Özgüvenli Olmak İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz insanız ve hepimizin kusurları var. Fiziksel görüntümüz, kişiliğimiz veya sosyal özelliklerimiz olmasını istediğiniz gibi olmayabilir. Yine de bu kendimize güvenmemize engel değildir. Ne olursa olsun koşulsuz olarak kendimizi sevmeliyiz ve kendimize güven kazanmanın yollarını bilmeliyiz. Bu yazımızda özgüvenli olmak için neler yapılması gerektiğiniz derledik.

Özgüvenli olmak için ne yapmalı?

1. Yeteneklerinizi ve iyi yaptığınız şeyleri listeleyin

Özel yeteneklerinizin veya iyi yaptığınız şeylerin bir listesini yapın. Kusurlu olduğunu düşündüğünüz yönlerinize değil de iyi yönlerinize yoğunlaşın. Bunlar belirli bir yetenek veya faaliyet olması gerekmez. Bir konuya yaklaşımınız veya tutumunuz da olabilir. Örneğin, stresli durumlarda bile sakin kalabilme, insanlara karşı sabırlı olma, her şeyin içinde bir mizah bulabilme, aile ya da arkadaşlara destek olabilme.

Özgüvenli Olmak İçin Ne Yapmalı?

2. Tutkularınızı keşfedin

Dövüş sanatları, klasik arabalar, müzik, basketbol … En çok sevdiğiniz şeyi bulun. Bununla ilgilenirken kendinizi güvende hissedersiniz. Daha da önemlisi, ilerlemenizi takdir edersiniz ve kendinize güven kazanırsınız.

3. Bir model seçin

Kendinize bir model seçin. Size yakın biri veya dünya çapında bilinen biri de olabilir. Bu kişinin sahip olduğu nitelikleri, fiziksel, duygusal, ahlaki veya manevi özellikleri düşünün. Bunları elde etmek için çalışın.

4. Başkalarına odaklanın

Özgüvenli olmak için kendiniz yerine başkalarına odaklanın. Olumsuz bir şekilde kendinize odaklanmayı ya da başkalarının sizi nasıl algıladığına konsantre olmayı bırakın. Bunun yerine başkalarını mutlu etmeye odaklanın.  Başkalarının sizden keyif almaya başlaması sizin güveninizi artırır.

5. İltifatları kibarca kabul edin

Size biri iltifat ettiğinde gözlerinizi devirerek “evet, tabi” diyerek cevap verip iltifatı reddetmeyin. Yapılan iltifata olumlu cevap verin. Gülümseyerek teşekkür etmek bunun için iyi bir yoldur. Söyleyecek ve yapacak önemli şeyleriniz olduğunu bilin. Bir şeyden emin değilseniz, yüksek sesle ve net bir şekilde bunu söyleyin. İnsanlarla göz temasını kurun ve kendiniz olun.

6. Bakımınıza özen gösterin

Sağlıklı bir beslenme benimseyin. Vücudunuzu hor kullanmayın. Onu gereksiz ve sağlığa zararlı şeyler ile doldurmayın.  Bedeninizi ihtiyaç duyduğu şeylerden mahrum bırakmayın. Aynı zamanda, vücudunuz için takıntılı bir şekilde endişelenmeyin. Tüm kremleri, şampuanları ve saç kremlerini satın almak sizi olmak istediğiniz kişi yapamaz. Bunlar sadece işin makyaj kısmıdır. Özgüven, tutum ve davranışlardan yani içten gelir. Hayatınız hakkında düşünmek ve duygusal destek almak için kendinize zaman ayırın. Neticede, kendine güvenmek için varlığınızın önemli olduğunu anlamanız gerekir.

7. Özgüvenli olmak için egzersiz yapın

Egzersiz yapmak özgüvenli olmak için çok etkili bir yoldur. Spor herkesi olumlu bir şekilde dönüştürebilir. Kendin olmaya ve korkuları yenmeye yardımcı olur. Spor yalnızca enerji vermek ve sağlıklı bir vücut sağlamakla kalmaz. Başkalarıyla kendiniz olarak rahat iletişim kurmanızı sağlar.

8. Kendinizi ifade edin

Herkes sizi dışlamışsa, oların hakkınızda ne düşündüğünün sizin için önemsiz olduğunu bilmelerini sağlayın. Bu biraz zor gelebilir ama imkansız değildir. Özgüvenli olmak için ne düşündüğünü ve ne hissettiğini ifade etmek gerekir. İçinizdekileri söylediğinizde kendinize güveniniz artar ve kendiniz hakkındaki düşünceleriniz olumlu yönde değişir.

9. Kişiliğinizi öne çıkarın

Özel veya farklı olduğunuz yönlerinizi sevin ve onları saklamayın. Farklılıklar sıradanlıktan her zaman daha iyidir. Belki daha zeki, daha uzun ya da daha ince olmak istiyorsunuz. Ama farkına varmalısınız ki, eğer başkaları gibi olsaydınız, olduğunuz kişi olamazdınız. Kendinize “ben kimim?” diye sorarsanız cevap çok nettir: gelişip öğrenebilen eşsiz bir kişisiniz.

10. Harekete geçin

Özgüvenli olmak için bir şey yapmak üzere harekete geçin. Basit bir eylemin ne kadar önemli olabileceğine şaşıracaksınız. Yapmaya kalkıştığınız şeyin büyük ve abartılı bir şey olması gerekmez. Uzun süredir yarına bıraktığınız bir şeyi yapmak, mektup yazmak, aylardır kenarda duran ve kullanılamayan bir eşyayı tamir etmek gibi basit şeyler de olabilir. Aynı zamanda yoga dersleri, sanat dersleri, iç tasarım dersleri için kayıt olmak ya da almaya cesaret edemediğiniz bir şeyi almak da olabilir.  Yapacağınız şey küçük de olsa büyük de olsa sizi rahatlatacak, size heyecan verecek ve güven kazandıracaktır.

Özgüvenli Olmak İçin Ne Yapmalı?

11. Özgüvenli olmak için duruşunuzu düzenleyin.

İyi bir duruşa sahip olmak daha kendinden emin hissetmeni sağlayabilir. Düşük omuzlar ve kambur sırt kendine güven duymadığının en önemli kanıtıdır. Kendinizi dünyadan saklamaya çalışan kişi olmayı bırakın. Sırtınız düz, omuzlarınız dik, göğsünüz önde olduğundan emin olun. Ancak bu duruşu fazla abartmayın yoksa kendinden başka biri olmaya çalışan biri gibi görünebilirsiniz.  Bununla birlikte yere bakmayı bırakın ve insanların gözlerinin içine bakın.

12. Gülümsemek için çaba gösterin

Mümkün olduğunca sık gülümsemek için çaba gösterin. Bir gülümseme sizi sıcak, dürüst, arkadaş canlısı ve kendine güvenen biri gibi göstermeye yeter. Ayrıca sadece yüz kaslarınızı gevşetmek bile sakin ve rahat görünmenizi sağlar. Yüzünüzün gergin olmadığından emin olmak için kendinizi aynada gözlemleyin. Eğer dışarıda böyle gergin görünürseniz insanlar sizin üzgün, kızgın veya rahatsız olduğunuzu düşünür. Ayrıca siz de bundan doğrudan etkilenir ve kötü bir ruh haline bürünürsünüz.

13. Özgüvenli olmak için göz teması kurun

Birileriyle sohbet ederken göz teması kurun. Bu sayede ilgili, sakin ve kendinden emin bir görüntü sergilersiniz. Göz temasından kaçınmak utanıp sıkılan ve güdümlü bir kişi izlenimi verir. İnsanların gözlerine bakmaya çalıştıkça buna bu süre sonra alışır ve kendine güvenen bir kişiye dönüşebilirsiniz.

14. El hareketlerinizi kontrol edin.

Konuşurken el kol hareketleri yaparız. Bunu ellerinizi vücudunuzdan uzakta tutarak yapın. Ayrıca parmaklarınız açık olmalıdır. Bu dürüst olduğunuzu gösterir. Ancak el kol hareketleriniz fazla abartmayın çünkü bu, dengesiz ve gergin olduğunuz izlenimi verir. Konuşurken elleriniz hiç hareket ettirmemek gergin ve güvenilmez bir kişi görüntüsü verir. 

15. Tokalaşırken çekingen olmayın

Erkek iseniz, bir adamla tokalaşırken elini sıkı bir şekilde tutun. Eğer bir kadınla el sıkışırsanız, onun elinizi tutuş biçimine uyum sağlayın. Onun elini, sizin eliniz tuttuğundan daha sıkı tutmayın.

16. Öyle hissetmeseniz de özgüvenli hareket edin.

Kendine güven kazanmak için öncelikle özgüvenliymiş gibi davranmak gerekir. Bir süre sonra bu doğal olarak gerçeğe dönüşecek ve kendinize güveneceksiniz! Ayrıca, başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmeyin. Başkalarının söylediklerinin cesaretinizi kırmasına izin verirseniz hiç mutlu olamazsınız.  Sadece kendiniz hakkında nasıl hissettiğiniz konusunda endişelenin. Başkaları sizi kıskanıyor ya da kötü hissetmenizi sağlamaya çalışıyor olabilir. Buna izin vermeyin. Ayrıca şunu unutmayın ki ne kadar iyi olursanız olun herkese kendinizi beğendirmeniz mümkün değildir. Bu yüzden artık başkalarının yargılarını takıntı yapmayı bırakın.

Özgüvenli olmak için öneriler

1. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Buna harcayacağınız enerjiyle kendiniz için bir şeyler yapın. Ne istediğinizi bilin ve hedeflerinize ulaşmaya odaklanın.

2. İç sesinizi kontrol edin. Özgüvenli biri gibi hareket etmeye çalıştığınız durumlarda iç sesiniz size olumsuz şeyler söyleyebilir. Onun galip gelmesine izin vermeyin. İç sesinizi eğitmeye ve kontrol altına almaya çalışın.

3. Her zaman olumlu konuşun. Kendiniz hakkında olumsuz bir şey söylediğinizde bunu hemen olumlu bir yorumla düzeltin.  Bilinçaltınızı ne kadar özgüvenli olduğunuzu tekrarlayarak yeniden programlamanız gerekir. Zamanla size inanacaktır.

4. Normal hızınızdan % 20 daha hızlı yürüyün. Vücudunuzu her zaman dik tutarak yürüyün.  Bu duruş sizi pozitif düşünmeye ve kendinize güvenmeye zorlayacaktır.

5. Kendiniz hakkında sadece iyi şeyler düşünün. Kendinizle ilgili sadece olumlu şeylere odaklandığınızdan emin olun. Başkalarının sizi üzecek şeyler söylemelerine izin vermemeniz gerçekten önemlidir. Unutmayın, herkes farklı güzeldir. Siz de siz olmaktan mutlu olun.

İlgili Yazılar: Güçlü Bir Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •