Rahatlamak ve Uyku Sorununu Yenmek: 5 Meditasyon

Uyumakta zorlanıyor ve gecenin ortasında uyanıp tekrar uykuya dalamıyor musunuz? Beslenmenize dikkat ediyorsunuz, düzenli bir spor uyguluyorsunuz ve gece yatmadan önce telefonla oyalanmayı kestiniz fakat yine de uyku sorunu yaşıyorsunuz. İşte tam bu noktada meditasyon sizin için çözüm olabilir. Stresi azaltmak, rahatlamak,  olumsuz düşünceleri yenmek ve rahat bir uyku çekmek için ideal 5 meditasyon uygulamasıyla tanışın. Uyku sorununu alt etmek için etkili olan bu meditasyon uygulamalarını “Rahatlamak ve Uyku Sorununu Yenmek İçin 5 Meditasyon” yazı başlığı altında bulabilirsiniz.

Rahatlamak ve uyku sorununu yenmek için 5 meditasyon

Meditasyon yaparak uykuyu bulmak

Yaşadığınız uyku sorunu arkası kesilmeyen düşünceler, kaygı, korkular ve stres gibi ruhsal sebeplere bağlıysa meditasyon yaparak uykuyu bulmak mümkündür.

Rahatlamak ve uyku sorununu yenmek için 5 meditasyon tekniğinden birini uygulayarak kendinize odaklanmayı, dış etkenleri unutmayı ve rahatlamayı öğrenebilirsiniz. Ancak rahat bir zihin derin bir uyku uyuyabilir.

Uyku Sorununu Yenmek İçin 5 Meditasyon

Başarılı bir meditasyon için önceden hazırlanmalıdır. Hiçbir şey meditasyon sırasında sizi bölmemelidir. Üşüyorsanız üzerinize bir şey daha giyin ya da ihtiyaç hissediyorsanız üzerinizi hafifletin. Meditasyon uygularken ister oturur ister yatar pozisyon alın. Sizin için hangisi daha rahat geliyorsa onu seçin. Son olarak da aşağıdaki 5 meditasyon tekniğinden ilginizi en çok çekeni seçip uygulayın.

1. Farkındalık meditasyonu

Farkındalık meditasyonu Batı’da en sık kullanılan meditasyon tekniğidir. Yeni başlayanlar için çok uygun olan bu teknik varlığımıza ve çevremize olan farkındalığımızı artırmayı hedefler.

Uygulanışı

Sabit ve rahat bir pozisyon alın. Oturabilir ya da yatabilirsiniz. Önemli olan rahat ve sabit olmanızdır. Yerinize yerleştikten sonra gözlerinizi kapatın. Ardından burundan 3 derin nefes alın. Her nefes alışınızda vücudunuzun gevşeyip kendini salmasını sağlayın.

Normal nefes düzeninize dönün ve tamamen nefes alışınıza odaklanın. Dış etkenlere kendinizi kapatın.

İçinize giren havayı hissedin. Havanın burnunuzdan girişini, boğazınızdan geçişini,  ciğerlerinize doluşunu ve dışarı çıkışını hissedin. Aldığınız her nefeste göğsünüzün ve karnınızın hareketlerinizi takip edin.

Farklı şeyler düşünmeyin ve başka şeylere odaklanmayın. Sadece nefes alışverişinize odaklanın. Zamanın geldiğini hissettiğinizde kendinizi uykuya bırakın.

2. Pranayama: Arı vızıltısı

Kaygı sebebiyle uyku sorunu yaşıyorsanız bu meditasyon tekniği sizin için uygundur. Ruhu sakinleştirir ve bedeni gevşetir. Bu teknik vücudunuza ve vücudunuzun işlevine odaklanarak uygulanır.

Uygulanışı

Rahat bir pozisyon alın.

Burundan 3 kez derin bir nefes alın. Bedeninizi sakın ve gevşediğini hissedin. Ağzınızı kapatın ve çenenizi rahat bırakın.

Baş parmaklarınızla kulaklarınızı tıkayın. Bunu yaparken dirseklerinizi yukarıda tutun.

Yavaş bir şekilde nefes alın. “Hım” sesini çıkararak nefes almaya devam edin. Sadece bu sesi ve nefesinizin sesini duyun. 7 kez “hım” sesini çıkarın ardından 3 kez de sesi çıkarmayıp sadece çıkardığınızı düşünün.

Ellerinizi kulaklarınızdan çekin ve dizlerinizin üstüne ya da yanlara alın. Nefesinizin sesini dinlemeye devam edin.

Vücudunuza odaklanın. Vücudunuzun koltuğa ya da yatağa olan temasını hissedin. Koltuğun ya da yatağın sıcaklığını vücudunuzda hissedin. Nefesinizin bedeninize giriş çıkışını hissedin. Zamanı geldiğini düşündüğünüzde kendinizi uykuya bırakın.

Neiguan tekniği

Rahatlamak ve uyku sorununu yenmek için 5 meditasyon tekniğinden biri de Neiguan tekniğidir. Neiguan meditasyon tekniğiyle çevrenizi keşfedin ve kendinizi rahatlatın. Bu teknik organların ve organların ilişkilendirildiği duyguların göz önünde canlandırılması üzerine kuruludur. 

Uygulanışı

İstediğiniz rahat bir pozisyon seçin. Bedeninizin gevşemesini sağlamak için 3 kez burundan nefes alın.

Vücudunuza ve hislerinize odaklanın. Kalpten başlayarak organlarınıza odaklanın. Kalp coşkuyla ilişkilidir. Kalbinizi ve coşku hissiyle olan bağını düşünün.

Ciğerlerinizi düşünüp gözünüzde canlandırın. Ciğerler hüzünle ilişkilidir. Ciğerlerinizi ve hüzün duygusuyla olan bağını düşünün. Acele etmeyin. Bunun için bol zaman ayırın.

Ardından sırasıyla dalak ve endişe hissi, böbrekler ve korku duygusu ve son olarak da karaciğer ve öfke duygularını düşünüp aralarındaki ilişkiyi kurun.

Son olarak vücudunuzun bütününü düşünün. Bedeninizin içine ve dışına odaklanın. Bedeninizin çalıştığını ve yaşadığını düşünün. İyice gevşediğinizde meditasyonu sonlandırıp kendinizi uykuya bırakın.

Görüntüleme tekniği

Bu teknik sofroloji (gevşeme terapisi) ve meditasyonda kullanılan bir tekniktir. Bu teknik zihinde olumlu görüntüler yaratıp olumsuz düşünceleri engellemeye yöneliktir. Bu tekniğin en basit uygulanabilir olanı bir dekor üzerinde yapılanıdır.

Uygulanışı

Rahat bir pozisyon alıp bedeninizin gevşemesini ve nefesinizin sakinleşmesini bekleyin.

Odanın içinde bulunan bir nesneyi seçip bir dakika boyunca nesneyi inceleyin.

Gözlerinizi kapatıp nesneyi gözünüzde canlandırın. Sırasıyla boyutunu, duruş şeklini ve sabit oluşunu düşünüp ona odaklanın. Ardında nesneye detaylar ekleyip bunları düşünün: rengi, netliği, desenleri…

Bu nesneyi zihninizde tutup yanına başka nesneler ekleyin. Her nesne için aynı şeyi uygulayarak zihninizde kendinize bir dekor hazırlayın.

Son olarak, zihninizdeki dekoru bir kenara bırakıp bedeninize ve nefes alışınıza odaklanın. Gevşediğinizi hissettiğinizde meditasyonu bırakabilirsiniz.

Tantra tekniği

Rahatlamak ve uyku sorununu yenmek için 5 meditasyon uygulamasından biri de Tantra tekniğidir. Tantra meditasyon tekniği birçok teknik içerir. Bunlarda biri vücuduna odaklanıp boşlukta yüzdüğünü hayal etmeye yöneliktir.

Uygulanışı

Kendinize rahat bir pozisyon seçin.

Sadece bedeninize odaklayın. Tüm bedeninizin farkında olun.

Bedeninizin yer çekimsiz ortamda olduğu gibi boşlukta yüzdüğünü hayal edin. Vücudunuzun çok hafif olduğunu hissedin. Bu duruma odaklanın ve size verdiği hissi düşünün. İhtiyaç duyduğunuz kadar bunu sürdürün. Zihninizin dinlendiğini hissettiğinizde kendinizi uykuya bırakın.

İlgili Yazılar:Duygularınıza Hakim Olabiliyor Musunuz? Testi Çözün

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •