak yapalım olduğu gibi kalacaktır. Kontrolümüz altında olan ve değiştirebileceğimiz şeyleri belirleyip enerjimizi onlar üzerinde harcamalıyız. Unutmamak gerekir ki, mutluluğumuz üzerinde yoğunlaştığımız şeylere bağlıdır.

5. Kendine güvenmemek

Güven eksikliği insanı aşağı çeker. Elbette ki her şeyde yetenekli olamayız. Yalnız zihin, iyi kullanıldığında muhteşem bir güç kaynağına dönüşür. Olumsuz düşünceleri kontrol edebilmek için olumlu düşüncelere sahip olmalıyız. Olumlu düşüncelerimizle olumsuz olanları baskılamalıyız.

6. Başkalarını eleştirmek

Mutlu olabilmek için başkalarına değil kendimize odaklanmalıyız. Başkalarını eleştirerek boşa vakit harcamamalıyız. Zihnimizi başkalarının ne yaptığıyla meşgul ederek enerjimizi tüketiriz. Ayrıca bu tutum imajımızı zedeler.

7. Sorunlarımızı ve korkularımızı inkar etmek

Sorunlarımızı ve korkularımızı inkar etmek mutlu olmayı engelleyen alışkanlıklar arasında önemli bir yer tutar. Sorunlarımızı ve korkularımızı inkar ettiğimiz sürece bunlar bizi daha da aşağı çekerler. Bunları inkar ederek sadece kısa süreliğine üstünü örtmüş oluruz ve er ya da karşımıza daha güçlü bir şekilde çıkarlar. Korkular karar vermemizi önler ve bu nedenle bizi mutlu edecek birçok fırsat kaçırırız. Korkularımızın hayatımızı ele geçirmemesi için öncelikle onları kabul edip tanımamız gerekir. İkinci aşamada onlarla mücadele edip kontrolü elimize almalıyız.

8. Geçmişte ya da gelecekte yaşamak

Geçmişte yaşayan insanlara çok rastlarız. Sık sık “şunu yapsaydım, şunu yapmasaydım, o günleri tekrar yaşasam keşke” gibi cümleler kurarlar. Geleceğe odaklanan insanlar ise ileride rahat etmek umuduyla bugünü yaşamayı bırakırlar. Halbuki sadece şimdiki an önemlidir çünkü kontrolünüz altında olan an şu andır. Şimdiki zamanı yaşamalıyız. Geçmişteki ya da gelecekteki şeylerin aklımızı etkisi altına almasına izin vermemeliyiz. Örneğin arkadaşlarınızla bir hafta sonunun tadını çıkarırken sizi bekleyen işi düşünmemeliyiz.

9. Kendimiz olmamak

Her zaman kendimiz olmalıyız ve istediğimiz şeyleri yaşamalıyız. Başka birinin hayatını yaşamaya ya da etrafınızdaki birisinin yönettiği bir hayatı yaşamamalıyız. Hayatımızda her zaman daha güzel, daha akıllı, daha genç ya da daha zengin biri olacaktır. Bunlara kafayı takıp kendimizi mutsuz etmek çok saçmadır. Yeteneklerimize güvenip her zaman kendimiz olmalıyız. Ancak bu şeklide hayatımıza huzur getirebiliriz.

10. Eleştirilere açık olmamak

Eleştirilere açık olmamak zararlı bir alışkanlıktır çünkü bu huy bizi hem çevremizden hem de başarıdan uzaklaştırır. Ayrıca eleştiriyi kabul edemeyen insanlar söylenen her şeyde kötülük arar ve mutsuz olur. Hayatınıza artı katacak eleştirileri kabul edip değişme yoluna gitmeliyiz. Yakın arkadaşlarımızı bizi desteklemek için vardır. Gerektiğinde onların eleştirilerine kulak asmak mutlu olabilmek için önemlidir.

11. Sorgulamayı ve gelişmeyi reddetmek

Eleştiriye ek olarak gelişime de istekli olmalıyız. Zayıf noktalarımızı kabul edip onları geliştirmeye çalışmalıyız. Becerilerimiz geliştikçe başarılı oluruz ve kendimizi başarılı gördükçe mutlu oluruz.

Mutlu olmayı engelleyen alışkanlıklar hayatımızı olumsuz etkiler. Bunlardan bir an önce vazgeçip mutlu olmayı seçin.

İlgili Yazılar: Güçlü Bir Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •